Dilek Özen

Dilek Özen

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarı renginin anlamı

A+A-

SARI RENGİNİN ANLAMI

Her şeyin doğada temsil ettiği bir renk vardır. Renklerin insan yaşamında psikolojik etkileri üzerine yüzlerce araştırma yapıldığı biliniyor. Bu hafta sizlere doğanın sahip olduğu en güzel renklerden biri olan sarı renginin anlamını ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlatmaya çalışacağım. 
Sarı rengi aydınlanma ve bilgeliği temsil etmesiyle bilinir. Cilt ve mide problemlerinin tedavisinde etkin olduğu inanışı olduğu için sık sık tercih edilir. Sindirim sistemi ve beyin üzerinde yaratmış olduğu olumlu etkiler nedeniyle harekete geçirme etkisi bulunur. Sarı rengi doğal bir mutluluk hormonu görevi görerek moral bozukluğunu geçirmeye yardımcı olur. Kişiye vermiş olduğu huzur ile yaşama sevinci kazandırır. İlham ve yöneticilik duygularını pekiştirir. Ruhsal olarak geliştirdiği gibi dünyasal işlerimizde de başarı verir. Solar pleksus çakrasının rengidir.
Birçok bilgeye göre sarı renk, bilgiyi ve elde edilmiş bir düşünceyi ifade eder. Çünkü sarı renk, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılan bir renktir. Sarı renk psikolojisi, umut, mutluluk, neşe ve eğlence sunan, canlandırıcı ve aydınlatıcı, göz kamaştırıcı en parlak ışık huzmesidir. Sarı renk ve anlamlarından biri de özgün düşünce ve merak uyandırmaktır.
Yaratıcı bir renktir, bu yönü ile zihinsel bir özelliğe sahiptir. Yeni fikirler sarı renkle daha kolay ortaya çıkar. Sarı renk yeni şeyler yapmanın ve yeni yollar bulmanın anahtarıdır. Kişinin hayalperest olmayıp, pratik uygulamacı bir düşünür olduğunu gösterir.

Bu harika renk yaşam için coşku yaratan en iyi renktir. İnsanlar üzerinde daha fazla güven ve iyimserlik uyandıran bir özelliği vardır. 
 Sarı rengi konuşmayı ve iletişim kurmayı sevenlerin rengidir. Bu bağlamda gazetecilerin, muhabirlerin kısacası iletişime dayalı mesleklerin gözdesi bir renktir. Siz de moraliniz ve iletişiminizin zayıf olduğu dönemlerde sarı rengini gün içinde üzerinizde ya da gözünüzün görebileceği bir yere koyarak olumlu etkilerini hayatınıza çekebilirsiniz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.