TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Psikolojik hazırlık da önemli

A+A-

Koronavirüs sürecinde ara verilen ligler başlıyor. Süper Lig’de ilk düdükler bu hafta sonu çalacak ancak alt ligler için daha uzunca bir zaman var. Özellikle Spor Toto Bölgesel Amatör Lig (BAL) ve Süper Amatör Lig play-off’larının başlayacağı 18 Temmuz’a kadar epey hazırlık süreci geçecek. Bu süreçte fiziksel antrenmanlar olacak ancak oyuncuların psikolojik olarak hazırlıkları nasıl olacak?

Tecrübeli futbolcular da dahil olmak üzere hiçbir oyuncunun kariyerinde bu tarz bir süreç yaşadığını tahmin etmiyorum. Bu nedenle sürecin psikolojisini atlatıp sahaya dönmek de en az fiziksel olarak hazır olmak kadar zor. Hele ki hedefe odaklanan takımlar açısından düşününce bir anda kendinizi şampiyonluk yarışı içinde bulmak ne hissettirebilir? Bu durumun aşılmasında teknik heyetlere büyük görev düşecek. Toplu halde yapılacak görüşmelerin yanında bireysel görüşmeler de önemli. 

Birçok kulüp tesislerde kampa girecek. Koronavirüs önlemleri kapsamında uzun süredir evlerinde kalan oyuncular bir anda ailelerinden uzakta kalacak. Tüm bunları yan yana getirince zor bir süreç olacağı ortada. Ama fedakarlık olmadan başarı gelmesi de zor. Yeşil sahalarda sağlıklı bir şekilde görüşmek dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar