AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞARKILARDAN FAL TUTTUM

A+A-

Müzeyyen Senar ne güzel söylerdi bu şarkıyı. Dinlerken kendinizden geçip giderdiniz. Her dizesinde, her sözünde bir ayrı dalardı insan kendi öz yaşamına. Şimdilerde böyle sözler de yazılmıyor, öyle yorumcular da kalmadı gibi. Müzeyyen Senar’ın o güçlü sesi ve güçlü yorumu elbette Türk Müziği’ne bir kez daha gelmez, gelse de bizler göremeyiz.
Mehmet Ebrulan’ın sözlerini yazdığı, Erdoğan Berker’in bestelediği şarkıyı elbette Müzeyyen Senar’dan başka okuyanlar da oldu, olacaktır da. Ama Müzeyyen Senar’ın o güçlü yorumu bir başka alır götürür sizi uzaklara, hayal dünyasının enginliklerine.
Bugünlerde bu şarkı sıkça dilime dolanıyor, niye dolandığını düşündüğümde de sözleri ile fazla bir ilgisinin olmadığını düşünmeye başladım. Zira ‘Şarkılardan fal tuttum’ dışında bugünler için beni etkileyen kısmını göremedim. Hatta fal kısmı belki de daha fazla bu şarkının dilime dolanmasına neden oluyor.
Bakın şöyle etrafınıza, ne istiyorsak hep bir başka bahara kalıyor. Aydın’ın onca sorunu var, sorunların çözümünü bekliyoruz. İktidar partisinin vekilleri ikide bir karşımıza çıkıp müjdeler veriyor. Her seçim öncesi bazı yatırımlar gündeme geliyor ve dahi bazılarının ihaleleri yapılıyor ama sonra bir de bakıyorsunuz, unutulmuş, ihaleler iptal olmuş. İşte tüm bunları düşündükçe Müzeyyen Senar’ın sesinden ‘Şarkılardan fal tuttum’ aklıma geliyor ve dilime dolanıyor.
Sonrada başlıyorum şarkıyı mırıldanmaya “Şarkılardan fal tuttum Aydınımıza, Denizli’ye, Manisa’ya gül bahar, Aydın sana hasret düştü” diye devam ediyorum. 
Şarkının sözlerindeki gibi her gece göklere avuç açıp dua etmek de Aydın’a bir şeyler katmıyor 17 yıldır. Hep komşu illere var bize yok. Bize geldiğinde, yani Aydın’a geldiğinde hep vaat ve müjde, komşu illere geldiğinde hep yatırım. Sonra da dolanıyor işte dilime ‘Şarkılardan fal tuttum, Aydınımıza kaç kere” 
Aydın’ın merkezi hükümetten yatırım alabilmek için ne yapması gerektiğini de bir türlü anlamış değilim. İlk iktidara geldiğinden bu yana hep üç veya dört milletvekilliği kazanmış olmalarına karşın yatırım adına hiçbir gelişme yok. İlk dönem yani 2004’de Aydın Belediye Başkanlığı’nı da AKP’nin kazanmış olmasına karşın Aydın’a merkezi hükümet yatırımları yok. Bu durum karşısında nasıl 'Şarkılardan fal tutmayalım Aydınımıza’
“Şarkılardan fal tuttum ikimize kaç kere
Sana bahar gül bülbül bana hep hasret düştü
Dua ettim her gece avuç açıp göklere
Sana neşe mutluluk bana hep hasret düştü”

Önceki ve Sonraki Yazılar