(SİMGE ATA) Sakin Şehir Yenipazar'da bisiklet sürme etkinliği yapıldı. Doğa harikası olan Aşağı Dip Gölü'ne pedallayan yaklaşık 150'si çocuk 200 kişi, hem eğlendi hem de sağlıklı yaşamın bir parçası olan bisikletle sportif aktivite yapma imkanı buldu. Erden, "Çiçeklerin kokusunu hissettik, kuşların sesini duyduk, arabanın camından değil, çıplak gözle gerçek renkleri gördük" diyerek etkinliğin kendisi için neler ifade ettiğini aktardı.
İlçe merkezinden başlayan etkinlikte Erden'e meclis üyeleri de eşlik ederken bisikletli kalabalık Aşağı Dip Gölü Doğal Yaşam Alanı’na kadar pedalladı. Büyük Menderes nehrinin kıvrımlarından koparak doğal yollarla oluşan Aşağı Dip Gölü'ne ulaşan katılımcılar burada mola vererek temiz havanın tadını çıkardı.
BEDEL ÖDETMEYEN ULAŞIM ARACI
Sağlık için bisiklet sürmenin önemine temas eden Erden, bisiklet şenliğini önceki dönem başkanlık sürecinde de yaptıklarını anımsatarak, "Bisiklet sağlıklı ekonomik ve çevreci bir ulaşım aracı. Ben de amatör olarak elimden geldiğince günlük hayatta bisiklet ile ulaşım sağlıyorum. Bu hususta 'sağlıklı insan ve sağlıklı çevre' diyoruz. Bisiklet sürmenin sağlığa yararı olduğu kadar ekonomiye de katkısı bulunuyor. Bir bedel ödemiyoruz. Kaynaklarımızı korumuş oluyoruz. Ozon tabakamızın da dostu" dedi.
ÇOCUKLAR BİLMEDİKLERİNİ ÖĞRENDİ
Etkinliğin 'sakin şehir' felsefesine de uygun olduğunu kaydeden Erden, "Hızlı değil hazlı yaşamış oluyoruz. Bu noktada doğal güzelleriyle Yenipazarımızın doğaya açılan penceresi Aşağı Dip Gölü Doğal Yaşam Alanı’nda büyük haz aldık. Çocuklarımızla gerçekleştirdiğimiz etkinlikte onların değişik deneyimler edindiğini gördük. Heyecanlarını arttırmak için zaman zaman beni geçmelerine izin vermedim. Yol kenarlarındaki çiçeklerin adlarını sordum onlara. Çocukların birçoğun çiçeklerin adını bilmediğini gördük. Onlar bu tür deneyimler edindi, ben de onların deneyimleriyle mutlu oldum" şeklinde konuştu.
"KUŞLARA BALIKLARA ÇOCUKLARA ÖZGÜRLÜK"
"Çiçeklerin kokusunu hissettik, kuşların sesini duyduk, arabanın camından değil, çıplak gözle gerçek renkleri gördük" ifadeleriyle etkinliğin önemini bir kez daha dile getiren Erden'in çocuklarla olan diyaloĞu tebessüm oluşturdu. Yol boyunca "Kuşlara balıklara çocuklara özgürlük" nidalarıyla pedallayan çocuklar günün anısına bol bol fotoğraf çekildi.

sakin-sehirde-hizli-degil-hazli-yasam-103847-2eedd0bda99c1318f11b806dbd8033d4.jpgsakin-sehirde-hizli-degil-hazli-yasam-103847-57fb25cd0545e79b2aad308b0ffd75af.jpgsakin-sehirde-hizli-degil-hazli-yasam-103847-cc03b4aa8018c246bedcc345188d2f2c.jpg

Kaynak: SİMGE ATA