Renk planlaması rafa kaldırıldı

Renk planlaması rafa kaldırıldı

DSİ tarafından yaz sulaması için yapılan renk planlaması, Söke ve Didim’den itiraz gelmesiyle rafa kaldırıldı. 

A+A-

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından önümüzdeki dönemde tarımsal sulamaların kura sistemi üzerinden olacağını açıklaması üzerine Söke ve Didim’den itiraz gelmişti. Bunun üzerine de Söke’de olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz,  Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Söke AK Parti İlçe Başkanı Sibel Menderes, Didim AK Parti İlçe Başkanı Maşallah Subaşı, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Söke Tariş 131 No’lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti. 
"DSİ DÖRT RENGE AYIRMIŞTI" 
Toplantının önemine vurgu yapan Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, "Devlet Su İşleri 4 renge ayırmıştı. Belli renkler belli zamanda pamuk ekim olacaktı. Bunu bilgisi geldiğinde vekilimiz Metin Yavuz ile birlikte biz sulama birliğinde bir toplantı gerçekleştirdik. Bütün STK Başkanları oradaydı. Valimizi ziyaret ederek bunun doğru olmayacağını Söke Ovasında şu anda çiftçi tedbirini aldı. 150 bin dönüm araziye buğday ekildiği için geriye kaldı 250 bin dönüm arazi, bunun tedbirini üretici aldı. Biz fazla bir şey istemiyoruz. 10 metre küp diğer ilçelere veriliyorsa şu 10 metre küp de Söke Ovasına verilsin. herkese eşit şekilde adaletli şekilde paylaşımı yapılmasını istiyoruz" dedi.
"PAMUK STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR" 
Sulamayla ilgili bilgi de veren Sağel, "Geçen sene 2 defa sulandı. Bazı bölgeler 3 defa sulandı. Bunun karşılığında çok iyi bir verim alındı. Hastalık olmadı ovamızda, Valimiz de olumlu baktı. Böyle olmasının daha iyi olacağını düşündü. Herkesin bir ÇKS'ye kayıtlı arazileri var. Bunun renk skalası olarak değil de, eğer insanın 100 dönüm arazisi varsa bunun 50 dönümü farklı bir ürün diğer 50 dönümü farklı bir ürün ekmesi lazım. Pamuk stratejik bir üründür. Ülkemizde yetişen pamuğun yüzde 10'u Söke'de ekiliyor. Bunları anlattık. Ardından DSİ'ye geçtik. Bölge Müdürümüze konuyu anlattık ve sonuç alındı. DSİ'nin kararı rafa kaldırıldı. Söke'ye hayırlı olmasını temenni ediyorum. Buradan vekilimiz Metin Yavuz başta olmak üzere, Aydın Valimiz Hüseyin Aksoy, DSİ Bölge Müdürü, Sulama Birliği Müdürü, Sökeli paydaşlara teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

renk-planlamasi-rafa-kaldirildi-248148-f99933d84d99f90020e92881541be91b.jpgrenk-planlamasi-rafa-kaldirildi-248148-a7781ae9f977596cf918b1c305886af3.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.