(ŞERMİN ÇOLAK) TÜİK’ten alınan verilere göre Aydın’da bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 23,4 azalırken, mart ayında il genelinde 2 bin 247 konut satışı yapıldığı açıklandı. Bu satışların 822’si ilk satış, bin 425’i ikinci el satış olarak gerçekleşti. Verilere göre ise Türkiye genelinde İstanbul birinci, Ankara ikinci, İzmir üçüncü oldu. Aydın ise yüzde 2,1’lik payla 11. sırada yer aldı.

Konuyu değerlendiren Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun, "Bunun birçok nedeni olmakla beraber ana sebep olarak iki tanesinin ele alabiliriz. Ekonomideki birçok olumsuzluklar en önemlisi. Faizin yüksek oluşu ve faizin artması ile yatırımcılar yatırımlarına gayrimenkule değil de finansa yöneldi. Yatırımlarını faize, dövize yatırdılar” dedi.

31 Mart seçimlerinin de ikinci önemli faktör olduğunu kaydeden Başkan Coşkun, “İnsanlar teyakkuza geçti. ‘Tekrar bir olumsuzluk olur mu? Faizler daha yükseğe çıkar mı?’ düşüncesi ile hareket etti ve yatırımlarını ileri tarihe erteledi” ifadelerini kullandı.

Coşkun bu olumsuzlukların süreceğini düşünmediğini Aydın’ın Türkiye’de çok önemli bir konumda olduğunu vurguladı. Coşkun, “Bölgemiz çok cazip, denizimiz, havamız, iklimimiz güzel. Dışarıdan gelen insanların çok ilgisini çekiyor. Yatırım yapmak için çok cazip, fiyatlar çok ekonomik bunun da olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

aydinda-satislar-dustu-ancak-emlakcilar-umutlu-102132-fbe12bb396fc1a2d44adbcd33d3e8abe.jpg


Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK