Sarıklı öğrenciden kadın öğretmene sözlü taciz 

Sarıklı öğrenciden kadın öğretmene sözlü taciz 

Aydın İmam Hatip Lisesi’nde iddiaya göre okula sarıklı gelen M.H.K. kendisini uyaran öğretmen E.S.’ye “Sen benim sarığımı çıkaramazsın.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Kadın başına konuşma, zaten saçını başını açıp gelmişsin, kadın-madın demem döverim” diyerek, öğretmenin üzerine yürüdüğü iddia edildi.

Olay 15 Kasım tarihinde Aydın İmam Hatip Lisesi 9-C sınıfında meydana geldi. Öğretmen E.S. Arapça dersi için sınıfa girdiğinde 3 öğrencinin şalvarlı ve sarıkla sırada oturduğunu gördü. Öğretmen, ‘ortaöğretim yönetmeliğine’ göre sarıklarını çıkarmalarını istedi. Öğrencilerden M.H.K, “Sen benim sarığımı çıkaramazsın. Kadın başına konuşma, zaten saçını başını açıp gelmişin, kadın-madın demem döverim” diyerek, öğretmenin üzerine yürüdüğü iddia edildi.

Öğretmenlerini korumak için diğer öğrenciler araya girdiğinde ise, “Eğer Müslümansanız karışmayın. Siz bunları bilmezsiniz, bunların dedeleri bizim dedelerimizi astı” diye bağırdığı ileri sürüldü. Olaylar büyüyünce öğretmen E.S. dilekçeyle durumu okul idaresine bildirdi

“BAŞIN AÇIK DÖVERİM”
Öğretmen E.S. idari soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde, “Derse girdiğimde 3 öğrenci sarıkla oturuyordu. Öğrencilerin derste şapkayla oturmasına müsaade edilmediği için sarıkla oturmalarını da uygun görmedim. ‘Şapkalarınızı çıkarır mısınız?' dediğimde, M.H.K. aniden kalkıp, el kol hareketleriyle, ‘Sen benim sarığımı çıkartamazsın. Okul beni böyle kabul ediyor. Sen kimsin ki?' diye bağırdı. ‘Sen' diyemeyeceğini hatırlatıp, edepli olması için uyardığımda, ‘Ben, seni hoca olarak kabul etmiyorum' dedi. ‘O zaman dersimden çık' dedim. O da, ‘Sen benim olduğum sınıftan çık. Zaten saçını başını açıp gelmişin' diye karşılık verdi. Dersteki, öğrenciler çok rahatsız oldu ve bir öğrenci, susmasını söyledi. Bu kez o öğrenciye dönüp, ‘Sen bunları bilmezsin, bunların dedeleri bizim dedelerimizi astı. Eğer Müslüman isen sus karışma’ dedi.” diye konuştu. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Öğretmen ifadesinin devamında, “Ardından benim üzerime yürüyüp, ‘Kadın başına konuşma sus. Kadın madın dinlemem, seni döverim' diye tehdit etti. ‘Kolaysa döv' dediğimde ‘O günler de gelecek, merak etme' diye tehdidini sürdürdü. Öğrenciler, sınıftan zorla çıkardı. Cezalandırılsın.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş soruşturma başlattıklarını ve konuyu müfettişlerin araştırdığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.