2024 yılı Temmuz ayında devlet memurlarına ve asgari ücrete gelen zam, tüm meslek gruplarının aldığı maaşı etkilemiştir. Bu kapsamda vatandaş, hangi mesleğin ne kadar maaş aldığını oldukça merak etmektedir. Özellikle mesleğe yeni başlayacak olan gençler bu konuda sıkça araştırmak yapmaktadır. Paramedik maaşları 2024 yılında ne kadar yanıtladık! İşte ayrıntılar…

Paramedik Maaşları 2024

Memur maaşı zammı sonrası sağlık sektöründe de zam söz konusu oldu. Bu kapsamda güncel paramedik, diğer bir ifadeyle acil tıp teknikeri maaşları merak edildi.

Acil tıp teknikeri maaşları çalışanın kıdemine, deneyimine, eğitimine, çalışılan kuruma ve hastanenin konumuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda çalışılan hastanenin döner sermayesi de maaşları etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Peki paramedik ne kadar maaş alır?

Paramedik maaşları 2024 yılında ortalama aşağıdaki gibidir:

 • Paramedik maaşı ortalama olarak 20.000 TL ile 50.000 arasında seyretmektedir.

Vatandaşın merak ettiği bir diğer konu da paramedik ambulans şoförleri maaşları hakkındadır. Paramedik ambulans şoförleri ise ortalama olarak maaşları şu şekildedir:

 • Paramedik ambulans şoförleri 32.000 TL ile 42.500 TL arasında maaş almaktadır.

Paramedik Maaslari 2

Devlette Paramedik Maaşları

Bilindiği üzere 2024 Temmuz ayında devlet memurlarına %19.31 oranında maaş zammı yapılmıştır. Konumuz kapsamında ise bu zam, T.C. Sağlık Bakanlığı paramedik maaşlarını da etkilemiştir. Peki devlette paramedik maaşları ne kadardır?

Devlette paramedik maaşı sağlık personelinin deneyim düzeyine göre değişiklik arz etmektedir. Devlette paramedik maaşı aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Deneyimsiz (yeni başlayan) paramedik maaşı

42.147 TL- 43.615 TL

5 yıl deneyimli paramedik maaşı

43.800 TL- 44.300 TL

10 yıl deneyimli paramedik maaşı

45.600 TL- 46.100 TL

20 yıl deneyimli paramedik maaşı

47.400 TL- 47.900 TL

25 yıl deneyimli paramedik maaşı

48.600 TL- 49.100TL

30 yıl deneyimli paramedik maaşı

49.200 TL +

Özelde Paramedik Maaşları

Paramedik maaşlarını etkileyen bir diğer faktör ise çalışılan kurumun türüdür. Bu kapsamda özel sağlık kuruluşlarında çalışan acil tıp teknikerleri, devlette çalışanlara oranla daha düşük ücret almaktadır. Sebebi ise özel hastanelerin ve sağlık kurumlarının, verilen maaşı asgari ücrete göre belirlemesidir.

Özelde paramedik maaşları 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama aşağıdaki gibidir:

 • Özel sağlık kuruluşlarında çalışan paramedik maaşları, 20.000 TL ile 27.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Paramedik Maaslari 3

Yeni Başlayan Paramedik Maaşı Ne Kadar? 

Maaş konusunu en çok merak eden kitle ise çalışma hayatına yeni atılacak olan kişilerdir. Peki okuldan yeni mezun olmuş ve meslek hayatına yeni atılacak olan acil tıp teknikerleri ne kadar maaş almaktadır?

Yeni başlayan paramedik maaşlı, çalışılan sağlık kurumunun devlet kurumu veya özel olmasına göre değişiklik göstermektedir.  

Didim’de minibüslere yüzde 33 zam geldi! Didim’de minibüslere yüzde 33 zam geldi!

Yeni başlayan paramedik maaşı ortalama olarak aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Devlette yeni başlayan paramedik maaşı

42.147 TL- 43.615 TL

Özelde yeni başlayan paramedik maaşı

17.000 TL- 20.000 TL

Yurt Dışı Paramedik Maaşları 

Son yıllarda ülkemizde artan döviz kuru ve beraberinde gelen enflasyon, mesleklerin yurt dışındaki maaşlarını merak konusu yapmıştır. Türkiye dışında da çalışma imkânı bulunan mesleklerden biri de acil tıp teknikerliğidir. Bu kapsamda acil tıp teknikerleri yurt dışında ne kadar maaş alıyor sorusu, sıkça araştırılmaktadır.

Yurtdışı paramedik maaşları ise 2024 yılında ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

Ülkeler

Deneyimsiz

Deneyimli

Almanya Paramedik Maaşı

2.500 Euro - 3.500 Euro

3.500 Euro - 5.000 Euro

İngiltere Paramedik Maaşı

25,000 Sterlin - 28,000 Sterlin

32,000 Sterlin - 35.000 Sterlin

Belçika Paramedik Maaşı

2.500 Euro - 3.000 Euro

3.750 Euro - 4.000 Euro

Amerika Paramedik Maaşı

3.000 USD - 3.500 USD

3.500 USD - 5.000 USD

Avusturya Paramedik Maaşı

2.500 Euro - 3.500 Euro

3.500 Euro - 5.000 Euro

 

 • Yukarıda yer alan tablodaki veriler ve güncel kur farkı esas alındığında, yurt dışında çalışan paramedik maaşı, 75.000 TL ile 150.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Paramedik Maaslari 1

Paramedik Nedir? Görevleri Nelerdir?  

Paramedik maaşları ne kadar sorusuna cevap verdikten sonra, bu mesleği biraz yakından tanıyalım. Paramedik sözlük anlamı olarak, acil tıp teknikeri anlamına gelmektedir.

Acil tıp teknikerleri ise alanında uzman doktorların yanında görev yapan ve onlara destek sağlayan sağlık çalışanlarıdır. Sağlık konusunda oldukça önemli bir meslek icra etmektedirler. Bu kapsamda hastaya ilk tıbbi müdahaleyi yapan kişilerdir.

Acil tıp teknisyenlerinin temel görevleri ise aşağıdaki gibidir:

 • İntravenöz ve intraıssöz girişim yapmak.
 • Temel düzeyde hava yolu uygulamalarını gerçekleştirmek.
 • Acil durumlarda oksijen uygulaması ve endotrakeal entübasyon işlemi uygulamak.
 • Hastaları ambulansa uygun bir biçimde taşımak.
 • Temel yaşam desteği sağlamak.
 • Tıbbi travma stabilizasyonu oluşan hastalarda veya kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulma halinde stabilizasyon sağlamak.
 • Hastaları nakil işlemlerine uygun pozisyona getirmek.
 • Açık yaraları kapatmak ve kanama stabilizasyonu sağlamak.
 • Acil durumlarda, sağlıklı bir doğum gerçekleştirecek görevler üstlenmek.
 • Ambulansı teknik olarak hazırlamak.
 • Acil durumlarda ambulansı sürmek.

Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik maaşlarının yanında merak edilen bir diğer konu, bu mesleği icra edebilmek için hangi yollardan geçilmesi gerektiğidir. Çünkü paramedik, kısa zamanda iş hayatına atılmak ve kariyerine başlamak isteyen vatandaşların, en çok tercih ettiği meslekler arasında yer almaktadır. Peki paramedik nasıl olunur?

Paramedik olabilmek için geçilmesi gereken aşamalar aşağıda yer almaktadır:

 • Paramedik olabilmek için öncelikle için öncelikle lise eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte sağlık meslek lisesinde eğitim görmek ve Acil Sağlık Hizmetleri ve Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü bitirmek gerekmektedir.
 • Sağlık meslek lisesi dışında bir lise bitirildiyse, üniversite sınavına girilmelidir. Bu kapsamda ise üniversitelerin iki yıllık eğitim veren ön lisans programlarından, İlk ve Acil Yardım- Paramedik/ ATT mezun olmak gerekmektedir.

Eğitim kriterini tamamlayan paramedik adayları ise İŞKUR gibi kariyer sitelerinden özel kurumlara başvurabilmektedir. Devlette çalışmak isteyen adaylar da KPSS’ye girmeli ve paramedik olabilmek için yeterli puanı almalıdır. Ardından ise devlet sağlık kurumlarına atanabilmektedir.

Paramedik Atama Puanları Kaç?

Paramedik olarak görev yapan bir kişinin özel sağlık kuruluşlarında ve devlet hastanelerinde çalışabildiğini söylemiştik. Bu kapsamda devlette çalışmak isteyen paramedikler, KPSS’ye girmelidir. Dolayısıyla paramedik atama puanları vatandaşlar tarafından büyük merak konusudur.

Öncelikle paramedik atamaları KPSS P94 puanına göre gerçekleşmektedir. Bu puanın alt sınırı ise 70 olarak belirlenmiştir. 70 ve üzeri alan adaylar, açılan kurum ilanlarına başvuru hakkı kazanmaktadır. Bununla birlikte 2024 yılı için en düşük paramedik ataması, 84,227 puan ile olmuştur.

Kaynak: HABER MERKEZİ