(SİMGE ATA) AK Partili meclis üyeleri duruma sosyal medyadan tepki gösterirken CHP'li Başkan Yüsran Erden, "Kararı öneren üyemiz Atatürk adının daha birleştirici olduğunu düşünmüştür" dedi. Yenipazar Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Yüsran Erden'in başkanlığında toplanan Yenipazar Belediye Meclisinde 8 gündem maddesi, 4 tane de gündem dışı madde görüşüldü. Gündem dışı maddelerden Turgut Özal Parkının adının değiştirilmesi önerisi ilçede polemiğe neden oldu.
ÖZAL PARKI ATATÜRK PARKI OLDU
Yenipazar Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen mecliste İYİ Parti’li meclis üyelerinden Cavit Saygılı tarafından ilçede Atatürk adında hiçbir eser olmadığı gerekçesiyle Turgut Özal Parkı’nın adının Atatürk Parkı olarak değiştirilmesi önerisi sunuldu. Saygılı bununla birlikte belediye tabelasının başına T.C. ibaresinin eklenmesi önerisini de sundu. Her iki önerge de oy birliğiyle kabul edilirken AK Partili üyeler duruma tepki gösterdi. Öte yandan Turgut Özal Parkı'nın yanındaki parka da Yörük Ali Efe adı verilmesi kararlaştırıldı.
EFSANE BAŞKANIN İSMİ SOSYAL TESİSE VERİLECEK
Bir diğer gündem dışı madde de 'efsane başkan' olarak bilinen, önceki dönem Belediye Başkanı Zafer Savcı'nın adının, son icraatı olan sosyal tesislere verilmesi oldu. MHP’li Meclis Üyesi Ahmet Çilengir tarafından sunulan sözlü önergeyle Üç Kahveler Mevkisinde bulunan Sosyal Tesislere 25 yıl Yenipazar Belediye Başkanlığı yapan Zafer Savcı'nın adının verilmesi kararlaştırıldı. Bu değişikliğe de bazı meclis üyeleri karşı çıktı ancak oy çokluğuyla efsane başkan onurlandırılmış oldu.
SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI
Meclisin ertesi gününde özellikle Turgut Özal Parkı'nın adının Atatürk Parkı olarak değiştirilmesi bazı ANAP ve AK Partililer tarafından tepkiyle karşılandı. AK Partili meclis üyesi Mustafa Kahyaoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "8'inci Cumhurbaşkanımızı ağzınıza alırken, bindiğiniz beyaz güvercinleri, aldığınız maaş zamlarını tasavvur edin" ifadelerine yer verdi. Anavatan Partisi İlçe Başkanı Serkan Saraçoğlu da sosyal medya üzerinden "Turgut Özal Parkının isminin değişmesi için önerge veren şahsın ismi de belediye meydanına verilsin. Cavit Saygılı meydanı olsun" ifadelerini kullandı.
"SİYASİ KİMLİKLER BİR KENARA KONMALI"
Yenipazar Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Yüsran Erden ise meclis toplantılarında siyasi parti kimliklerinin bir kenara bırakılması gerektiğini savunarak, "3 parkın adının değiştirilmesine karar verdik. Meclis üyesi arkadaşımız Atatürk adının daha birleştirici olduğunu, bugünün ihtiyaçlarına daha çok cevap verdiğini düşünerek böyle bir önerge sundu. Yörük Ali Efe de ilçemizin simgesi halindedir ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Atatürk ile birlikte mücadele vermiştir.Yan yana konumlanmış olan bu iki parkın adının bu şekilde değişmesi oy çokluğuyla kabul edilmiştir" dedi.

sakin-sehiri-karistiran-karar-105435-9c99b101380721f12a1d1ed47c6cc303.jpegsakin-sehiri-karistiran-karar-105435-22b44d8e8c8cb780bdc5add753184499.jpgsakin-sehiri-karistiran-karar-105435-37d0995753deca48573511336a6a5e3d.jpgsakin-sehiri-karistiran-karar-105435-bc7295b7579d6edbc00f1362f8ed558d.jpg

Kaynak: SİMGE ATA