İrem Tutal

İrem Tutal

PARANIZ VARSA HERKES SİZDEN ELEKTRİK ALIR!

PARANIZ VARSA HERKES SİZDEN ELEKTRİK ALIR!

Para sözcüğü dile gelince gözlerde banknotlar ve madeni paralar gelir. Herkesin hayalini süsleyen deste deste banknotlar kimlerin ağzının suyunu akıtmaz ki. Günümüzde bir yüzlüğü bile zor görür olduk. Haliyle bir beste banknot hayali bile ağzımızın suyunu boylu boyunca akıtmaya yeter. Çünkü parayla alınabilecekler, parayla alınamayacak şeylerden daha fazla olunca hatta ve hatta paranın elde edemeyeceği hiçbir şey yokken ağzımızın suyunun akmaması garip kaçar.   

Paranız yoksa toplum standartlarına göre değeriniz de azalır. Çevrenizdeki insanlar değişkenlik gösterir. Köylü, işçi ve soylu sınıflarından herhangi birinin içindeyseniz çevrenizdeki insanların sizlere olan yaklaşımı bu sınıflara göre değişiklik gösterir. Köylü sınıfındaysanız sömürülürsünüz, işçi sınıfında iseniz çok yorulur ve kimi zaman haklarınız doğrultusunda haksızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Ama düzgün bir yaşam sürmek çokta zor bir ihtimal değil. Soylu sınıfı İktisadi, sosyal ve siyasi gücü elinde bulunduran soya bağlı bir sosyal sınıftır. Eğer soylu sınıfına dahilseniz etrafınızda bir çok insan görürsünüz. Sizleri seven vakit geçiren size değer verdiğini söyleyen kalabalık bir çevreye sahip olursunuz.. Soylu sınıfına dahil bir insan maddi bir zorluk yaşayamaz şayet sınıf düşmezse..  

Sınıflara yönelik insan ilişkilerinden aktarmak istediklerimi anladığınızı düşünüyorum. Bir insanın maddi kütlesinin artmasıyla birlikte çevrenizdeki insan yüzleri ve kahkahaları, gülücükleri de çoğalmaya başlayacaktır. Bunun nedeni paranın manyetik çekimidir. Para insanı, sözde mutluluğu ve saadeti beraberinde getiriyor gibi gözüküyor. Paran varsa ve bunu doğru kullanabiliyorsan toplum tarafından takdir edilir ve parmakla bile gösterilebilirsin. Bak burjuvazilere sosyal statüsünü ve gücünü, eğitiminden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişilere. Her insanın içinde olmak istediği sınıf.. Kültür ve para konusunda cebi bol keseden olan sınıf. Ülkemizden bir örnek göstermek istersem doğrudan size bir örnek gösteremem bunun nedeni Türkiye’de burjuva sınıfının olmaması değil çünkü Türkiye’de de burjuva sınıfı var. Sadece küçük burjuva kültürünü aşamamışlardır. Burjuva sınıfı vardır ama burjuva kültürü yoktur. Buda illaki zamanla olur çünkü para konusunda hayal açısından gelişmeye çok açık bir toplumuz. Özeneceğiz.. Paranın kütlesi arttıkça daha mutlu olduğumuzu ve daha fazla saygı gördüğümüzü düşündüğümüz her saniye biraz daha özeneceğiz.. Elde bulunan parayı her zaman yetersiz görecek ve kültür ve bilgi açısından zenginleşmek yerine cebimizin daha fazla dolmasını hedefleyeceğiz.. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrem Tutal Arşivi
SON YAZILAR