LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

PERŞEMBENİN GELECEĞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ

A+A-

2019 yılının bir an önce gitmesini arzuladık. İşsizlik, yüksek enflasyon, belirsiz borsa ve döviz hareketleri hepimizi tedirgin etti. 2019 yılının en etkileyici olayı muhakkak ki belediye seçimleri oldu. Özellikle İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve yeniden yapılan seçimde muhalefetin oylarını değiştirmesi bütün ülkeyi derinden etkiledi. İstanbul sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın seyrettiği bir kent halini aldı. 
2019 yılında yatırımcılar ve bilgi düzeyi az olan traderlar sürekli ters köşe oldular. Faiz inerken dövizin yükselmesi beklendi, olmadı. Merkez bankasının bütün faiz indirme kararlarına rağmen döviz pozisyonunu hep korudu. Faizdeki ciddi indirim büyük bir risk olarak değerlendirilse de pek de olumsuz etkilerini görmedik.
Gerçi olumlu etkileri de piyasaya çok geç yansımaya başladı. İçinde bulunduğumuz şu günlerde bankalar kredi faiz oranlarını “makul” sayılabilecek seviyeye henüz getirmiş durumdalar. 
2019 yılı yastık altı yatırımcılarının yılı oldu. En çok kazananlar altına yatırım yapanlar oldu. 
Global piyasalarda da dikkat çeken ayrıntılar olmadı değil. Amerikan Başkan’ı Trump’ın twitter hesabından yayınladığı sert mesajlar sürekli gerilimlere sebep olurken dolarda da dünya piyasalarında yukarı ve aşağı yönlü dalgalanmalar gerçekleşti. Avrupa Birliğini oluşturan ülkeler para birimleri Euro’nun (avro) değer kaybetme endişesini üzerlerinden sene boyunca atamadılar. İngiltere aldığı kararla AB’den çıkma kararı almış durumda.
Yine küresel piyasaların en dikkat çeken gelişmeleri şirket birleşmeleri ve şirket satın almaları oldu. 2019 yılında dünyada yaklaşık 3,85 trilyon dolar değerinde şirket satın alma ve birleşme gerçekleşti.
Kısaca özetlemek gerekirse ülkemizde ve Dünya piyasalarında içsel ve dışsal etkenler 2019 yılında piyasaları hiç rahat bırakmadı. 
Dönelim 2020 yılına…
2020 yılında ülkemizde enflasyonla mücadelenin kapsamının genişletilmesi, işsizliğe kesin ve kalıcı çözümler geliştirilmesi şart olmuştur. Araç kredisinin düşmesini fırsat bilip araç fiyatlarını artıran otomobil sektörü ve konut kredisinin düşmesini fırsat bilen müteahhitleri mercek altına almak lazımdır. Kayıt dışındaki ekonomiyi kayıt içine alarak vergiyi “adil” bir şekilde yansıtmak lazımdır. Asgari ücret düzeyinde çalışan birisinin “vergi dilimine” girdiği bir ülkede vergiden kaçınanları mercek altına almak lazımdır. 
Ve girişimciler.. Girişimcilerin desteklenmesi lazımdır. Gazete haberlerinde “şu bakanlığa bu kadar memur alımı” haberleri yerine “şu ilimizde bu kadar yeni girişimci” haberleri görmek istiyorum.
Aslında daha çok isteklerim var fakat şimdilik kısa kesmek istiyorum. Çarşambanın geleceği perşembeden belli olur misali 2019 yılında yaşadıklarımız 2020 yılının mücadele ile geçeceğinin habercisiydi. Bu mücadelelere katlanabiliriz elbet. Benim 2020 yılındaki temennim sağlık, huzur, mutluluk ve barış getirmesini istiyorum. Çok genel bir temenni olduğunun farkındayım, yine de düşündüm ve bundan daha iyi bir temenni bulamadım. 
2020 yılında herkesin arzularına kavuşmasını istemiyorum. Çocuk tacizcileri, tecavüzcüler, kadına şiddeti arzulayanların arzuları yerine gelmesin mesela.. Kötülükten kim ne bulmuş ki, biz iyi insanlar olalım..
Sağlıkla kalın, sağlıcakla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.