Pandemide gürültü azaldı yılanlar dışarı çıktı

Pandemide gürültü azaldı yılanlar dışarı çıktı

Aydın'da kentin farklı noktalarında görülen siyah renkli yılanlar tedirginliğe yol açtı. Uzmanlar, boyu 3 metreyi bulan yılanların bilimsel adının "Dlichophis Jugularis" olduğunu, türün, zehirli olmadığını söyledi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT-Yaz sıcaklıklarının iyiden iyiye hissedildiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde kentin çeşitli noktalarında görülen siyah renkli yılanlar tedirginliğe yol açtı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, Türkiye’de 60 yılan çeşidinin olduğunu söyledi. Olgun, pandemi nedeniyle dünyada gürültünün azaldığını ve yılanların yuvalardın çıktığını ifade etti. 

“YILAN SAYISINDA ARTIŞ YOK”
Yılan sayılarının değişmediğini ifade eden Olgun, “Aslında yılan sayısında bir artış yok. Kuşadası’nda gözlenen ve kayıtlara giren yılanlar Türkiye’de çok yaygın olan ve bizim karayılan olarak isimlendirdiğimiz zehirsiz bir yılan türü. Şu anda çok sık görülmesinin nedeni de özellikle bu pandemi döneminde dünyadaki gürültünün azalmasından ve buna bağlı olarak yılanların hürce yuvalarından çıkıp hareket etmesinden kaynaklanıyor. Yoksa yılanların bir artışı herhangi bir yılan sayısında bir çoğalma söz konusu değil. Tamamen normal yaşamlarını sürdüren yılanların kış uykusundan kalkarak özellikle beslenmek ve üremek amacıyla yaptıkları davranışlar bunlar.” dedi.

“GÖRDÜKLERİMİZİN ÇOĞU ZEHİRSİZ”
Türkiye’de yaklaşık 60 yılan türü olduğunu kaydeden Olgun, şöyle devam etti:
“Bunların üçte biri kadarı da zehirli. Ama bizim genellikle gördüğümüzün büyük bir bölümü zehirsiz yılanlar. Yılanlar biliyorsunuz özellikle otluk, çalılık, ağaçlık, kayalık, taşlık olan yerlerde yaşayan hayvanlar. Bunların özellikle insan baskısı nedeniyle yaşam alanlarının daralması sonucunda tabi özellikle insanlarla karşılaşma olasılığı biraz daha artıyor. Bu nedenle zehirli değiller herhangi bir şey yapmamıza gerek yok. Yılanı gördüğümüzde eğer hiçbir şey yapmadan biz kendi işimize bakarsak onlar da kendi yollarına devam edecek bize bir saldırması, doğrudan doğruya ısırması söz konusu değil. Şu anda Kuşadası’nda görülen yılan kara yılan olarak isimlendirdiğimiz Türkiye’nin en uzun boylu yılanlarından bir tanesi. Her ne kadar kayıtlarda iki buçuk, üç metre olduğu söylense de bizim şimdiye kadar tespitlerimiz bu kadar uzun bir karayılana rastlamadık. Türkiye’de çok yaygın olan ve çok sıkça insanların karşılaştığı bir yılan.”

“YILANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ HASTALIĞA YOL AÇAR”
Yılanların öldürülmesiyle yaşamsal anlamda doğa popülasyonun bozulacağını işaret eden Olgun, açıklamasını şöyle tamamladı: 
“Tabi bunların öldürülmesi sonuçta insanı da etkileyecektir. Çünkü yılanların da özellikle besin zincirinde ekosistem içerisinde önemli bir yeri var. Bunlar daha çok farelerle beslenen hayvanlar. Yılanların öldürülmesi demek ortamda fare popülasyonun artmasına ve buna bağlı olarak birçok hastalığın insanlara bulaşmasına neden olabilir. Bizim yapmamız gereken onları kendi hallerine kendi ortamlarında, doğal yaşamları içerisinde onların davranışlarını sergilemelerine yardımcı olmak.”

pandemide-gurultu-azaldi-yilanlar-disari-cikti-215482-6f35d8d2e88c1990c358c67698c26cb6.pngpandemide-gurultu-azaldi-yilanlar-disari-cikti-215482-a70a8aee24c887d99db692d0cabba35a.jpgpandemide-gurultu-azaldi-yilanlar-disari-cikti-215482-e67f8de80f40d0ee88546a8a8c3608ad.jpegpandemide-gurultu-azaldi-yilanlar-disari-cikti-215482-fad164423370839e4d93e49f4382f64d.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.