UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

PİLATESİN 5 FAYDASI

PİLATESİN 5 FAYDASI

Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilen pilates, günümüzde de sık sık duyduğumuz bir egzersiz türüdür. Bir spor olmayan pilates, kontroloji olarak da bilinmektedir. Çoğumuz koca koca topların üzerinde yapılan spor olarak bilse de pilates çok daha farklı hareketleri içerir. Hadi gelin birlikte bu egzersizin faydalarını inceleyelim.

1- Duruşunuzu Düzeltir
Kambur durma dik otur nasihatini sıklıkla duyarız. Kifoz, lordoz ve skolyoz çoğumuzun muzdarip olduğu postür bozukluklarıdır. Bu bozukluklar sırt, baş ve bel ağrısı olarak kendini belli eder. Pilates, tüm vücudun hizalanmasına, eklemlerde ideal açıklığın oluşmasına ve tüm karşıt kasların dengelenmesini sağlar.

2-Bağışıklığınızı Güçlendirir
Bağışıklıkla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Yapılan araştırmalar pilatesin özellikle yaşlı erişkinlerde bağışıklığı artırdığını göstermiştir. Dolaşım sisteminin gelişmesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Pilates, düzgün kan ve lenf akışını destekler bu yönleriyle de bağışıklığın artmasını sağlar.

3- Kemiklerinizi Güçlendirir
Çoğunlukla oturma ve daha az hareket etme şeklindeki mevcut yaşam tarzı, sağlığımız ve kemik yoğunluğumuz için zararlıdır. Güçlü kemik yoğunluğu, osteoporozu ve osteoartriti önler. Araştırmalar Pilates‘in yaşam kalitesini artırmada, ağrıyı hafifletmede ve kemik yoğunluğunu artırmada etkili olduğunu göstermiştir.

4- Bilişsel Fonksiyonu Artırır
Araştırmalar, Pilates eğitiminden sonra bilişsel işlevlerin arttığını göstermiştir. Yeni nöron gelişimi, beyne kan akışı, artan nörotransmiterler ve öğrenme, hafıza ve yönetici düşünceden sorumlu nöronların ömrü gibi çeşitli belirteçlerde gelişme gözlemlenmiştir.

5- Uykuyu İyileştirir
Uyku ve pilates ilişkisini inceleyen çalışmalar, pilatesin 40 yaş altı bireylerde daha iyi uykuyu teşvik ettiğini göstermiştir. Başka bir çalışma, doğum sonrası kadınların haftalık rutinlerine Pilates eklediklerinde daha iyi uykudan yararlandığını bulmuştur.

Pilates zihin ve bedenin bütünlüğünü sağlar. Sağlıklı yaşamın bir parçası olarak bu egzersizi hayatınıza eklemekte fayda var. Sağlıklı ve huzurlu haftalar dilerim…

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA Arşivi
SON YAZILAR