Psikolog Huntürk’ten ailelere önemli tavsiyeler  

Psikolog Huntürk’ten ailelere önemli tavsiyeler  

Psikolog Hazal Huntürk, çocukları okula başlayan ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. 

A+A-

Psikolog Hazal Huntürk, yaklaşık 2 yıl aradan sonra okula başlayan çocukların sorun yaşamaması için ailelere tasviyede bulundu. Okula dönüşün bazı çocuklar için stresli olabileceğini ifade eden Huntürk, uyum sürecinin de stresle beraber uzayabileceğini kaydetti. Çocukların verimli bir eğitim sezonu geçirebilmesi için ailelerin okulla iletişimde olması gerektiğini ifade eden Hazal Huntürk, yaşanan problemlerin geçici olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. 
DİKKAT EKSİKLİĞİ UYARISI 
Okula uyum sürecinde sıkıntı yaşayan çocuklarda dikkat eksikliği yaşanabileceğini vurgulayan Huntürk, “Pandemi dolayısıyla bir süredir eğitimlerine online olarak devam eden öğrenciler koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden okullarına döndüler. Okula dönüş, kimi öğrencide heyecan, sevinç yaratırken, özellikle özgüven eksikliği yaşayan, içe dönük özellikler gösteren çocuklarda ise stres verici olarak karşılanabilir. Kaygı düzeylerini arttırabilir. Bunun dışında uzun süre verilen mecburi ara sebebiyle okula uyum ve adaptasyon sorunlarında dikkat eksiklikleri yaşanabilir. Uyku düzenlerindeki değişiklik yorgun hissetmelerine sebep olabilir. Bundan dolayı şikayetçi olabilirler. Ailelerin bu durumda destekleyici bir tutum içinde olup çocukları için uygun çalışma ortamları yaratmaları, ders dışında da hem keyif alabilecekleri hem de dikkat geliştirici aktiviteleri artırmaları gerekir. Çocukların verimli bir eğitim öğretim dönemi geçirmeleri için öğretmenler ve okul idaresiyle iletişimde olmaları gerekir. Yaşanabilecek bu problemlerin geçici olduğunu ve sürece yayılarak baş edilebileceğini unutmamalılar” ifadelerini kullandı.  
“ÇOCUKLARIN DUYGULARINI ANLAMAYA ÇALIŞIN”
Çocukların okula karşı ilgisini artırmanın yolları hakkında ailelere tesviyelerde bulunan Huntürk, çocuklara öğüt vermek yerine onları anlama yoluna gidilmesi gerektiğini ifade etti. Evde keyifli vakit geçiren çocukların okul hayatında daha az stresli olduğunu kaydeden Huntürk, “Evde anne babalar dersler ve ödevler dışında kalan zamanı çocukların yaratıcı olabileceği, ailece yapılabilecek oyunlarla, programlarla doldurabilirler. Çocuklara sadece öğüt vermek yerine, onların duygularını anlamaya çalışarak sohbetler edebilirler. Evde keyifli vakit geçiren, anlaşıldığını hisseden ve kendi varlığını ortaya koyabilen çocuk okul hayatında daha az endişeli, daha az stresli olacaktır. Arkadaşlarıyla bir aradayken kendini daha iyi ifade edecektir. Bu şekilde derslerine ve okula daha kolay uyum sağlar, daha kolay odaklanırlar” diye konuştu. 

“UZMAN YARDIMI ALINARAK SEBEPLERİ TESPİT EDİLMELİDİR”
Pandemi döneminde  hem çocukların hem de yetişkinlerin bireysel şekilde yaşam sürdürdüğünü kaydeden Huntürk, bu durumun okula yeni başlayacak olan öğrencilerde belli kaygı ve stres yaratabileceğini vurguladı.  Huntürk, bu noktada anne ve babanın çocuklarına yeni bir yere girerken herkesin türlü zorluklar yaşayabileceğini anlatması tavsiyesinde bulundu. Kaygı süreci uzun sürmesi halinde Huntürk, bir uzmandan  yardım alınması gerektiğini bildirerek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Pandemi döneminde hem çocuklar hem de yetişkinler olarak daha bireysel şekilde yaşam sürdük. Çocuklarımızı da toplu alanlardan mümkün olduğunca uzak tuttuk. Bu yüzden de okula dönüş yapacak ve ya okula ilk defa başlayacak çocuklarda topluluk içinde olmak belli düzeyde kaygı ve stres yaratabilir. Topluluk içinde arkadaşlık kurmaları, adapte olmaları zorlaşabilir. Bu noktada anne babalar, kaygının kabul edilebilir olduğu ve herkesin yeni bir yere girerken türlü zorluklar yaşayabileceğini anlatan konuşmalar yaparak çocuğu buna hazırlayabilirler. Örneğin kendi okul yıllarından anılar anlatabilirler. Halen kaygı aşırı düzeydeyse ve uzun süre devam ediyorsa o zaman uzman yardımı alınarak sebepleri tespit edilmelidir.”

psikolog-hunturkten-ailelere-onemli-tavsiyeler-234992-cd8bf1adc6e98dca0d6a8ac123f0f392.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.