Rantçılar zanaatkârla boy ölçüşemez

Rantçılar zanaatkârla boy ölçüşemez

Nazilli Fırıncılar Odası Başkanı Reşat Oflioğlu, ekmek fiyatlarındaki haksız rekabete dikkat çekerek ekmek fiyatlarının düşük olmasından yakındı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Oflioğlu; “Rant oluşturmaya çalışanlar, zanaatkâr ile boy ölçüşemezler” dedi.
Oflioğlu, yeni yılla birlikte asgari ücrete zammın yapıldığını ve enflasyon rakamlarının belirlenmesine rağmen 10 aydan bu yana 200 gr bir ekmeğin normalde 1 lira 25 kuruştan satılması gerekirken 1 lira ile 75 kuruşa hala satılmasından dolayı fırıncı esnafının durumunun içler açısı olduğunu söyledi. 
Nazilli’nin nüfusunun 160 bin olduğunu belirten Başkan Reşat Oflioğlu, ilçede 32 tane ekmek fabrikasının bulunduğunu ve günde ortalama 130 ile 140 bin arası ekmek tüketildiğini vurguladı. Kişi başına tüketilen ekmek sayısının düşüklüğüne dikkat çeken Oflioğlu, “Vatandaşlar artık beyaz ekmek fazla tüketmiyor. Ekmekte tüketim çeşitliliği arttı. Çavdar, yulaf gibi ekmeklere tüketici yöneldi. Bu bizleri sevindiriyor ama tüketilen ekmek sayısı düştü” dedi.

KÜÇÜK FIRINCIYI BİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR
 Üzerinde durduğu en önemli konulardan birinin de ekmekte kalite, hijyen ve gramın olduğunun altını çizen Oflioğlu, “Hane halkı ekmeğini tartmaz ekmeğini alır götürür yer. Herhangi bir hileye rast gelmemek için bunlara yıllardır özen gösterdim. Marketlerdeki ekmek fiyatlarının 75 kuruş olması rant oluşturan kesimin yapmış olduğu bir fiyattır. Ne kadar rant oluşturmaya çalışsalar da, zanaatkâr ile boy ölçüşemezler yaptıklarına da pişmanlar ancak dönüşte yapamıyorlar. Bugün 75 kuruş ekmek fırıncıyı batırır ayakta tutmaz. 1 liradan ekmek satmış olsalardı herkes ayakta dururdu, fırıncıda zarar etmezdi. Bu hareketler inişli çıkışlı hareketlerdir, art niyet göstergesidir tasvip etmiyorum katılmıyorum. İleriye dönük küçük fırıncıyı ezeriz bitiririz ortam bize kalır düşüncesinde yapılmış bir harekettir. Şimdi mesleği icara eden kesim var birde rant peşine koşan kesim var, bunlar meslek erbabı değil. Birde benim mesleğim benim geçimim fırıncılık üzerine diyen mesleğini icra edenler var. Sağlıklı kaliteli hijyen bir şekilde ekmeğini satmak isteyen var” diyerek oynanan oyuna dikkat çekti. 

VATANDAŞI EZDİRMEM
Bakanlığa 200 gr ekmeğin 1,50 lira olması talebinde bulunduklarını ifade eden Oflioğlu,” Fiyat vermesi ne bana ait nede birliğe ait, bakanlığın görüşü alınarak fiyat belirleniyor. Ben yazılarımı yazdım. 200 gr ekmeğin 1,50 lira olması için yazılarımızı bakanlığa bildirdik. Martın sonuna yada başına doğru Bakanlıktan bir geri dönüş olur. Ben hesabımı yaptım ekmeğin son gelen zamlarla beraber 1,5 TL’den  satabilirsek imalatçı kar payımızın yüzde 20’sini korumuş oluyoruz. Allah sağlık verdiği sürece burada oda başkanlığımda kaldığım sürece ben Nazilli halkına pahalı ekmek yedirmem. Haksız ve sebepsiz yere halkımı ezdirmem ne kadar fırıncımın yanındaysam o kadar halkımın yanındayım” diye konuştu.

oflioglu-rant-olusturmaya-calisanlar-zanaatkr-ile-boy-olcusemezler-144266-d49433b0961f639ee7b29db52e38a056.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.