Pandemide kendi işinin patronu oldu

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan girişimci Mesude Tuncel, pandeminin başlamasıyla yerleştiği kırsal mahallede, devlet desteğiyle ejder meyvesi serası kurdu. İlk yıl 600 meyve almayı bekleyen Tuncel, kadınların her alanda başarılı olduğunu vurguladı.

Efeler’de yaşayan evli ve bir çocuk annesi 36 yaşındaki Mesude Tuncel, pandemi nedeniyle Umurlu Mahallesi’ne taşınmaya karar verdi. Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’in başlattığı "Efeler Diyarında Pitaya Projesi"nden haberdar olan Tuncel, 3 bin fidan desteği aldı. Eşiyle birlikte 2 bin metrekarelik sera kuran Tuncel daha önce tadını bile bilmediği ejder meyvesini yerleştirmeye başladı. 
 

KAYMAKAM ŞAHİN BİR AN OLSUN YALNIZ BIRAKMIYOR
Projeyi başlatan Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’in desteğini her zaman yanlarında gördüğünü kaydeden Tuncel, "Bu işi hiç bilmiyorduk. Kaymakam bey sayesinde öğrendik. Pandemiden dolayı buraya gelmiştik. Bize ve çocuğa açık alan olsun diye. Daha önce Aydın merkezde yaşıyorduk. Geçen sene haziran ayında burayı açtık. Bu işi bilmediğimiz için kurumların bizimle yakından ilgilenmesi çok kıymetliydi, bizi hiç yalnız bırakmadılar. Hatta Kaymakam bey soğuktan dolayı serada nöbet tuttuğumuz dönemde bile yanımıza geldi. Gece gündüz hiç yalnız bırakmadı. Biz de inşallah istediğimiz verimiz alırız." dedi.

 

İLK YIL 600 MEYVE BEKLİYOR
Soğuk geçen kış mevsiminden dolayı serada 7 soba kuran Tuncel, şöyle devam etti:
"Serada 7 sobamız var. Özellikle soğuklarda geceleri yakıyoruz. Aynı zamanda seradaki otları çok yolmamız gerekiyor. Çünkü diplerinde ot olmaması gerekiyor. Belirli dönemlerde ilaçlarının yapılması gerekiyor. Tabi zorlukları var ama alıştıktan sonra yapabiliyorsunuz. Biz de bilmiyorduk, geldik, gördük, öğrendik ve başardık. Kendi işinizi yapıyorsunuz, bu çok güzel bir duygu. Herkesin de kendi işini yapmasını isteriz. Burada yeri geliyor çalışıyoruz, kitap okuyoruz, sobada kestane pişiriyoruz. Zaman zaman komşularımız da geliyor. Bu yıl 600 adet meyve almayı planlıyoruz ama ilerleyen yıllarda 2, 3 tona çıkmayı hedefliyoruz."

 

“KADINLAR HAYATIN HER YERİNDE”
Hemcinslerine de bir dizi tavsiyelerde bulunan Tuncel, "Hiç kimse pes etmesin, yapsın. ‘Ben bunu yapamam, edemem’ demesin. Biz de bilmiyorduk. Geldik yerleştik ve öğrendik. İnsanlar ellerinden geleni yapabilir. Kadınlar hayatın her alanında var. Onlar başarılı olurlarsa birçok şey de iyi olur. Yeter ki istesinler. Ben de bu serayı yaptım. İstedikten sonra her şeyi başarabilirler." diye konuştu.

İzlenme: 351

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar