AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahip olduklarımıza değer vermeyi öğrenelim

A+A-

Bazen sahip olduklarımızdan çok daha fazlası olsun isteriz ve bu sahip olduklarımızın değerini bilmeye engel olabilir. Birçoğumuz maddiyattan, işimizden, arkadaşlıklarımızdan, sağlığımızdan hep daha fazlası olsun isteriz. Hayattan büyük mucizeler bekliyor ve bu mucizelere hayran kalıyoruz. Bu arada bizim yaşadığımız hayatın birçok kimsede olmadığını, onların olmayanı bizim şikayet ettiğimizi atlıyoruz. İnsanlar, hayatta sahip olamadıkları şeyleri düşünmekten, hali hazırda sahip olduklarının keyfini çıkaramaz oldu. Peki ya siz sahip olduğunuz şeylerin kıymetini anlayabildiniz? Yoksa hala bir yerlerden bir şeylerin gelmesini mi bekliyorsunuz?
Sahip olduğumuz şeylere değer vermek paranın alamayacağı küçük mutlulukları takdir etmeyi öğrenmek demektir. Eğer düşünecek olursak, Her gece uyuyabileceğim bir ev, yeme içme, sağlık, giyinme, arkadaşlar, sevgi ve aile. Bir düşünün bu değerlere sahip olmayan o kadar çok insan var k hayatta. Sahip olduğumuz şeylerin kıymetini bilmek çaba gerektirir. Başardığınız her şeyi, sahip olduklarınızı ve çevrenizdeki her şeyi bir düşünün. Hayatınızın en zor ve sıkıcı günü bile, minnettar olmayı öğrendiğinizde, size bir şeyler katabilir. Nelerden yoksun olduğunuzu ve neyi arzuladığınızı düşünmek normal bir durumdur, ancak her gününüzü biraz daha minnettar olmaya adarsanız, hayatınıza daha fazla şükran duyacaksınız.  
Bazı insanların önemsiz şeylerden şikayet etmesi beni o kadar şaşırtıyor ki. Bu insanlar, bankada sıra beklemekten ya da otobüsü kaçırmaktan bile büyük bir mesele yaratırlar. Kendinize karşı dürüst olun, siz de aslında hiçbir önemi olmayan şeylere takıldığınız için sahip olduklarınızın değerini unutuyorsunuz. Dünyada zor koşullar altında yaşayan milyonlarca insan varken yaşadığımız hayatı ve sahip olduklarımıza ne kadar şükretsek az olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar