Posacı jeotermal karşıtlarını uyardı

Posacı jeotermal karşıtlarını uyardı

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı’dan Aydın’daki jeotermal karşıtlarına çarpıcı bir uyarı geldi.

A+A-

MURAT TAN- Jeotermal karşıtlarına yönelik açıklamalarında, “Yabancı istihbaratların oyuncağı olmayalım!” diyen Posacı, çevresel zararlara sebebiyet verdiği iddialarıyla gündemden düşmeyen santral sahipleriniyse geçtiğimiz yıl bizzat uyardığını da açıkladı. 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, geçtiğimiz günlerde hava gazı ölçüm sonuçlarını açıklamaları konusunda çağrısını yinelediği jeotermal enerji santrallerinden (JES) henüz herhangi bir ses seda işitilemezken, AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz yıl Aydın’daki jeotermalcilerin yüzüne kendisinin avukatları olmadığını ve işlerini doğru düzgün yapmaları gerektiğini söylediğini belirten Posacı, jeotermal karşıtlarını da yabancı istihbaratların oyuncağı olunmaması yönünde uyardı. 

“KRİZDEN PRİM ÇIKARMAYALIM”

“Jeotermal tamamen bizim düşmanımızdır düşüncesi yanlıştır” diyen Posacı, “Bu bizim bir zenginliğimizdir. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de şehri ısıtacak olan belediyelere yani Efeler ve İncirliova’ya jeotermal kaynak vereceklerini söylüyor. Bunun yanında Buharkent Belediye Başkanımız Mehmet Erol, Buharkent’i ısıtmak için de Büyükşehir Yasası’na göre gerekli izinleri almak için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan izin bekliyor. Bizim termali Aydın’a yıl 12 ay kullandırmamız lazım. Yine turizmde de bunu değerlendirmeliyiz. Krizden prim yapmayalım. En son Germencik’teki güreşlerde Özlem Çerçioğlu’nun da CHP’li milletvekillerinin de elini sıktım. Hepimiz bu şehre hizmet için varız. Aydın’a maksimum fayda sağlama noktasında fikir ve güç birliği şart. Yoksa jeotermale, ‘İstemezük’ diyerek yabancı istihbaratların oyuncağı olmayalım. Bu bizim Milli Enerjimizdir” dedi. 

“JEOTERMALCİLERE ‘İŞİNİZİ DÜZGÜN YAPIN’ DEDİM”

Herkesin işini doğru yapmak durumunda olduğunu kaydeden Posacı, “Hepimiz bu Milli Enerjiye sahip çıkmak durumundayız. Davutlar’daki bir otel işletmecisiyle geçtiğimiz Eylül ayında konuştuğumuzda Ekim’de kapanacağını söyledi. O işletmeci jeotermal olsa 12 ay oteli açık tutar çalıştırırım diyor. Bizim görevimiz Aydın’da istihdamı artırmak ve yatırımcıya ulaşmak değil mi? Niye bu açıdan bakamıyoruz. Jeotermali istemeyiz de karşıyız da yok bilmem ne? Hakikaten bir sıkıntı varsa da hal çaresine birlikte bakalım. Geçen sene ben jeotermalcilerin yüzüne avukatları olmadığımı ve işlerini doğru düzgün yapmaları gerektiğini söyledim. “Benim açtığınız bu santrallerde imzam var. Ben birinizle çay dahi içmedim, beni tanımazsınız. Biz bu imzaları milleti zehirleyin diye atmadık” da dedim. Elbette Milli Enerjiye ihtiyacımız var. Kaldı ki benim bu konudaki yaklaşımım da Merhum Aydın Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun 1990 yılında Aydın’ı termalle ısıtılıp soğutulacağını söylemesi ve termal turizmin önüne açacak olmasına dönük saptamalarıdır” diye konuştu. 

“ŞOV PEŞİNDE DEĞİL İŞ PEŞİNDE OLACAĞIZ”

Açıklamasında, Aydın’daki termal turizm alanı olan yerlerin planının Aydın Büyükşehir Belediyesince imara açılması gerektiğini vurgulayan Posacı, “Bunu yapacak olan Özlem Hanım’dır. Jeotermalle bu şehri de ısıtacak olan belediyedir. Jeotermale hayır deniyorsa o halde Sultanhisar’da Korelilerle santral kurmak için niye el sıkışıyorsun? Teknolojik açıdan santrallerde çevresel zarara sebebiyet verecek noksanlıklar varsa bakanlıklarla birlikte çözümü de beraber sağlayalım ama gelgelelim baktığımızda Germencik’te santrallerin dibinde zeytin var. Rekoltede sıkıntı yok. İncir de bu sene hem kalite hem verim yönünden çok iyi durumda. Bu nedenle şov peşinde değil iş peşinde olacağız” dedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum