Pamuktaki sorunlar Ankara’ya taşınacak

Pamuktaki sorunlar Ankara’ya taşınacak

Aralarında Aydın’ın da olduğu ve pamuk üretimi gerçekleştiren illerin ziraat odaları temsilcileri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında Ankara’da bir toplantı gerçekleştirecek.

A+A-

(MURAT TAN) Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık’ın ve birlikte temsilcilerinin de katılacağı toplantıda desteklerin artırılması ile destek ödemelerinin daha erkene çekilmesi talepleri iletilecek.

Pamuk üretimi gerçekleştiren illerin üretici temsilcileri ile birlik temsilcileri 4 Eylül’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında düzenlenecek toplantıda bir araya gelecek. Pamuktaki sıkıntıların masaya yatırılacağı toplantıya Aydın’dan Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ile Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ile Söke Ticaret Borsası başkanı Ahmet Nejat Sağel de katılacak. Aynı zamanda Sökeli olan Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Başkanı Bertan Balçık’ın da katılacağı toplantıda çözüm önerileri geliştirilecek. Aydın, İzmir, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Antalya ve Adana illeri başta olmak üzere pamuk üretimi yapılan diğer illerin ziraat odası başkanları, Türkiye’deki 3 pamuk tarım satış kooperatifleri birliğiyle birlikte Bakan Pakdemirli’nin davetlisi olarak Ankara’da pamukta yaşanan sıkıntıları masaya yatıracaklarını söyleyen UPK Başkanı Balçık, “Toplantıda en başından beri söylediğimiz gibi gelecek sezonla ilgili olarak prim desteklerinin 80 kuruştan 1 lira 25 kuruşa çıkarılmasını ve mazot desteklerinin de dekarda 45 liradan 75 liraya çıkarılması yönündeki talebimizi yineleyeceğiz” dedi. 

“TALEPLERİMİZİ YİNELEYECEĞİZ”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın TARİŞ, Antbirlik ve Çukobirlik vasıtasıyla pamukta müdahale alımında bulunabileceğini söyleyen Balçık, “Pamuktaki girdi maliyetlerinde artış, üretim alanlarının genişlemesine engel teşkil ediyor. Tarım ve Orman Bakanımızın başkanlığında yapılacak olan toplantıda mazot, gübre, tohum, zirai ilaç gibi temel girdi maliyetlerinin sürdürülebilir üretim için mutlaka piyasa koşullarına göre devlet tarafından desteklenmesi yönündeki taleplerimizi yineleyeceğiz. Ayrıca pamuk üretiminin de sürdürülebilirliği için destekleme modelinin en az 3 yıl gibi bir süreci kapsamasını istiyoruz. Bu düzenleme yapıldığı takdirde üreticilerimiz de üreteceği ürüne ne kadar devlet desteğini alacağını bilir ve tarlaya da ona göre gönül rahatlığıyla iner. Bir süredir dillendirilen pamuktaki müdahale alımıyla ilgili konuyu da Tarım ve Orman Bakanımızın başkanlığında yapılacak olan toplantıda da gündeme getireceğiz. Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) eliyle TARİŞ, Antbirlik ve Çukobirlik’i destekleyerek pamukta müdahale alımında bulunabilir”  dedi. 

“PRİMLERİN NİSAN AYINDA ÖDENMESİNİ İSTEYECEĞİZ”

Aydın’daki ziraat odalarını temsilen toplantıya katılacağını söyleyen Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da yaptığı açıklamada, “Odalarımızdan bize iletilen türlü çözüm önerilerini Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin başkanlığındaki toplantıda sunacağız. Prim desteklemelerinin 1 lira 25 kuruş olmasını ve desteklemelerin de Nisan ayında tek kalemde verilmesini isteyeceğiz. Bu destekleme Nisan ayında verilmediğinde, çiftçi özel ya da kamu bankaları veya TARİŞ’ten faizle para alıyor. Yine pamuk fiyatı 4,5 liranın altına indiğinde de pamukta müdahale alımıyla ilgili, 2000 yılından önce olduğu gibi, devreye girilmesi gerekiyor. TMO eliyle müdahale alım gerektiğini söyleyeceğiz. TMO, Aydın’da örneğin TARİŞ pamuk tarım satış kooperatiflerini destekleyerek de alım yapabilir. 15 gün sonra hasat başlıyor. Üreticinin ciddi desteğe ihtiyacı var. Üretici pamuk ekiminden vazgeçtiğinde Aydın’da tarımın dengesi bozulur. Pamuk yerine başka ekilen ürünler, üretim desenini etkiler” diye konuştu. 

pamuktaki-sorunlar-ankaraya-tasinacak-124794-1d13fc4d02e2fee4366f61aff0a529b1.jpgpamuktaki-sorunlar-ankaraya-tasinacak-124794-2e620d42b8e0b29063e939181ac63955.jpgpamuktaki-sorunlar-ankaraya-tasinacak-124794-cc3eca664b622300223501847ba1b6b6.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.