ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent'in idaresinde üniversitedeki tüm ihaleler şeffaf, denetlenebilir ve yasaya uygun şekilde gerçekleştirilmesine rağmen, kimi kesimlerce bunun farklı şekilde yansıtılmaya çalışılmasına anlam verilemiyor.

AKIL TUTULMASI!
Son olarak bazı basın yayın kuruluşlarındaki, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Kalyon İnşaat'a ihalelerle kazanç sağlandığına yönelik iddialar komik ve gerçek dışı bulunurken, bu vesileyle ADÜ'nün yıpratılmaya çalışılması ise akıllara durgunluk verdi. Üniversite bünyesindeki 15-20 milyon lira tutarındaki duvar ile yaklaşık 90 milyon lira bedelli Diş Hekimliği Fakültesi inşaatının Kalyon İnşaat'a peşkeş çekildiğine yönelik iddialar, hayret uyandırdı. Asrın Felaketi olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş Depremleri'nin ardından bir kalemde 2 milyar liralık bağışta bulunan bir şirketin böylesi kısır tartışmaların içerisine çekilerek Aydın'ın güzide kuruluşu ADÜ'nün yıpratılmaya çalışılması, 'akıl tutulması' olarak nitelendirildi. 

Aydın'ın eski milletvekili hayatını kaybetti Aydın'ın eski milletvekili hayatını kaybetti

"ASILSIZ HABERLERE İTİBAR EDİLMEMELİ"
Konuyla ilgili ADÜ'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, üniversitenin Rektör Kent ile birlikte artan itibarına işaret edildi. "Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent ve üniversitemiz üst yönetimi, göreve geldiği günden bu yana geçen süre içinde tüm ihale ve sözleşmeleri şeffaflık ilkesi korunarak kamuoyunun bilgisi ve denetlenebilirlik çerçevesinde yasalara uygun gerçekleştirmektedir" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Ancak tümüyle şeffaf bir biçimde devam eden bu süreçlere rağmen sistemli bir dezenformasyon sürecinin bazı basın yayın kuruluşlarınca sürdürüldüğü  üzüntüyle izlenmektedir. Kamuoyunu yanıltmaya, Aydın’ın en büyük kamu kurumlarından ve şehrin lokomotiflerinden biri olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesini ve yöneticilerini itibarsızlaştırmaya çalışan bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesi konusunda kamuoyunu bilgilendiririz" denildi. 

KALYON İNŞAAT'IN ADÜ'DEN ALDIĞI BİR İHALE YOK!
Açıklamada, Kalyon İnşaat'ın ADÜ'den aldığı herhangi bir ihalenin olmadığı, konuyla ilgili yargı sürecinin başlatılacağı da vurgulanırken, şunlar kaydedildi: "Haberde adı geçen ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan firmanın üniversitemizden aldığı herhangi bir ihalenin olmadığına dair resmi belge ve bilgilerin yargıyla paylaşılacağını da ifade etmek isteriz. Söz konusu haber ve habercilere yönelik hukuki süreci başlatacağımızı ve bu konunun en yakın takipçisi olacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunarız. Ayrıca haberde iddia edildiği gibi üniversitemiz sürekli bir ihale süreci içerisinde olmayıp kurumumuzun asgari ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan ihaleler kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş usul ve esaslara göre gerçekleştirilmiştir. Bu hususlarla ilgili bilgi ve belgeler de ihtiyaç duyulması halinde yargı organlarımızla paylaşılacaktır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Türk yükseköğretimine ve medeniyetimize nitelikli bireyler yetiştirmek derdiyle çalışmalarına devam edecektir."

"DEZENFORMASYONA VE YALANA ASLA GEÇİT VERMEYECEĞİZ"
Göreve geldiği günden bu yana ADÜ için önemli kazanımlara vesile olan, kurumun gelişimi için yoğun çaba harcayan Rektör Kent ise, kendisi bu gayretler içerisindeyken sürdürülmeye çalışılan karalama kampanyası karşısında şaşkınlığını ve üzüntüsünü dile getirdi. Rektör Kent, sosyal medya hesabından, ADÜ'nün paylaşımını alıntılayarak yaptığı açıklamada, "Dezenformasyona ve yalana asla geçit vermeyeceğiz.  
Üniversitemizin itibarını hedef alan bu açıklamalarla mücadelemizi hukuk nezdinde gerçekleştireceğiz. Kamuoyunun bilgisine" ifadelerini kullandı. 

"KISIR TARTIŞMALARLA GEÇİRECEK VAKTİMİZ YOK"
Öte yandan Hedef Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Rektör Kent, ADÜ'nün şu anda gelişim ve atılım içerisinde bulunduğunu, bu tür kısır tartışmalarla geçirecek vaktinin olmadığını ifade etti. Asılsız iddialarla ilgili hukuki süreç başlattıklarını belirten Rektör Kent, "Üniversite şu anda farklı bir amaç içerisinde, bir gelişim içerisinde, bu tür kısır şeylerle geçirecek vakti yok. Tamamen gelişmelere odaklanmış durumda. ADÜ, Ege Bölgesi'nde birinci sıraya oturdu. Türkiye'de sıralamaya girdi. Şimdi hastanemizin önemli sorunlarından birisi otopark sorunu var. Otopark yapmaya çalışıyoruz. Geçen hafta biz o otopark yerine gittik gördük. 400-500 araçlık park yeri yapacağız acilin karşısına. Kantin yaptık, yeniden bir kantin daha yapacağız. 600 kişilik kantin yaptık ama yetersiz. Aydın çok sıcak, insanlar klimalı yer arıyorlar. Tekrar öyle bir kantin yapacağız. Biz bu tür projelerin, çalışmaların planını yapıyoruz, bunlarla uğraşıyoruz. Biz bu gayret içerisindeyken ADÜ'yü yıpratmaya yönelik bu tür tartışmaları üzüntüyle izliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi