Pandemi döneminde evlere kapanmak istemeyen ve imkanı olan insanların bağlarına, bahçelerine yaptırdıkları konteyner evler, deprem bölgesinde yaşayan insanların sığınağı haline geldi.

aw212994-05.jpg

Konteyner evler, Aydın’da da özellikle tarımla uğraşan insanların tercihi oluyor. Mahsul zamanı ürünlerinin başında beklemek isteyen, arazi bağ ve bahçesinde vakit geçirmeyi tercih eden, herhangi bir deprem riskine karşı önlem alma kararı veren vatandaşlar konteyner evleri tercih ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Karacasu Yenice Mahallesi’nin yolarını yeniledi Büyükşehir Belediyesi Karacasu Yenice Mahallesi’nin yolarını yeniledi

aw212994-02.jpg

Aydın’da inşaat sektörü ile uğraşan ve konteyner imalatı yapan Hayrettin Güven, “Pandemi döneminde apartman dairelerine alışkın olmayan insanlar Aydın’ın sıcağından da kaçmak için bağa bahçeye dağa çıktı. Şimdi de tarım alanında, ovada mahsulünün başına bir bekçi tutsa 25 bin lira. Bunun yerine bir tane konteyner alıp koyuyor, orayı yaşam haline dönüştürüyor. Hem malının başında bekçilik yapıyor.” dedi.

aw212994-03.jpg

“4 GÜNDE ANAHTAR TESLİM TAMAMLIYORUZ”

Ailesiyle birlikte çalıştığını anlatan Güven, “21 metrekare konteynerı 4 günde anahtar teslim tamamlıyoruz. Kalite her zaman pahalıdır. Bunun boş modeli metrekaresi yaklaşık olarak 4 bin 200 TL’ye tekabül ediyor. Dolu modeli de yaklaşık 5 bin 5 bin 200 liraya mal oluyor. Tabi dolu modelinin içinde ekstralar hariç. Örneğin müşteri 'ben bu lambayı istemiyorum, led istiyorum' diyebiliyor. Bunlar 50-60 bin liraya satılamaz, eğer doğru malzeme kullanılmışsa. Örneğin 2,5 milim profil kullanıyorum, adam 1,5 milim sacı kıvırıyor öyle kullanıp satıyor. Üç gün sonra yamuluyor. Biz altına birinci veya ikinci kalite mdf lam kullanıyoruz. Onun üstüne laminant döşüyoruz. En düşük konteyner 80 bin lira boş modeli, dolusu 110-120 bin lira bandında değişiyor. Biz Aydın’da kendi köylümüze, çiftçimize, memurumuza satış yapıyoruz” diye konuştu.

aw212994-01.jpg

“EN GÜVENİLİR YER”

İnsanların konteyner evleri deprem riskine karşı güvenli olarak gördüklerini belirten Güven, “Bu ürünlerimiz depremde en güvenilir yaşanacak yer. Çünkü bu hafif çelik, insan içinde huzurla yatabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı