TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Salonlar da seyircisini özledi

A+A-

Pandemi dönemi başladığında futbol liglerinde ilk süreci anımsarsınız. Süper Lig’in belki de en önemli dönemiydi. Hedefi olan takımlar, heyecanlı taraftarlar daha birçok etken vardı. Öyle bir girdi ki hayatımıza pandemi tüm bu heyecanın ortasında bir anda tedbirler almak zorunda kaldık. İlk olarak elbette tribünler boş kaldı. Çünkü sosyal mesafeyi korumanın çok en zor olduğu alanlardan birisi.  O sezon öyle tamamlanırken geçen sezonu da boş tribünler önünde tamamladı takımlar. Şampiyonluk mücadelesi büyük heyecana sahne olsa da tribünlerin boş olması tatsızdı. Ama pandemide başarıya ulaşmamız için bu gerekliydi. 

Bu sezona geldiğimizde ise hem aşı uygulanan kişi sayısındaki hızlı artış hem de vaka sayıları sonrası önemli bir karar alındı. Stat kapasitelerinin yüzde 50’si kadar taraftarın stadyumlarda yerini alabileceği belirtildi. İlk haftası oynanan ligde tribünlerde belirlenen oranda seyirci yer aldı ve gördük ki futbol seyircisiyle daha güzel.

Biz şimdi futboldan salon sporlarına çevirelim yönümüzü. Malum orada da geçen sezon seyircisiz maçlar oynandı. Voleyboldan basketbola ve daha bir çok branşa kadar heyecan yayın olan maçlarda ekran başında yaşandı. Şöyle bir önceki sezonlara baktığımızda Misli.com Sultanlar Ligi’ndeki heyecanı anımsarsınız. Hatta Avrupa kupası maçlarındaki coşkuyu da hatırlarsınız. Aydın Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımının yani Aydın’ın Sultanlarının maçlarını oynadığı Mimar Sinan Spor Salonu’nda adeta bayram havası eserdi. Günler öncesinde maç bileti talepleri, maç günü salon önünde bilet arayışı ve dolu tribünler önünde keyifli maçlar. Bir gün elbette bu pandemiden kurtulduğumuzda o günleri yeniden yaşayacağız ama şuan için bu durum pek de söz konusu değil.

Bu hatırlatmaları yapmamın sebebi salon sporları için de bir takım değerlendirme yapılabilir mi düşüncesi. Tabi stadyumlara nazaran daha kapalı bir ortam olduğunu göz önünde bulundurmalıyız ancak alınacak önlemlerle belki belirli sayıda seyirci alınabilir. Bu konuyu elbette uzmanlar tartışabilir ancak bir spor muhabiri olarak tribünlerde seyircinin olduğu her maçın daha keyifli olduğunu ve takıma olumlu etki yaptığını düşünüyorum. 

Sporun içinde olan birçok kişiden de bu yönde açıklamalar ve görüşler okuyoruz. Bunu haberlerimize taşıyoruz. Umarım şartlar spor salonlarında yeniden maç izlemeye olanak sağlar. Bunları yazarken sağlığın en önemli unsur olduğunu da belirmeden geçmek istemiyorum. Çünkü salgınla mücadelede özellikle sosyal mesafenin önemi ortada. Tabi burada dönüp dolaşıp görev yine biz vatandaşlara düşüyor. Ne kadar dikkat eder ve önlemlerinizi almaya devam edersek o kadar çabuk pandemiyi bitirebiliriz. Yazıma son verirken maske, mesafe ve hijyen kurallarını tekrar hatırlatmak istiyorum. Pandemisiz günlerde tribünlerde buluşmak üzere. Sağlıkla kalın. 
               


 

Önceki ve Sonraki Yazılar