“Pamuktan kaybedilen her kilo, ülkemize zarar yazıyor”

“Pamuktan kaybedilen her kilo, ülkemize zarar yazıyor”

Aydın’da hasadı devam eden beyaz altın olarak değerlendirilen pamuğu istedikleri fiyata satamadıklarını ileri süren çiftçiler, yeteri kadar desteklemeyi alamadıkları takdirde alternatif ürünlere yönelmeye hazırlanıyor.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, “Pamuktan kaybedilen her kilo, ülkemize zarar yazıyor” dedi.

Bu sezon 560 bin dekar alanda pamuk ekiminin yapıldığı Aydın’da üreticiler, prim desteklemelerinin açıklanmasını bekliyor. Pamuk üreticisinin ithalat politikası ve destekleme olmak üzere iki yönde beklentisinin bulunduğunu kaydeden Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, pamuk üretiminde Türkiye genelinde geçen seneye oranla yüzde 50 bir düşüşün yaşandığını bildirdi. Balçık, “Türkiye genelinde geçen seneye oranla yüzde 50’ye yakın bir azalma var. Üreticinin iki yönde beklentisi var. İthalat politikası, üreticimizin aleyhine çalışıyor, bu durum fiyatlardan da görünüyor. 3 yıldır desteklemeler 80 kuruş. Bu desteklemelerin 1 lira 30 kuruş olması gerekiyor. Bu desteklemeler üreticilere çok rahat verilebilir.” dedi. 

“ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELME OLACAK”
Aydın’da pamuk üreticilerinin beklentilerinin karşılanmadığı durumda alternatif ürünlere yöneleceğini belirten Balçık, “Üreticilerimizin beklentilerini karşılayamazsak, buğdaya, mısıra ve ay çiçeğine bir yönelme olacak. Burada da alan kaybı meydana gelecek. Burada da kayıp yaşanırsa tekstilci ve üretici açısından iyi olmaz. Üreticiyi desteklememiz lazım ki üretim devam etsin. Kayıp yaşamayalım.” dedi. 

“GÖREV HÜKÜMETİMİZE DÜŞÜYOR”
Balçık, “Burada görev hükümetimize düşüyor. İnşallah hükümetimiz de gereken desteği pamukçumuzdan esirgemeyecek, hak ettiği desteği verecek hem Ege’de hem Türkiye’de üretim istediğimiz seviyeye gelecek. Buğday, mısır, soya, ay çiçeği de stratejik ürünler ancak pamuktan kaybettiğimiz her kilo, her dekar ülkemize zarar yazıyor. Zaten pamuk marjinal bir ürün, maksimum verim elde ediyoruz. Maksimum katma değer ve KDV üretiyoruz.” diye konuştu. 

pamuktan-kaybedilen-her-kilo-ulkemize-zarar-yaziyor-182839-67b4c19f000e77c482f98c7d18c94600.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.