Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Aydın Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Yerel basın mensuplarıyla buluşarak AGC’ye iadeyi ziyaret eden Bülent Kent, kendisine yöneltilen sorular üzerine ADÜ’nün durumu hakkında bilgilendirme yaptı. ADÜ yolu, İlahiyat Fakültesi, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile görüşmelerinin detaylarını anlatan Kent, İncirliova’da teknik bölümlerin bulunduğu üniversite açılabileceğini kaydetti.

whatsapp-image-2024-05-21-at-21-19-18.jpeg

İNCİRLİOVA ADÜ
Seçim sürecinde İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’nın üniversite sözü verdiğini söyleyen Kent, “Bütün ilçelerde üniversite var sadece İncirliova’da yok. Teknik bölümler İncirliova’ya açılabilir. Belediye Başkanı Aytekin Kaya ben binayı yaparım dedi. İlçe olarak bir İncirliova’da üniversite yok. Orada da bir teknik bölüm açılabilir” dedi.

whatsapp-image-2024-05-21-at-21-19-18-1.jpeg

İŞTE ADÜ’NÜN BORCU

ADÜ’nün henüz tam anlamıyla iyi durumda olmadığını ve düzelmesi adına çalışma yaptıklarını kaydeden Kent, “İktisadi işletme çok kötü durumda ve orada düzenleme yaptık. 15 Mart sonrasından ben sorumluyum. Ben geldiğimde 26 milyon borç vardı. Dört ay 125 işçinin maaşı ödenmiyordu. İşçilerden müsaade istedim ve o dört aylık maaşı bir ay içerisinde ödedik. 26 milyonluk borcu 15 milyona indirdik. Elden para ile alışveriş yapmayı bıraktık. Kart ile alışveriş yapıyoruz. Şuanda üniversitemiz iyi yerde” diye konuştu.

whatsapp-image-2024-05-21-at-21-19-17.jpeg

Zirvedeki Aydınlı Zirvedeki Aydınlı

KENT, ÇERÇİOĞLU İLE NE KONUŞTU?

Üniversitede 6 bin personel olduğunu söyleyen Kent, “Üniversite yolu için ödenek verildi fakat henüz yol yapılmadı. Ödeneğimiz yetersiz kaldı. Yolun yapımı için karayolları ile görüştük ama henüz yol kat edilmedi” diyerek Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na ziyareti hakkında detayları paylaşan Kent, “Ziyaret ile ilgili bir art niyet aramak doğru değil. Daha önce Özlem Çerçioğlu başkanımızla resepsiyonlarda görüşüyorduk. İki kez CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ziyaret için aradı ben Ankara’daydım. İkisi birlikte gelmek istedikleri için görüşemedik. Seçimden sonra ziyaret ettik. Bunda bir art niyet aramaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

Kent, Çerçioğlu ile yaptıkları görüşmede, birinci derece deprem bölgesi Aydın için yapılması gerekenlerin konuşulduğunu bildirerek konuyla ilgili, “Ne yapılması gerekiyorsa üniversite olarak yapacağız” dedi.

YENİ FAKÜLTE GÜNDEMDE DEĞİL

İlahiyat Fakültesine bu yıl öğrenci alacaklarını söyleyen Kent, “40 öğrenci alacağız. Akademisyen alımı yapıldı. Onun dışında yeni fakülte açmayı düşünmüyoruz. Çok fazla da kadromuz yok. Üniversite öğrenci sayısı ve fakülte olarak Hacettepe’den büyük. Yazılım Mühendisliği bölümü açmak istiyoruz. Bu alanda öğretim üyesi bulmak zor. Türkiye’de bir sorun bu. Bir de piyasanın en büyük ihtiyacı olan kaynakçıları temin etmek için kaynakçı bölümü de açmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi