Sarı lop incirde hasat sürüyor

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde "sarı lop" çeşidi ilk incirin hasadı sürüyor. Toplanan incirler bölgedeki tüccarlar aracılığıyla ülkenin dört bir yanına gönderilirken, yurt dışında da yerini alıyor.

GÖKHAN DÜZYOL- Aydın’da yaklaşık 400 bin dönüm alanda 200 bin ton incir elde ediliyor. Türkiye'de "sarı lop" türü incirin en erken yetiştiği yer olan Kuyucak’ta da üreticiler hasat dönemine girdi. Günün ilk ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan işçiler, ağaçlara çıkarak özenle topladıkları inciri, satılmak üzere toptancı hallerine götürüyor. Bir kısmı yurt içinde bir kısmı da yurt dışında satışa çıkarılan incirler kent ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlıyor.

 


“KALİTEDE DÜŞÜŞLER OLACAĞINI SANMIYORUM”
Dünyanın en kaliteli incirinin bu bölgede yetiştiğini aktaran Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, geçen yılki verime yakın kalitede ürün beklediklerini kaydederek, “Bu sene daha önceki senelerin ortalaması şeklinde bir verim bekliyoruz. Son dönemde artan kuraklık dolayısıyla kış yağmurlarının yeterli olmaması nedeniyle bir miktar düşüş ön görüyoruz ama şu anda bunu söylemek için çok erken. Kalite ve verimde büyük düşüşler olacağını sanmıyorum. Ülkemizdeki incir üretiminin yüzde 70’ini karşılıyoruz. Yaklaşık 300 milyon dolar civarında gelir katkısı var. Küçümsenecek bir rakam değil. Pandemi döneminde ciddi bir talep olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 


“GÜN DOĞMADAN TARLAYA GELİYORUZ”
İşçilerden Gülcan Aktaş, yaşam mücadelesi verdiklerini belirterek, “Sabahın erken saatlerinde gün doğmadan tarlaya geliyoruz. Bu bizim geçim kaynağımız. İncirleri toplayıp, tüccarlara teslim ediyoruz. Ekmek mücadelesi. Bizim temel geçim kaynağımız. Öğleye doğru sıcaklık arttıkça bizim işimiz daha da zorlaşıyor.” dedi.


KİLOGRAMI 6, 6,5 LİRADAN SATILIYOR
Üreticilerden Şevki Candan ise, “Dönümünde yaklaşık 1 ton alıyoruz. Yağmurların az olmasından dolayı kuraklıktan etkilendik. Bahçemizde rekolte olarak yüzde 20 düşüş bekliyoruz ama kalite geçen yılla aynı. Kilogramı 6, 6,5 liradan satılıyor." şeklinde konuştu. 


“İNCİR EKMEK TEKNEMİZ”
Ferdi Aktaş ise şöyle konuştu: “Bizim ekmek teknemiz bu incir. Tüm geçimimizi buradan sağlıyoruz. Buradan topladığımız sarı lop incirleri Türkiye’nin farklı illerine hatta farklı ülkelere gidiyor. Sarı lop çok önemli bir incir türü. Sanayi ürünleri de oluyor. Fiyatlar geçen yıla göre daha iyi." şeklinde konuştu.
İşçilerden Ümmü Candan da 12.00’ye kadar incir topladıklarını tarla mesaisinin ardından ev işlerini yaptıklarını söyledi.

İzlenme: 730

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar