Sağlık kontrolleriyle ani ölümlerin önüne geçilebilir

Sağlık kontrolleriyle ani ölümlerin önüne geçilebilir

Türkiye’de az sayıda doktorda bulunan FIFA’nın resmi ‘Futbol Doktoru’ diplomasına sahip ADÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör, son günlerde yaşanan sporcu ölümlerine dikkat çekip sağlık kontrolünün önemini vurguladı.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- Uzun yıllar Türk takımlarında forma giyen Nijeryalı futbolcu 31 yaşındaki Isaac Promise, Bursa’da 15 yaşındaki Veysel Can Sevinç kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Ani kardiyak ölümlerinin önüne geçmenin mümkün olduğunu belirten Doç. Dr. Hasan Güngör, hekimlerin, antrenörlerin ve ailelerin işbirliği içerisinde olması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle alt yapıdan itibaren futbolcuların belli taramadan geçmesi gerektiğini dile getiren Güngör, sporcuların sağlık kontrollerinde aldıkları raporu bir imzadan ibaret görmemeleri gerektiğini vurguladı. Güngör, sporcularda şüpheli bir durumun görülmesi durumunda bir üst merkeze yönlendirilerek ani ölüm olaylarının önüne geçilebileceğini kaydetti. 

AİLELER, ANTRENÖRLER VE HEKİMLER İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI
Sporcularda ani kardiyak ölüm, müsabaka sırasında, antrenman sırasında ya da hemen sonrasında beklenmedik bir şekilde görülen ani ölüm olarak adlandırılmakta olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hasan Güngör, “Günümüzde ani kardiyak ölümleri çocuklardan yaşlılara kadar birçok kişiyi ilgilendirmektedir. En son hepimizin bildiği gibi Türkiye’de de Süper Lig’de futbol oynamış Isaac Promise ani ölümle kaybedildi. En son bu hafta Bursa’da futbol oynayan 15 yaşında Veysel Can Sevinç isimli çocuğumuz ani ölümle kaybedildi. Tabi ki bu tür ölümler hepimizi üzmektedir. Ancak bu ölümlerin önlenebileceğini de bilmemiz gereklidir. Günümüzde sporcularda ani kardiyak ölüme neden olan bazı hastalıklar vardır. İşte kalp kaslarında bozukluk, doğuştan olan ritim bozuklukları, kalp kapaklarında bozukluk gibi birçok kalp kökenli hastalıklar ani kardiyak ölüme neden olabilmektedir. O yüzden biz hekimlerin aynı zamanda antrenörlerin, velilerin iş birliği içinde bulunarak bu tür ölümleri nasıl önleyebiliriz diye tedbirler alınması gerekmektedir” dedi.

SAĞLIK RAPORLARINI BİR İMZADAN İBARET GÖRMEYİN
Güngör, “Özellikle alt yapıdan küçük çocuklarımızdan başlayarak futbol oynayan öğrencilere bazı taramaların yapılması gerekmektedir” diyen Öztürk, “Bu tür lisans çıkaracak ya da her hangi bir futbol okulunda futbola başlayacak ya da herhangi bir branşta spora başlayacak çocuklarda sağlık raporlarının bir imza olarak görülmemesi gereklidir. Çocukların ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi, EKG’lerinin çekilmesi, yapılabiliyorsa temel kan değerinin yapılması çok önemlidir. Eğer şüpheli bir durum varsa bir üst merkeze yönlendirilerek çocuğun kardiyolog gözetiminde tekrar değerlendirilmesi, bu tür istenmeyen ani ölüm olaylarının engellenmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. 

BİZİM İÇİN SPORCU SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ
Yıldızspor alt yapısında yaklaşık 700 sporcunun olduğunu belirten Yıldızspor Alt Yapı Koordinatörü Ayhan Çiçek de “Bizde 7 yaşından itibaren sporcularımız futbol eğitimi almaya başlıyorlar. Bu aşamada biz mutlaka velilerimizden bir aile hekiminden veya bir hastaneden sporcularını sağlık kontrolünden geçirmelerini istiyoruz. Bu anlamda tabi ki velilerimize büyük bir iş düşüyor. Sporcu sağlığı çok önemli olduğu için ailelerden çocuklarını futbola getirirken mutlaka çocuklarını aile hekimliğinde veya hastanede sağlık kontrolünden geçirmelerini istiyoruz. Bu aşamada biz birçok olayla da karşılaşıyoruz. Sağlık raporu istediğimizde doğal olarak sağlık ocağındaki aile hekimleri çocukları kardiyoloji bölümüne gönderdiklerinde velilerimizin farkında olmadan birçok rahatsızlıklarla da karşılaşabiliyor. Bunu biz lisans gruplarımızda Check Up’tan geçirdiğimiz dönemde bu olayla çok karşılaştık. Aileler çocuklarının rahatsızlıklarının farkında olamayabiliyorlar. Check Up’tan geçirdiğimizde birçok oyuncumuzun ameliyat olduğu, tedavi gördüklerine şahit olduk. O yüzden bizim için sporcu sağlığı çok önemli. Mutlaka çocuklarımızı bir hastaneden, aile hekiminden tedavi ettirmemiz gerekiyor” diyerek uyarıda bulundu.

saglik-kontrolleriyle-ani-olumlerin-onune-gecelebiliriz-138729-8e2cea11d93134fed5057d5f8b9b144f-001.jpg

saglik-kontrolleriyle-ani-olumlerin-onune-gecelebiliriz-138729-2c9a98cedac1543dc1092f68a6d81a07.jpgsaglik-kontrolleriyle-ani-olumlerin-onune-gecelebiliriz-138729-8ce0e19b5d8da2b087ca2e0515b53711.jpgsaglik-kontrolleriyle-ani-olumlerin-onune-gecelebiliriz-138729-4437cf9848fc2b8de9083ba3a7017bbb.jpg

saglik-kontrolleriyle-ani-olumlerin-onune-gecelebiliriz-138729-f6a5b5e8efe893fe989618d54b180d9b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.