AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Peki biz ne yapıyoruz?

A+A-

Hemen hemen her alanda sorun yaşadığımız bugünlerde sorunlar aldı başını gidiyor. Her şeyin başı sağlık dedik ancak sorunları çözmekten çok sorun üretmeye devam eden bir yerdeyiz. Ortaya çıkan sorunları rafa kaldırmanın çözüm olmadığını, ertelemenin hiçbir işe yaramadığını fark edemiyoruz maalesef. 
2020 yılındaki sorunları 2021 yılına çözmek için girdik ancak sadece kendimizi kandırdık gibi geliyor. Vaka sayıları azalıyor ancak eğitim, esnaf, kuraklık, aşı çözüm bulmakta hala aciz durumdayız. 
Görünen o ki eğitime bir süre daha uzaktan devam edilecek ki velilerin de isteği bu yönde ancak lütfen uzaktan verilen eğitimin içi doldurulsun ve sonrası için kafalar yorulmasın. Sınav odaklı ve sadece diploma almak için bitirilen eğitime bir son verelim. Çocuklarımızın yetkinlik kazandırmanın, becerilerinin farkına varmalarının zamanı geldi ve geçiyor bile.
Kuraklık yine bu yaza ve önümüzdeki 10 yıla damgasını vurdu. Ciddi bir kıtlık sorunu yaşanıyor. Çiftçinin ekip biçemediği, pazarcı esnafının zarar ettiği ortada. Küresel ısınmanın mücadele ve dünyayı korumak için gereken adımlar mutlaka atılmalı. Kuraklığın, açlık felaketini getireceği unutulmamalı. Uzmanlar, 2020 yılına kadar, kışın 2 derecelik ve yazın ise 2-3 derecelik bir ısınmanın, yağışlarda ise kışın artış fakat yazın yüzde 10-15 azalma olması beklendiğini söylüyorlar. Suya bu kadar ihtiyaç olan bir ülkede ne biz ne yapıyoruz? 
Pandemi de ekonomik olarak bizlere yarattığı yıkım ortada. Kimimiz faturalarla boğuştuk kimimiz ise çalıştığımız iş yerlerinin kepenk indirmesinden dolayı işsiz kaldık. Siftah yapmadan kapatan esnaf kan ağlıyor. Can suyu olur diye çekilen kredi ödemeleri kapımızı çalmaya başladı. Yine işsizlik sorunu devam ediyor. İstihdam konusunda çaresiz kalıp yine yaprak kıpırdamıyor. İşsizlik son 1 yılın sorunu değil yıllardır çözüm bekleyen bir sorun. Ne kadar çok esnaf ayakta kalırsa işsizlik o kadar az olur.Peki biz ne yapıyoruz?
Aşı salgınla mücadelede en büyük umudumuz oldu. Burada da sorunlar yaşıyoruz. Gelmeyen, biten aşılarını olmayı bekleyen ve her gün dışarıda çalışmak zorunda olan insanlar var. İki çeşit aşıdan ‘Hangisini vurulsak?’ diye düşünmeyi geçtik, stoklarda hangi aşı varsa o aşıyı yaptıralım düşüncesindeyiz. Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için insanların hakkı olan aşıyı, çalışma koşulları nedeniyle yüksek risk barındıran emekçileri de bir an önce öncelikli grupta değerlendirerek, daha fazla gecikmeksizin temin etmesini bekliyoruz.Peki biz ne yapıyoruz? Sağlık günler için sorunların bir an önce çözülmesini dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar