AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

PES ARTIK, JEOTERMALE DE Mİ!

A+A-

Türkiye’de öyle bir moda var ki, ne olursa olsun dış güçlere bağlamak gibi bir alışkanlığımız var. Her ne olursa olsun dış güçlere bağlıyor, yaşanan olumsuzluğun nedeni olarak dış güçlere gösteriyoruz. Bunlara en ilginç bir örnek de önceki gün yaşandı. AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Aydın’daki jeotermal karşıtlarına çarpıcı bir uyarıda bulundu ve “Yabancı istihbaratların oyuncağı olmayalım!” dedi.
“Jeotermal tamamen bizim düşmanımızdır düşüncesi yanlıştır” diyen Posacı, “Bu bizim bir zenginliğimizdir. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de şehri ısıtacak olan belediyelere yani Efeler ve İncirliova’ya jeotermal kaynak vereceklerini söylüyor. Bunun yanında Buharkent Belediye Başkanımız Mehmet Erol, Buharkent’i ısıtmak için de Büyükşehir Yasası’na göre gerekli izinleri almak için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan izin bekliyor. Bizim termali Aydın’a yılda 12 ay kullandırmamız lazım. Yine turizmde de bunu değerlendirmeliyiz. Krizden prim yapmayalım. En son Germencik’teki güreşlerde Özlem Çerçioğlu’nun da CHP’li milletvekillerinin de elini sıktım. Hepimiz bu şehre hizmet için varız. Aydın’a maksimum fayda sağlama noktasında fikir ve güç birliği şart. Yoksa jeotermale, ‘İstemezük’ diyerek yabancı istihbaratların oyuncağı olmayalım. Bu bizim Milli Enerjimizdir” yorumlarında bulunmuş.
Aydın’daki jeotermal olayının arkasında yabancı istihbarat güçlerinin olduğunu sayın Posacı hangi kaynağa dayanarak söylemektedir?
Posacı’nın elinde yabancı istihbarat güçlerinin JES eylemlerini organize ettiğine dair herhangi bir belge ve bilgi var mıdır? Varsa eğer bunu gerekli makamlar ile paylaşmış mıdır?
Yabancı istihbarat güçleri diyerek Posacı gündem saptırmaya mı çalışmaktadır? Ya da Posacı yabancı istihbarat güçleri diyerek JES eylemcilerini toplum gözünde küçük düşürmeye ve değersizleştirmeye mi çalışmaktadır?
Elbette bu soruların bir karşılığı vardır. Ancak şu kadarını söylemek isterim ki, AKP Milletvekili Posacı da Türkiye’deki genel modaya uymuş ve JES eylemlerini de yabancı güçlere bağlamaya çalışmıştır. 
Milletvekili Posacı öyle bir söylemde bulunmuştur ki, “Yok artık, jeotermalede mi yabancı güçler el atmış” denilecek türdendir. 
Milletvekili Posacı’ya tavsiyem JES eylemlerini yabancı istihbarat güçlerine bağlayarak değersizleştirmeye çalışacağına, santrallerin bacalarından çıkan buharın daha az zarar verici ve çevreyi daha az etkileyici önlemlerin alınması yönünde çalışma yapsa Aydın’a ve Aydınlıya daha doğru ve sağlıklı bir hizmet vermiş olacaktır. 
Bacalara takılacak filtrelerin JES sorununu ortadan kaldıracağını hatırlatırım kendisine… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar