TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıklı olalım derken sağlığınızdan olmayın

A+A-

Spor, sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Hem uzman görüşleri hem de kişisel olarak yaşantımızda görüyoruz ki spor yapmak hem fiziksel hem de ruhsal anlamda bünyeye önemli katkılar sunuyor. Hareket etmenin, spor yapmanın önemini pandemi sürecinde evde kapalı kalanlar daha iyi anladı sanırım. Evde Kal çağrılarına uyarak evlerinde kalanlar uygun yerlerde spor yapmaya devam ediyor. 

Ancak burada bir yandan sağlık için spor yaparken bir yandan ise koronavirüs salgınında sağlığınızdan olmayın. Her ne kadar açık alanda da olsa yürüyüş yolları ve spor alanlarında ciddi bir kalabalık yaşanabiliyor. Özellikle akşam üstü yada sabah saatlerinde bir çok vatandaş yürüyüş için bu alanları tercih ediyor. İster istemez yoğunluk yaşanıyor ve spor yaparken maske kullanımı konusu bazen ihmal edilebiliyor. 

Burada spor alanlarında yaşanabilecek bulaşma durumuna dikkat etmek gerekiyor. Efor gerektiren ve derin nefes alınan spor faaliyetlerinde mesafe büyük önem arz ediyor. Koşu esnasında yada spor hareketleri yapılırken gereken mesafeye mutlaka uyulmalı. Aksi takdirde koronavirüsün bulaşma ihtimali de artacaktır. 


Bu konuda kalabalık olmayan, daha az insanın bulunduğu alanları kullanmak, doğada az sayıda kişiyle spor yapmak tercih edilebilir. Bünyenin güçlenmesi açısında büyük öneme sahip olan spor faaliyetini tabi ki ihmal etmemeliyiz. Bunu doğru şekilde ve pandemi kurallarına uygun biçimde rahatlıkla yapabiliriz. Daha sağlıklı günlerde maskesiz bir ortamda spor yapmak için bugünlerde sıkı tedbirlere uymalıyız. 

Buraya kadar yazdıklarım bireysel spor yapan vatandaşlar içindi. Halkın geneli bu tarz spor aktiviteleri yapsa da bir çok spor okulunda ve takımlarda da çalışmalar devam ediyor. Buralarda da spor faaliyetlerinin devam etmesi güzel ancak önlemlerin mutlaka alınması gerekiyor. Antrenörlerin alacağı önlemlere aileler ve sporcular mutlaka katkı sunmalı. Özellikle temasın olduğu sporlarda bu çok daha önem kazanıyor. Son olarak sık sık dile getirdiğimiz maske, mesafe ve hijyene sadece spor yaparken değil günlük hayatımızda da mutlaka dikkat edelim. Sağlıklı günler dilerim. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar