Riski göze aldı hobisi mesleği oldu

Riski göze aldı hobisi mesleği oldu

Dört yıl önce İstanbul’dan gelip Aydın’a yerleşen 40 yaşındaki Ayça Ongan, uzun yıllar hobi olarak yaptığı dikişi, şimdi devraldığı atölyede sürdürüyor.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Ülkenin içinde bulunduğu zorlu ekonomik sürece rağmen her türlü riski göze alıp en sevdiği hobisini mesleği haline getiren Ongan, cesaretiyle kadınlara örnek oldu.
Aydın Girişimci Kadınlar Derneği tarafından 2018 Aralık ayında Efeler’de Tekstil Park karşısına Arakne Atölyesi kuruldu. Ev eksenli kadın üreticilerin ekonomiye katılması ve kadın istihdamı için kurulan dikim atölyesi, geçtiğimiz Kasım ayında Ayça Ongan’a devredildi. Uzun yıllar evinde hobi olarak dikiş yapan bir çocuk annesi Ayça Ongan, şu anda dünyada marka haline gelen firmalara ürün yapıyor. Ongan, kadınların bir işe atılmadan önce o konuda araştırmalar yapıp elini taşın altına koyduktan sonra Allah’ın kendilerine yardımcı olup başarıyı yakalayabileceğini kaydetti.

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-e3d23f2c9a1da0bcaa9facd57e2a9570.jpg

Ayça Ongan ile yaptığı çalışmalar  üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizi tanıtır mısınız ve Aydın’a ne zaman gelip bu işe atıldınız?
40 yaşındayım. Dört yıl öncesine kadar İstanbul’da yaşıyordum ve bilişim işinde çalışıyordum. 4 yıl önce Aydın’a yerleştim. Aydın’a geldikten sonra bilişim alanı yeterince gelişmediği için hobi olarak yaptığım dikiş işine başladım. Hobim mesleğim oldu. İlk başlarda evimde örgü ve dikiş yapıyordum.  Sonra Aydın Girişimci Kadınlar Derneği tarafından Arakne Atölyesi’nin kurulduğunu duydum. Bu atölyeye gelip gittim. Bir süre sonra evde çalışmayı sürdürdüm. Bu atölye devredileceği zaman benimle iletişime geçtiler ve bende atölyeyi devraldım. Bu atölye zaten İçişleri Bakanlığı desteği kurulmuştu. Kurulurken şartları mutlaka bir kadın girişimci çıkartmaktı. Proje de amacına ulaştı ve ben de burayı Kasım ayı sonunda devraldım. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-3cde07ff703defed56e6f8e6318abda3.jpg

-Neden kendi alanınızda değil de böyle bir alana yöneldiniz?
Aydın bilişim alanında çok kısır. Tecrübeme göre bir iş bulamadım. Dikiş işini ben yıllardır hobi olarak yapıyordum. Şu anda mesleğim oldu ve çok da memnunum. Dikiş dikmeyi çok seviyorum. 

Bu atölyede neler üretiyorsunuz ve işleriniz nasıl?
Koronavirüs nedeniyle işlerimiz durmuş durumda. Yanımda sabit bir kişi çalışıyor. İş yoğunluğuna göre günü birlik yevmiye ile çalışan makineciler tutuyorum. Her türlü dikiş, nakış, overlok yapıyoruz. Üç katlı nano maske yapıyoruz. Burada daha önce ağırlıklı olarak çanta yapıyorlardı. Ama biz her şeyi yapıyoruz. Restoranlara masa örtüsü, minder, keseler dikiyoruz. Çanta, dış mekan koltuk minderleri yapıyoruz. Hatta yüzde yüz pamuklu maskeler yapıyoruz. Talebe göre her şeyi üretebiliyoruz. İnstagram ve e-ticaret sayfam üzerinden de satışını gerçekleştiriyoruz.

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-4b4fd87db9a17629f43977c8211ce90e.jpg

Çalıştığınız büyük markalar var mı ve Aydın’da çalıştığınız firmalar var mı?
 İlk müşterim Coca Cola Türkiye idi. Promosyon olarak müşterilerine vermiş olduğu alışveriş ve notebook çantası yaptık. Hala da yapmaya devam ediyoruz. Böyle büyük bir firmanın tedarikçilerinden biriyim. Aydın’da da birkaç restoranla çalışıyoruz. Sürekli bana işlerini yaptırıyorlar. Nakış baskılarını yapıyorum. Masa örtülerini yapıyorum. Ama daha çok il dışından müşterilerim var. Şu anda Denizli’deki bir fabrikaya 10 bin tane maske dikeceğiz. Genelde büyük siparişleri il dışından alıyoruz. 

Böyle bir işe giriştiğiniz için hiç pişman oldunuz mu?
Hiç olmadım. Şu korona döneminde bile hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Bu işi çok seviyorum. Hobi olarak çok zevk aldığım bir işin mesleğim olmasından dolayı mutluyum. Bir şeyler dikmek, üretmek bana çok iyi geldi. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-64ce149fec17cea24f16039762feb5d5.jpg

Daha fazla istihdam yapmayı düşünüyor musunuz?
Şu anda iki kişi çalışıyoruz ve gelen siparişleri çıkarabilir durumdayız. Çok yüklü bir sipariş geldiğinde o zaman biz 6 kişi çalışıyoruz. Ama onun dışında sabit çalışan elemanımla birlikte üretimimizi yapıyoruz. İstihdamımız gelen siparişe göre değişiyor. 

Koronavirüs sizleri nasıl etkiledi?
Şu anda birkaç nakış ve logo yapıyoruz. Ağırlıklı olarak maske talebi var. Koronavirüsten önce çanta, iş üniforma talepleri yüksekti ama şimdi o işler durmuş durumda. Bana yoğun olarak gelen tek talep maske. Koronavirüs sürecinde insanların talepleri değişmiş durumda. Günde yaklaşık 700 maske üretip siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-4f82eb083bf10ca9bb86bacc68d4c3e5.jpg

Üretmiş olduğunuz maskenin özelliğini anlatır mısınız?
Bizim ürettiğimiz maskelerin kumaşı neopren. Ortada bir kauçuk var. Üstte ve altında kauçuğu koruyan kumaşı var. Kesinlikle polen, toz ve hava geçirmiyor. Ortaya attığımız dikişlerle kişi hava alabiliyor. Bu maskeyi istediğiniz kadar yıkayabilirsiniz. 120 derece sıcaklığı kadar dayanıklı. Çok çabuk kuruyor ve diğer maskeler gibi lastik olmadığı için kullanım kolaylığı var. 

Siz satışlarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Toplu sipariş alıyorum. İnsanlar bize genelde internet, mail veya telefon üzerinden ulaşıyor. Genelde son kullanıcı instagram üzerinden ürün almayı daha çok tercih ediyor. Tüketiciler instagramı aktif olarak kullanıyor ve artık alışverişler de en çok tercih edilen mecra haline geldi. Biz de satışlarımızı daha çok instagram üzerinden gerçekleştiriyoruz. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-07d533da6c213afdbc540e7b3bb72805.jpg

Ülkenin içinde bulunduğu bu kötü ekonomik süreçte siz nasıl böyle bir işe atıldınız?
Bunu herkes bana söyledi. Ben 40 yaşındayım. İstanbul’da çok aktif bir şekilde 20 yıla yakın çalıştım. Burada üç sene evde çalışmak beni tatmin etmedi ve çok sıkıldım. Kendimi çok kötü hissettim. Bütün gün evde oturup evde bir şeyler yapmak zordu. Bu bir riskti. Her zaman bu risk var. Sonuçta bir iş yeri alıyorsunuz ve bir şey devralıyorsunuz. Ben bunu alacağım ve bunun altından kalkarım dedim. Şansım da yaver gitti ve ilk müşterim Coca Cola oldu. Bu büyük firmanın olması beni zaten mutlu etti ve nasıl müşteri bulurum sıkıntısı yaşatmadı.

Kadınlara ne tür önerileriniz olacak, bir girişimci olmalarını önerir misiniz?
Tabi ki bir işe girişmeden önce çok araştırsınlar. Bir konuda çok iyilerse ve çok iyi olduklarını düşünüyorlarsa bence elini taşın altına koymanın hiçbir sakıncası yok. Yani bir risk var mı? Evet var ama bunu göze almadan da hiçbir şey olmaz. Hiçbir şey düzgün gidecek diye bir garanti de yok. Ama hiçbir şey kötü gidecek diye de o kadar büyük bir olumsuzluk yok. Ben her şeyi göze aldım. Çok çalıştım. İlk aldığımı siparişleri yetiştirmek için sabah 07:00’de buraya gelip gece 04:00 saatlerine kadar dikiş diktim. Çalışmaktan da hiç gocunmuyorum. Her Pazar günü çalışıyorum. Çok çalıştıktan sonra Allah’ın da yardım ettiğini düşünüyorum. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-255ecfd8d1520fefcfa032da7766993b.jpg

Devletten destek aldınız mı?
KOSGEB’e başvurdum. Başvurum onaylandı ve 5 bin lira girişimci desteği alacağım ve yeni bir dikiş makinesi alacağım. 

riski-goze-aldi-hobisi-meslegi-oldu-ozel-tek-haber-163045-8166e55eb3f8e88c5317709659ac6aa5.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum