Sanayiciler reform paketinden memnun

Sanayiciler reform paketinden memnun

Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan’da açıkladığı ‘Yapısal Dönüşüm Paketi’ ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. 

A+A-

(MURAT TAN) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Yapısal Dönüşüm’ paketini değerlendiren Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, reform alanlarının başında finans sektörünün önde yer almasının sanayiciler için önemli olduğunu, iş hayatına her konuda yön verecek hukuk reformlarının da planlanmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. 

“VERGİ YÜKÜNÜN AZALTILMASI ÖNEMLİ BİR AVANTAJDIR”

‘Yapısal Dönüşüm’ paketinin kapsamlı ve bütünselliği olan bir paket olduğunu düşündüğünü belirten Şahin, “2019 yılı içerisinde hayata geçirilecek en önemli reformlarımızdan birinin vergi dönüşümü olması önem arz etmektedir. Yeni vergi uygulamalarında istisna ve muafiyetlerin azaltılması ve kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürülmesi; özellikle sanayici açısından vergi yükünün azaltılması noktasında önemli bir avantajdır. Kurumlar vergisinin kademeli olarak azaltılmasının yabancı yatırımları ülkeye kazandırmada önemli bir etkisi olacağı açıktır. Planda, sürdürülebilir büyüme ve istihdam, ihracata dayalı, yüksek katma değer ve teknolojik üretimi önceleyen bir ekonomi tesis edilmesi ve  güçlü tasarruf ile bankacılık sisteminin aktif kalitesindeki düzelmesine imkân sunulacak olması  reel sektör açısından alınan önemli kararlardır” dedi. 

“TARIMSAL ÜRETİME İLİŞKİN TEDBİRLERİ TAKİP EDECEĞİZ” 

Gıda fiyatlarındaki artışın şu an yaşanan enflasyonun en önemli nedeni olduğunu vurgulayan Şahin, “Bu anlamda gıda fiyatlarına ilişkin alınan kararlar enflasyonla mücadelede başarı getirecektir. Mayıs ayında açıklanacak olan tarımsal üretime ilişkin tedbirlerin hayata geçirilmesini özellikle takip edeceğiz. Vatandaşımızın gıdaya ulaşımı en temel hak ve buradaki istikrarın sağlanmasıyla ilgili tedbirlerin alınıyor olması önemli. Gıda fiyatlarındaki artış şu an yaşanan enflasyonun en önemli nedenidir. Bu anlamda gıda fiyatlarına ilişkin alınan kararlar enflasyonla mücadelede başarı getirecektir. Mayıs ayında açıklanacak olan tarımsal üretime ilişkin tedbirlerin hayata geçirilmesini özellikle takip edeceğiz. Vatandaşımızın gıdaya ulaşımı en temel hak ve buradaki istikrarın sağlanmasıyla ilgili tedbirlerin alınıyor olması önemlidir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.