Portakal, Şubat ayında "Altın" yılını yaşıyor

Portakal, Şubat ayında "Altın" yılını yaşıyor

Aydın’da narenciye üretimi bakımından önemli bir yere sahip olan Nazilli ve Kuyucak’ta düne kadar 55 kuruştan işlem gören portakal, Antalya’da yaşanan felaketin ardından değer kazandı.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Ocak ayında 55 kuruş olan portakal geçen haftadan bu yana 1 TL İle 1 lira 30 kuruş arasında işlem gördü. Aydın portakalı, Şubat ayında altın yılını yaşıyor. 

Kuyucak’ta son birkaç yıldır portakalı para etmeyen narenciye üreticisi ağaçları söküp yerine başka meyve ağaçları dikmeye başladı. Dikili alanlar ve ağaç sayısı azalmasıyla birlikte geçen yıl 35 bin ton civarında olan rekolte de bu yıl 50-60 bin ton seviyesine çıktı. Rekolte bakımından üreticinin yüzünü güldüren portakal fiyat bakımından ise beklediği değeri görmedi. 50-55 kuruştan işlem gören portakalı erken satan üretici kaybederken, depolarda bekleten üreticinin ise havalardan kaynaklanan olumsuzluklarla birlikte yüzü güldü. 


Geçtiğimiz haftaya kadar 50-60 kuruş arasında işlem gören portakal Antalya’da yaşanan felaketin ardından 1 TL ile 1 TL 30 kuruş arasında işlem görerek değerlendi.  Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, üreticinin portakalını bekletmeyip satmasından yana olup Kuyucak eski Ziraat Odası Başkanı ihracatçı Nurettin Kurtarıcı ise üreticinin ürününü bekletmesinden yana. Kurtarıcı’ya göre, önümüzdeki günlerde daha çok para edecek.

İZGÜ, “ERKEN SATMAKTA FAYDA VAR”

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Antalya'da yaşanan felaketin ardından Nazilli'de özellikle Hamzallı bölgesinde üretilen portakalın değerlendiğini belirterek, hasat sezonu 60 kuruşa alınan portakalın bugün 90 kuruş ile 1 TL'den alındığını söyledi. İzgü, üreticilerin mallarını satıp satmaları konusunda özgür olduklarını kaydederek, sadece erken satmakta fayda olacağına dikkati çekti. "Akdeniz sineğinden dolayı bu yılki mahsulde çürüme var. İlerde çürükten etkilenmemek için erken satmakta fayda var" diyen İzgü, bu sezon yaklaşık 50 bin tonluk rekolte elde edildiğini ifade etti.

AYDIN PORTAKALI RAĞBET GÖRDÜ

Kuyucak eski Ziraat Odası Başkanlarından üretici ve ihracatçı Nurettin Kurtarıcı ise portakalın değer kazanacağını önceden söylediğini ve üreticinin ihtiyaç fazlası portakalı erken satmaması konusunda uyardığını belirterek, “Antalya’da Mersin’de yaşanan hortum ve sel felaketlerinden dolayı Aydın portakalı rağbet gördü.  Depo malı olduğu için tüccarda endişe yok. Kasım ayında toplanan ve dolayısıyla soğuk vurmadığı ve yeterli aromayı aldığı için bölgemiz portakalı tüccarın yüzünü kir getirmeyecek. Üretici açısından çok sevindirici” dedi. 
ÜRETİCİ BU KADAR ARTIŞ BEKLEMİYORDU
 “Portakalın bu yılda para etmemesi durumunda üretici ağaçlarını sökmeye başlayacaktı” diyerek sözlerini sürdüren Kurtarıcı, “Üretim alanları daraldı. Üretici rakamların artacağını hiç ummuyor, ‘70-80 kuruş seviyesinde satsak çok iyi’ diye düşünüyordu. Bu son artışla üreticinin yüzü güldü. Daha önceden de portakal gelecek vaat ediyor. Sakın ağaçlarınızı kesmeyin diye uyardım. Önümüzdeki günlerde bu rakamların çok daha da üzerine çıkacağını 2-2,5 TL’yi bulabileceğini düşünüyorum. Portakal bu yıl hem rekolte hem de fiyat bakımından altın yılını yaşıyor. Üretici, ihtiyaç olduğunu kadarını satsın fazlasını satmasın. Önümüzdeki günlerde piyasada portakal kalmayacak ve daha çok para edecek.”

portakal-subat-ayinda-altin-yilini-yasiyor-89615-fca5932dfc19ee65e61c5b3157c6d441.jpgportakal-subat-ayinda-altin-yilini-yasiyor-89615-4744a00ac7981e418341f3369a33d73c.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.