(MURAT TAN) Propaganda döneminde yerel seçimleri kazanacaklarına kesin gözüyle bakan AK Partililerin ilçede CHP’nin zaferi sonrasında adeta travma yaşadıklarını kaydeden Şahin, ipi göğüsleyen taraf olmalarının büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, 1999’dan bu yana CHP’nin elinde olan Çine’de, son yerel seçimlerde ilk kez makasın daralarak Cumhur İttifakı çatısı altındaki AK Partili Çine Belediye Başkan Adayı Celal Özden’in kazanmaya çok yaklaştığı ilçedeki seçim sonuçlarını değerlendirdi. Millet İttifakı’nın mevcut Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in tekrar aday olarak seçimleri başa baş bir mücadele sonucunda kazandığı Çine’de, Demokrat Parti realitesiyle birlikte türlü analizlerini paylaşan Şahin, bir takım olumsuzluklara rağmen seçimleri kazanmalarının büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

“DP NEDENİYLE OY KAYBI YAŞAMADILAR”

Yerel seçimlerde Aydın’da nüfus bakımından Çine ölçeğindeki diğer ilçelerde de seçimlerin hemen hemen başa baş gittiğinin altını çizen Tayfun Şahin, “Bunun temelinde de ittifakların oluşması yatıyor. Çine’de büyükşehirden önceki dönemde olduğu gibi örneğin MHP’den de aday çıksaydı, sonucu önceden de kestirebilirdik. 2 partili adayın yarıştığı bir süreç var ancak Çine’de Türkiye’de birçok yerde esamesi okunmasa da bir Demokrat Parti realitesi de söz konusu. AK Partililer seçim sonuçları üzerinden Demokrat Parti’yi suçluyorlar. Oysa Demokrat Parti’yi terk edip AKP’de siyaset yapan belli isimler zaten yerlerine oturdular ve ciddi uyum da sağladılar. Çine’de Demokrat Parti’ye oy veren kitle ama köylerde ama merkezde olsun özünde AKP’ye hiçbir zaman sıcak bakmayan kişilerden oluşuyor. AKP’nin Çine’de Demokrat Parti yüzünden oy kaybı olduğunu sanmıyorum” dedi.

“DP BİZE OY KAYBI YAŞATMIŞTIR”

Demokrat Parti’nin eski dönemlerdeki bir çok önde gelen isminin Çine’de uzun süredir CHP’yi desteklediğini vurgulayan Şahin, “Hal böyleyken Merhum Süleyman Demirel’in Kırat sevdalılarına geçmişte DP yerine CHP’yi işaret ettiği süreç var. Yine bazı milletvekillerine de CHP’de siyaset yapmaları adına referans olduğu da biliniyor. DP’nin eski kurmayları dediğimiz isimler de gerek Çine’de gerekse ulusal anlamda çoğu CHP’yi destekliyor. AKP’den bu nedenle DP’ye oy kaçışının olduğunu düşünmüyoruz. Eğer DP’nin oy kaybı anlamında zararı söz konusuysa bu zarar bizim hanemizedir. Çine’de sonuç olarak başa baş bir seçim oldu. Bu da büyükşehir yasasının ardından ilçe belediyelerinin bütçe ve yetki anlamında daha zorlu süreçler yaşamalarının bir sonucudur” diye konuştu.

“SEÇMEN KİMYASI DEĞİŞMEDİ”

Ekonomik olarak sıkıntılar nedeniyle ilçe belediyelerinin eski dönemlere nazaran zor durumda olduğunu belirten Şahin, “Makro projeleri hayata geçirecek üst merci büyükşehirdir. Dolayısıyla yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı da seçmen nezdinde de daha ön planda. Bunlar da birleşince değişik bir sonuç çıkıyor. 2014’te en yakın rakibimizle aramızda 9 bin fark var. Son seçimdeyse bu fark 417’ye düştü ancak durum bu değil. Alınan oylara bakmamız lazım. MHP ile AKP’yi topladığımızda sonuç yine aynı. CHP’ye de İYİ Parti ile birlikte baktığımızda da siyasal tabanlı seçmen kimyasının çok değişmediği de ortada” dedi.

“SEÇİMLERİ KAYBEDİNCE TRAVMA YAŞADILAR”

Çine’de 24 Haziran Genel Seçimleri’nde yıllar sonra AK Parti’nin ilk kez birinci olması nedeniyle yerel seçimleri alacaklarına da kesin gözüyle baktıklarını hatırlatan Şahin, “Son bir ay net bir şekilde bunu ifade ediyorlardı. Seçim sonuçları açıklanınca bir travma yaşadılar ve şu anda halen şoktalar. Bu anlamda baktığımızda biz de CHP ilçe örgütü olarak çok iyi çalıştık. Şu da var ki onların büyükşehir belediye başkan adayı Mustafa Savaş’ın Çineli olması AKP için bir avantajdı. Yine ikinci olarak Çine’de yıllık 40 milyon liralık bütçeye sahip olmasıyla Çine Belediyesi’nin bütçesi kadar bir paraya hükmeden Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı’nın da ilçede aday olması da AKP için bir avantajdı. Biz seçimlerde adeta hükümet gücüyle yarıştık. Bu nedenle bizim bu seçimleri türlü imkansızlık ve olumsuzluklara rağmen kazanmamız büyük bir başarıdır. Neticeye bakmamız lazım. 2014’e göre bin 250 oy kaybımız söz konusu. Bu bizim için bir yıkım değil. Sonuç olarak önemli olan seçimleri kazanmaktı ve biz kazandık” diye konuştu.

“SEÇİMLERDEN EN KARLI ÇIKAN ÇERÇİOĞLU’DUR”

Cumhur İttifakı’nın AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş’ın Çineli olması nedeniyle ilçedeki seçimleri kazanmak için ciddi efor sarfettiğini söyleyen Şahin, “Seçim sürecinde bizim yanımızda çok büyük kurumlar ve destekler söz konusu değildi. Ancak insanlar artık büyükşehir olgusunu öğrendi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun seçmen üzerinde ciddi bir etkisi var. Bu seçimlerden en karlı çıkan Çine’de de il ölçeğinde de kendisidir fakat bu seçimlerde seçmen partiye bakmaksızın esasen ilçeler nezdinde bakıldığında mevcut başkan adaylarını değiştirme yoluna gitmek için ciddi bir refleks ortaya koydu. İttifaklar olduğu sürece durum bu şekilde olacağa benziyor fakat bu anlamda Çine’ye bakarsak seçim sürecinde bir çok bakan geldi gitti ve seçmenden destek istedi. Ciddi zorlandığımız bir seçimden geçtik. Çine’yi alabileceklerini öngörerek Mustafa Savaş’ın da doğrudan doğruya birebir çalışmaları oldu. Buna karşın Çine’de seçimleri kazanmamız bizim için ciddi bir başarıdır” dedi.


Kaynak: MURAT TAN