Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

RUHUMUZA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

Hayatta her şeyin iyi yanları ve kötü yanları vardır, bu duygular için de geçerlidir. Günü olumlu bir şekilde geçirmemizi sağlayan iyi duyguların yanı sıra, bizi korku ve güvensizlikle dolduran duygular da vardır. Hayatı pozitif bir bakış açısı ile daha rahat yaşamayı deneyin ve ortaya çıktıkları anda negatif duygulardan kendinizi uzaklaştırın. Zihniniz o kadar güçlü ki, eğer onu olumlu düşüncelerle doldurursanız her şey daha iyiye gitmeye başlar. Sizi siz yapan düşündüklerinizdir, ne üzerine odaklanırsanız hayatınıza onu çekersiniz. Çeşitli hastalıkların tedavisinde, uykusuz kaldığımız günlerde ve kendimizi ruhsal olarak kötü hissettiğimiz dönemlerde başvurduğumuz yöntemlerin başında bitkisel karışım ve çaylar gelmektedir. Eski çağlardan beri mutfağın vazgeçilmezlerinden olan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bitkiler depresyona karşı da koruma ve direnç sağlamaktadır. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip olan bitkilerin vücut sağlığına faydaları saymakla bitmez. Ruh sağlığına karşı oldukça faydalı ve etkili olan bitkiler depresyonu atlatmaya yardımcı olurken aynı zamanda sakinleştirici özelliği ile sinir sistemine de olumlu katkılarda bulunmaktadır. Sinir sistemini direkt olarak etkileyen bitki çayları mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bitki çaylarını kullanmadan önce doktorunuza danışmalı, onay almanız durumunda bitki çaylarını kullanmalısınız. Aksi halde çeşitli yan etkilere neden olabilir ve birçok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Bilge ve cömert doğa bize duygusal sağlığımızı korumaya yardımcı olacak pek çok şifalı bitki sunuyor, bu bitkiler sayesinde yoğun bir günün ardından, stres ve endişelere neden olan negatif duyguları önleyip huzur bulabilirsiniz.
MELİSA ÇAYI
Limon otu adıyla da bilinen melisa, spazm giderici bir bitkidir. Stres, gerginlik, endişe ve uykusuzuk tedavileri ve sindirim sistemindeki kasılmaları rahatlatmak için kullanılan gevşetici bir bitkidir. Vücutta sakinleştirici etki yaratır. Hafızayı güçlendirirken konsantrasyonu artırır. Tansiyonun dengelenmesine destek olur. Uyku problemleri yaşıyorsanız rahat bir uyku uyumanıza yardım eder. Unutkanlık problemlerini azaltarak Alzheimer riskini düşürür. Stresli ve gergin dönemlerinizde rahatlatıcı etkisi vardır.

LAVANTA ÇAYI
Migren, stres, yorgunluk ve stres tedavisinde etkili, uyumanızı kolaylaştıran lavanta, kaygı giderici ve rahatlatıcı bir bitkidir. Lavanta çayı sinirlerin yatışmasını ve romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda uyku problemi yaşayan kişilere lavanta çayı tüketmeleri önerilir. Psikolojik rahatsızlıklara karşı melisa çayıyla benzer özelliklere sahiptir. Depresyon gibi psikolojik bozuklukların semptomlarının en hafif düzeyde yaşanmasını mümkün kılar. Sinir sistemini güçlendirir ve tansiyonla düzeyini dengeler. Şiddetli baş ağrılarına sebep olan migrenin tedavisine yardımcı olur.

PAPATYA ÇAYI
Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra ağrılara karşı etkili bir tedavi imkanı sağlayan papatya çayı, depresyona bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Dopamin ve serotonin salgılarının artmasına neden olarak depresyonu önlediği belirtilmektedir. Depresyonla birlikte uyku sorununa karşı oldukça etkili olan papatya çayı, uyku ilacı ile birlikte kullanılmamalıdır. 

SARI KANTORON OTU ÇAYI
Uykusuzluğa karşı oldukça etkili olan sarı kantaron otu, antidepresan etkisi sağlamaktadır. Özellikle hafif ve orta dereceli depresyon tedavilerinde sıkça kullanılan bitkilerin başında sarı kantaron otu gelmektedir.  Avrupa’da depresyon tedavisinde en çok önerilen bitkiler arasında gelmektedir. Yapraklarında bulunan “hypericin” maddesi antidepresan görevi görerek depresyona karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Sarı kantaron otunu kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.
YEŞİL ÇAY
Yeşil çayın yaprakları buharda işlendiği için, içerdiği tüm antioksidanları da korumaktadır. Yapılan araştırmalara göre, her gün 3-4 fincan çay içilmesi sakin bir hayata sahip olmanın başında gelmektedir. Yeşil çayın içerdiği aminoasitler, beynin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar