Priene Antik Kenti'nde ilk kiliseye ulaşıldı

Priene Antik Kenti'nde ilk kiliseye ulaşıldı

 Aydın'ın Söke ilçesindeki kazı çalışmalarının sürdüğü Priene Antik Kenti'nde, Hristiyan topluluğunun yaptığı 1600 yıl öncesine ait kilise bulundu. Bulunan yapıda, mezarlık da bulundu.

A+A-

"Anadolu'nun Pompeisi" olarak bilinen Söke’deki Priene Antik Kenti’ndeki çalışmalar Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hakan Mert başkanlığında sürdürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimler tarafından desteklenen antik kent, sarp kayalıklar üzerine kurulu olmasıyla dikkati çekiyor. Athena Tapınağı, tiyatro, Demeter Tapınağı, bouleuterion, agora, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Bizans kilisesi, Mısır Tapınağı ve konut alanlarının bulunduğu alan ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Kazı Başkan Yardımcısı Uludağ Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Ali Altın, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan antik kentte, ünlü filozof Bias'ın da yaşadığını kaydetti. Priene'nin aynı zamanda bilim ve sanatın yeşerdiği bölge olarak bilindiğini vurgulayan Altın, bu yılki kazıları kent dışında sürdürdüklerini anlattı. 
BİRKAÇ KİLİSE VE TAPINAK BULUNDU
Süren çalışmalarda kilisenin izlerine ulaştıklarından dolayı heyecanlandıklarını aktaran Altın, “Kentte daha önce birkaç kilise ve tapınak bulundu. Bu bahsettiğimiz kilise muhtemelen buradaki ilk Hristiyanların topluca ibadet etmek için kullandıkları ve bunun için inşa ettikleri bir yapı. Şu anda buluntuların bize verdiği bilgilere göre bunları söylemek mümkün. Elimizdeki bulgulara göre Priene'deki en erken kilise diyebiliriz." dedi.

“MOTİFLERLE SÜSLENMİŞ MOZAİK DÖŞEME VAR”
Bulunan eserin, Priene'deki ilk Hristiyan cemaatin inşa ettiği bir yapı olduğunu ifade eden Altın, “Batı tarafında ayrıca bir avlu var. Kilisenin zeminin küçük boyutlu taşların yan yana getirilmesiyle oluşturulmuş geometrik motiflerle süslenmiş mozaik döşemesiyle kaplı olduğunu gördük. Binanın iç duvarlarının da boylu boyunca duvar resimleriyle kaplı olduğunu saptadık. Bu duvar resimleri birkaç farklı katmandan oluşuyor. Buda bize bu kilisenin muhtemelen erken Hristiyanlık çağının ilk evrelerinden belki de Bizans döneminin ilerleyen evrelerine kadar kullanıldığını işaret ediyor. Şu anda sürdürdüğümüz çalışmaların bize gösterdiği üzere Priene'deki ilk Hristiyan cemaatin inşa ettiği bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı bizim için oldukça önemli bir yapı." diye konuştu.
1600 ÖNCESİNE DAYANIYOR
Çalışmaların tamamlanıp ziyaretçi ağırlamaya da başlayacaklarını aktaran Altın, kilisenin 1600 yıllık olduğunu, bunun da bir bölümün bulunduğunu söyledi.

priene-antik-kentinde-ilk-kiliseye-ulasildi-240720-41d89fed59daa50d0bdf0f32562fd250-003.jpegpriene-antik-kentinde-ilk-kiliseye-ulasildi-240720-cdaab2674a1b392cd438ccbd291de44f-002.jpegpriene-antik-kentinde-ilk-kiliseye-ulasildi-240720-f0bd90c838db117580606b9cc6d70cc4-001.jpegpriene-antik-kentinde-ilk-kiliseye-ulasildi-240720-222d72e2dc16fadb7b9b078b5ad781e8.jpeg
 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.