Pandeminin ruh sağlığına etkileri

Pandeminin ruh sağlığına etkileri

Psikoterapist Yasemin Temur, koronavirüs salgınının insan psikolojisine etkilerinden söz ederek, stresle baş etmenin yollarını açıkladı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Koronovirüs salgınından dolayı vatandaşların maddi ve manevi zarara uğradığını açıklayan Psikoterapist Yasemin Temur, devam eden süreçte psikoloji tedavisi görenlerin hastaneye gitmek istemediği için tedavi süreçlerinin aksadığını bildirdi.

Koronovirüs vakalarının zirve yaptığı dönemde, bazı insanların günlük yaşamını sürdüremez hale geldiğini bundan dolayı ciddi travma yaşandığını belirten Temur, virüse maruz kalınmasa da insanların hasta olma ve ölüm korkusuyla ruhsal bozukluklar yaşadığını söyledi. 

Yaşanabilecek sorunları anlatan Temur, "Çaresizlik hissi, her türlü olası tehdit unsuruna karşı alarm durumuna geçme, panik ve kaygı, çok yoğun hijyen önlemleri, bulaşma ile ilgili takıntılı düşünceler ve tekrarlayıcı yıkama ritüelleri, aile içindekileri kontrol etme çabaları, evden dışarı çıkmama, bir daha asla çıkamamaktan korkma, bedensel duyumlarına aşırı odaklanma ve her duyumu hastalanma ile ilişkilendirme ve şüphe etme, sinirlilik, uyku sorunları gibi belirtiler kaygı ve obsesyonlar olarak karşımıza çıktı” diye konuştu.

"KAYGININ DAHA YOĞUN YAŞANDIĞI BİR SÜREÇ OLDU"
Salgının başladığı ilk günlerden bugüne toplumun bir kesiminin aşırı hassas ve başka bir kesimin ise duyarsız davranışlar sergilediğini hatırlatan Temur, "Panik bozukluk, anksiyete bozukluğu, takıntılı bozukluk, somatizasyon bozukluğu, depresyon gibi tanılar alma veya var olan rahatsızlıkların alevlenmesi, psikiyatri muayenehanelerinde artış gösterdi. Hastalıkla mücadele edenlerin ve yakınlarının yaşadığı stres çok daha ciddi boyutlara ulaşabildi. Üstelik bir de hastalık nedenli damgalanma, damgalanmanın getirdiği yalnızlık hissi de yaşandı. Bu süreçte pozitif olduğunu sosyal medya ile duyuran kişiler, paylaşmanın avantajlarını yaşadılar, yalnızlığın azalmasını, hastalıktan korkmamayı kendilerine ve her birimize ders niteliğinde sundular. Sonradan pozitif olanlar için bir prova gibiydi, iyileştirici bir duruş oldu. Saklayanlar, açıklamayanlar ise kendi içlerinde korkuyu büyüttüler. Damgalanma, yalnızlık hissi, kaygının daha yoğun yaşanması söz konusu oldu” dedi.

STRESLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?
Salgın döneminde stresle baş etmenin yollarını da açıklayan Temur, sanal ortamda sosyalleşmenin yanı sıra hobiler edinmenin, sanatla ilgilenmenin, evcil hayvan beslemenin, sosyal medyayı gelişim için kullanmanın olumlu aktiviteler olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Pandemi sürecinde panik, kaygı, obsesyon, depresyon, somatizasyon belirtileri ile psikiyatri poliklinik ve muayenehanelere başvuruların arttığını, insanları akılcı çözümler için arayışa geçtiğini gözlemliyorum. Tüm Türkiye’de ve dünyada ruhsal tedavi arayışlarının arttığını, hastaneye gitmek istememe nedeni ile kendi içinde çözüm arayan ve tedaviden yoksun kalan kişilerin de arttığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.