(MURAT TAN) Açıklamasında rakibi Millet İttifakı’nın Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu’nu eleştiren Savaş, ASKİ’nin su faturalarını düşük göstermek için 15-20 günlük sayaç okuduğuyla ilgili ithamlarını da yeniden hatırlattı. ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 15 günlük sayaç okunmasını yalanlamasıyla ilgili de açıklama yapan Savaş, “15-20 günlük sayaç okunduğunun belgelerini gösterdik. Aydın’da su kurnazlığı yapılıyor” diye konuştu.

“YALAN SÖYLÜYOR VE VATANDAŞI KAZIKLIYOR”

Su faturalarında yüzde 7 indirim yapılmadığıyla ilgili bir önceki basın toplantısında ilgili belgeleri kamuoyunun bilgisine sunduğunu söyleyen Savaş, “Bu konuyla ilgili Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan hiçbir açıklama gelmedi. Halen kendisinden bu konuda bir açıklama bekliyoruz ama ne yazık ki Cumartesi gününden beri herhangi bir açıklama yok. Bizimle ilgili her türlü yalan dolan beyanlarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı, Aydın halkını kandırdığına dair çok net bir şekilde bilgi ve belgeye dayalı olarak yaptığımız açıklamaya cevap veremedi. Açıklama yapamaz da zaten, çünkü vatandaşı kandırıyor, yalan söylüyor ve vatandaşı kazıklıyor. Şu an Aydın’da, vatandaşına yalan söyleyen, vatandaşını kazıklayan bir büyükşehir belediye başkanı koltuğunda oturuyor” diye konuştu.

“ASKİ’NİN SİTESİNDEKİ SU TARİFELERİ GÜNCEL DEĞİL”

Daha önce de Aydın’daki 500 bin ASKİ abonesi adına Türkiye’nin en pahalı suyunun Aydın’da kullanıldığı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Savaş, “Nisan ayı itibariyle 5 yıl boyunca su ücretlerine zam yapmadan uygulayacağımız yüzde 50 indirimi açıkladık. Bunla ilgili de Büyükşehir Belediye Başkanı herhangi bir açıklama yapmadı. ASKİ’nin internet sayfasında en son 2017 yılına ait bir tarife var. Bu dahi güncellenmemiş. Diğer büyükşehir belediyelerinin tarifeleri günceldir. Aydın’da resmen vatandaş kazıklanıyor ve soyuluyor. Bu konuda herkesin tepki vermesi lazım. Vatandaşlarımız da bunun farkında. Biz vatandaşın hakkını ve hukukunu savunuyoruz. Burada bir haksızlık, yalan, hukuksuz, kandırma ve vatandaşın soyulması var. ASKİ’den yapılan açıklamada, su faturalarını düşük göstermeleriyle ilgili yalan bir iddianın ortaya atıldığını söylüyorlar. Yahu belgelerini gösterdik. 15-20 günlük sayaçlar okunmuş. Aydın’da su kurnazlığı yapılıyor” dedi.

“AYDIN HUKUKEN BÜYÜKŞEHİR AMA FİİLEN DEĞİL"

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na yönelttiği sorular nedeniyle cevap alamadığını söyleyen Savaş, “Bir türlü işin içerisinden de çıkamıyorlar. Çünkü hesaplayamıyorlar. Günlük olarak kasalarına gelen 1 milyon liradan yıllık 365 milyon lira. 5 yılda yaklaşık 1.5 milyar lira yapıyor. Bu para ASKİ’nin hesaplarına aktarılması gerekirken, belediyenin hesaplarına aktarılıyor. Biz Nisan ayında belediyede neyle karşılacağımızı bilemiyoruz. Çok net söylüyorum. Bugün sorduğumuz bu sorulara bile yanıt alamıyoruz. Aydın, 2014 yılında hukuken büyükşehir olmuş ama fiilen büyükşehir olamamıştır. Nisan ayında nasıl bir bütçe, nasıl bir rakamlarla ve idari mekanizmayla karşılacağımızı ben çok merak ediyorum. Organizasyon yapısını yeniden dizayn edeceğiz ama hesaplarda neler var, neler yok merak ediyorum. Sizler de şaşıracaksınız, ben de şaşıracağım. Bizim yönetim ilkemiz ve anlayışımız şeffaf olacak. Her yaptığımız gündemimizdeki işleri, projelerimizi de kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

“REKLAMDAN MI YANASINIZ HİZMETTEN Mİ?”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 5 yıllık yeni döneme ilişkin halen projelerini açıklayamadığını söyleyen Savaş, “Yahu sen nasıl yöneteceksin peki bu şehri? Sokakta çıkıyorsun 200 bin oy fark atacağım diyorsun, böyle bir iddian var. Böyle bir iddiası olan bir insanın, projeleriyle ilgili iddiası da olmaz mı? Demek ki böyle bir derdi yok. Ben vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum? Reklamdan yana mısınız? Hizmetten yana mısınız? Bunun kararını sandığın başında lütfen verin. Tekrar 5 yıl boyunca bilboardlarda, binalarda boy boy belediye başkanının fotoğraflarını mı görmek istiyorsunuz yoksa yapılan hizmetle doya doya yaşamak mı istiyorsunuz? Bu şehrin sahibi olan, bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız ve hemşerilerime sesleniyorum. Bunun kararını iyi verin. Bu şehir hepimizin. Bu şehir bizim geleceğimiz. Yazıktır, günahtır. Beceriksiz, iş bilmez bir belediye başkanı var. Bu iş bilmezliği ve beceriksizliğiyle birlikte yalanla dolanla da milleti kandırmaya çalışıyor ama her seferinde de elinde patlıyor. Zaten 31 Mart akşamı benim duyarlı, vicdanı hür, özgür düşünceli, Aydınımızın güzel ve yiğit insanları sağlıklı ve sağduyu bir şekilde kararını verecek ve inşallah hizmetle tanışacağı döneme adım atacak” dedi.

Kaynak: MURAT TAN