"Proje uygulanırsa dağlarımız çam balına tamamen kapatılacak"

"Proje uygulanırsa dağlarımız çam balına tamamen kapatılacak"

Tekeler Mahalle Muhtarı Ersin Erçetin, RES projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte sadece yörenin dağlarında yetişen çam balının tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

A+A-

Aydın'ın Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler ve Yahşiler Mahallelerinin de yer aldığı Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesine yönelik konuşan Tekeler Mahalle Muhtarı Ersin Erçetin, doğal çam balının yetiştiği dağlarda rüzgar santralinin büyük bir zarara neden olacağını söyleyerek, bekleyişin sürdüğünü ifade etti. 

Geçtiğimiz haftalarda RES projesi için Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Sakarkaya Mahallesi ve Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler Mahallesinde halkın katılımı toplantıları gerçekleştirilmişti. Toplantılarda yörede arıcılık yapan vatandaşların tepki göstermesi nedeniyle, kamu kurumlarından oluşan toplantı heyeti tarafından tutanağa toplantıya katılım sağlayanlar tarafından projenin yapılmasının istenilmediği notu düşüldü. RES’in uygulanacağı alanda birkaç gün önce yol çalışmasının başlaması akıllarda soru işaretleri yaratırken, mahalle sakinlerinin meraklı bekleyişi ise sürüyor. 

"TARIM YAPTIĞIMIZ ALANLAR BUNLAR"
Yalnızca bölgenin dağlarında yetişen çam balının RES projesi ile birlikte tamamen yok olacağına dikkat çeken Muhtar Erçetin; “Şirket yapılacak olan alanlara daha sonrasında bu projenin yapım aşamasında oluşacak sonuçları, zararları anlattı. Şantiyelerin kurulacağını, ağaçların kesileceğini, yolların genişleyeceğini anlattılar. Bunları yaparken de kendilerince önlem alacaklarını herhangi bir vatandaşa mağduriyet getirmeyeceklerini anlattılar. Toplamda 30 tane rüzgar tribünü yapılacak bizim bölgeye 3 tane düşüyor. Geri kalan Muğla bölgesinde olacakmış. Tekeler 1 tane Yahşiler’e 2 tane düşüyor. Biz işin gerçeğine bakıyoruz. Çiftçiyiz hayvancılık yapıyoruz, dağdan kestanemiz cevizimiz, sebzemiz, meyvemiz yetişiyor. Bu alanda şirketin proje sinir alanlarının içinde kalıyor bölgemiz. Tarım yaptığımız alanlar bunlar. Tapulu yerlerimiz de var tapusuz yerlerimiz de var. 1958’de hak kazanılmış ama hak gelmediği için ölçümüz var tapumuz yok. Böyle yerlerimiz de var. Böyle yerlerde şirket herhangi bir mazeret olmayacağını eğer bu bölgelerde kurulursa öncelikle anlaşmaya varılmaya çalışacağını. Mal sahipleri anlaşamazsak devletimizin enerji yasası kanunun bir maddesini söyledi o maddeye göre kamulaştırma yapılır o şekilde de gidilir dediler” ifadelerini kullandı.

"RES'LERİN OLDUĞU YERDE BAL YETİŞMİYOR"
Çam balının bölge halkı için önemine değinen Erçetin: “Biz sadece hayvancılık yapmıyoruz arıcılık da yapıyoruz. Çamlarımızın kesilmesi bizim arıcılarımızın zararına olur. Çam balını başka bir bölgede yetiştiremiyor kimse. Muğla ve Aydın bölgesinde bizim dağlarımızda yetişiyor. Pervanenin kurulduğu yerlerde eskiden arıcılarımız Milas bölgesine çok giderdi ama pervaneler kurulduktan sonra gidilmiyor, çünkü artık orada bal üretilmiyor. Bu proje uygulanırsa bizim dağlar tamamen çam balına kapatılacak. Ormanımızı koruyan da bakan da biziz. Şimdi gelirlerimizin düşmesi yıllara göre daha da kötüye gitmesi bizi olumsuz yönde etkiler. Şu an vatandaşların da benim de hemfikir olduğumuz konu RES’ten zarar göreceğimiz. Bizler enerji üretimine karşı değiliz ama boş alanlarda, yani bizim gibi arıcılık yapılan doğal değeri olan alanlarda yapmamaları daha mantıklı diye konuştu.

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.