Pamukta sezon öncesi fiyat tedirginliği

Pamukta sezon öncesi fiyat tedirginliği

Aydın’da incirden sonra gelen en büyük geçim kaynaklarından birisi olan pamuk hasadına kısa bir süre kala fiyatlarda yaşanan belirsizlik ve artan girdi fiyatları üreticileri sezon öncesi tedirgin ediyor.

A+A-

BURHAN CEYHAN- Taban fiyatların açıklanmasını isteyen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, “Pamuk destekleme fiyatları kiloda 1,25 kuruş olsun. Eğer gerekli destek verilmez ise gelecek yıl pamuk ekecek çiftçi bulamayız” dedi.

İncirliova’da geçen yıl 26 bin dekar pamuk ekimi yapan üreticiler bu yıl 33 bin dekar pamuk ekimi yaptı. Pamuk hasadına 3 hafta kala destekleme ve pamuk fiyatlarındaki belirsizlik pamuk üreten çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Geçen yıl sezona kilosu 4,90 kuruştan başlayan pamuk sonraki aylarda 3,50 kuruşa kadar düştü. Girdi fiyatlarının her yıl bir önceki yıla oranla yüzde 70’lere kadar yükselmesi üreticiyi zor duruma sokarken, Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, pamukta destekleme primlerinin geçen yıl 80 kuruş olduğunu ancak bu yıl bu fiyatın 1,25 kuruş olması gerektiğini savundu.

“ÇOCUK GİBİ BAKIYORUZ”
Çiftçinin zor şartlar altında üretim yaptığına değinen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, “Şu gördüğünüz pamukları 5 aydan beri çocuk gibi bakmaktayız. Pamuk Borsasındaki düşüşler üreticiyi çok tedirgin ediyor. Bu şekilde devam ederse ayakta duracak çiftçimiz kalmayacak. Tabiî ki, pamuk fiyatları düştükçe çiftçimizde doğal olarak bir yerden destek bekliyor. Şu anda bir pamuğun kilosunu 5 liradan satmış olsaydık hiçbir üretici tedirgin olmayacaktı. Maliyetleri kurtarmamız için bizim pamuk desteğinin kiloda 1 lira 25 kuruş olması gerekiyor. İnşallah bizi görür ve duyarlar. Eğer kilo fiyatları devam edecek olursa kiloda 1,5 lira destekleme talebimiz olacak. Bu şartlarda hiçbir çiftçinin ürettiği emeğin karşılığını alması mümkün değil. Pamuğun kilosu şu an 3,5 liraya düştü. Ama geçen yıl aldığımız pamuk çekirdeği ile bu yıl arasında büyük uçurumlar var. Girdilerin hiçbir şekilde kontrolü yok.  Pamukta yıllar önce bir taban fiyat vardı. Fındıkta ve darıda olduğu gibi ama ne yazık ki, pamukta bir taban fiyat yok. Borsada olan 3 arkadaş bunu bu hale getiriyor. Gelip sıcağın alnında çalışacak ve bu pamuğun nasıl yetiştiğini görecekler o zaman vicdanları el veriyorsa o zaman pamuğun fiyatıyla oynayacaklar.”
“KAÇAK PAMUĞU BİZE MAL ETMESİNLER”
“Borsadakiler kaçak pamuğun olduğunu savunuyorlar” diyen Kaykı, “Yanlış beyanlarla yanlış rakamlar alındığı söyleniyor. Gelsinler pamuğun denetimi yapsınlar bu çok kolay. Bazı yerlerde kaçak oluyorsa bunu herkese bizlere mal etmesinler. Bu sezon pamukta taban fiyat belirlenmezse, fiyatlar ilk açıklanandan sonra sürekli aşağıya çekilirse önümüzdeki yıl bu pamuğu ekecek çiftçi ararız. Girdi fiyatlarımız bir yılda yüzde 70’lere ulaşmış. Hiç olmazsa mahsulde de geçen yıla oranla yüzde 40-50 gibi bir farklılık olsun. Ama tam tersine fiyat artacağına yüzde 25 daha geriliyor. Türkiye’nin pamukta tüketimi 1 milyon 700 bin ton, üretilen pamuk 900 bin tonlardadır. Paranın tamamı dışarıya gidecek. Dışarıya gideceğine bunu eken çiftçiyi teşvik edelim paramızda dışarıya gitmesin. Dışarıdaki çiftçiyi değil içerideki çiftçiyi zengin edelim. Pamuk hasadına yaklaşık 20 gün kaldı. Ama halen daha belirsizlik devam ettiği sürece çiftçi çok tedirgin oluyor.  Bir an önce taban fiyatlar belli olsun 3 çırçırcıyı zengin edip 30 bin çiftçiyi toprağa gömmesinler” dedi.
“BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKACAĞIM”
Üretici çiftçi Polat Tanrıkulu, “İncirliova’da baba mesleği çiftçilikle uğraşmaktayım. 600 dekar arazimde pamuk ekimi yapıyorum. Ben genç bir çiftçi olarak pamuk üreticisine gerekli desteklemenin verilmesini istiyorum.  Genç nesillerin bu işe devam etmesi için devletimizin taban fiyatını oluşturup çiftçiyi memnun edecek şekilde güzel rakamlar vermesi lazım. Bu şekilde giderse pamuk üretecek genç nesiller yetişmeyecek. Bu şekilde devam ederse gelecek yıllarda kendim bile çiftçiliği yapmamayı düşünmekteyim. Bizim gibi düşünen birçok genç arkadaşımız var. En son yaşanan zamlardan sonra pamuktaki girdi fiyatları çok yüksek. Sezona tedirgin giriyoruz” diye konuştu. 


pamukta-sezon-oncesi-fiyat-tedirginligi-122709-6055e94a7930c98036fa5a9eecb563fe.jpgpamukta-sezon-oncesi-fiyat-tedirginligi-122709-5116bff99f36d366dc5874937ddabf75.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.