Seçim sonrası piyasaların daha acımasız olacağını iddia eden Başkan Şahin, "Aydın’da bazı sanayi kuruluşlarında konkordatolar var. Hükümet seçimlerle ilgili türlü teşvikler veriyor ve bu teşvikler seçime kadar devam edecek. Seçimden sonrası ise muallak"dedi. Aydın'da son iki ayda 10 firmanın konkordato talep ettiği ortaya çıktı.

Sanayiciler, 2019'da hükümetin 5 koldan sağlayacağı desteklere rağmen piyasalara karamsar bakıyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) anketi ve Aydın’daki sanayicilerin ilk 6 aylık döneme ilişkin beklentilerini açıklayan Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, hükümet teşviklerinin seçimden sonra da devam etmesini istediklerini vurgulayarak, seçimlerden sonra piyasaların daha da acımasız olacağını ileri sürdü.

“SEÇİMLERDEN SONRA PİYASALAR ACIMASIZ OLACAK”

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) üyelerine yönelik yaptığı ankette, bölgedeki sanayicilerin yüzde 65'inin yılın ilk yarısında ekonomik koşulların kötü olacağını, yüzde 43.5'i sektörlerinin küçüleceğini belirtti. İzlenecek stratejide dışarıda yeni pazar arayışlarının öne çıktığı ankete ilişkin açıklama yapan Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “İlk 6 aylık döneme ilişkin belirsizlik hakim ve önümüzdeki sürece her ne kadar karamsar olarak nitelendiremesek de muğlak olarak bakıyoruz. Yine 2018 yılı ihracatımızda hedef olarak belirlediğimiz çıtaya göre bir miktar düşüş söz konusu. Yine tabi Aydın’da da bazı sanayi kuruluşlarında konkordatolar var. Hükümet seçimlerle ilgili türlü teşvikler veriyor ve bu teşvikler seçime kadar devam edecek. Seçimden sonrası muallak. Seçim sonrasında piyasalar daha da acımasız olacak. Fiyat ve enflasyon artışını olası görüyoruz” diye konuştu.

“KARAMSAR OLMAK İSTEMİYORUZ”

Türlü olumsuzluklara rağmen hükümetin türlü müdahaleleri ve düzenlemeleri noktasında da bir beklenti içerisinde olduklarını söyleyen Şahin, “İnşallah bu beklentilerimiz boşa çıkmaz ancak bu sene Türkiye’nin 170 milyar dolarlık bir borç yükü var. Bu borç bulunarak ödenmesi lazım. Her şeye rağmen çok da karamsar olmak istemiyoruz. Borç yükü, ödemeler ve ertelenen teşvikler nedeniyle belirsizlik noktasında sürece bakıyoruz. Yine Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan 2018 yılına ilişkin geçici dış ticaret verileri de açıklandı. Açıklanan verilere göre ihracatta Türkiye sıralamasında 2017’de 21. sırada olan Aydın, 23. sıraya geriledi. 2018’de Aydın’ın ihracat beklentisi 740 milyon dolardı. 721 milyon dolar olarak açıklanan ildeki ihracatımızda beklenti olarak bir miktar düşüş var. Yine 2018 Aralık ihracatı da 2017'nin aynı ayına göre yüzde 13,1 azalarak 51 milyon 605 bin 75 dolar, ithalatımızsa yüzde 18,9 azalarak 14 milyon 344 bin 413 dolar olarak gerçekleşti. Buna karşın ithalatta 30. sıradayız ve bu da ilimiz açısından iyi bir göstergedir” dedi.

“2019 YILI HEDEFİNİ HENÜZ BELİRLEMEDİK”

2019 yılıyla ilgili ihracat hedeflerini henüz belirlemediklerini söyleyen Şahin, “2018 yılıyla ilgili hedeflerimiz tutmadığı için haliyle bir şok yaşadık. Bu şoku atlamamızın ardından yapacağımız toplantılar sonucunda hedefimizi belirleyeceğiz. ” dedi.

Kaynak: MURAT TAN