Projelerin 12 milyar TL’sini hükümetin karşılayacağını söyleyen Savaş, “4 milyar TL’sini de biz Büyükşehir Belediyesi olarak yapacağız” dedi. Savaş, başkan seçilmesinin ardından 5 yıl sonunda 50 bin kişiye istihdam sağlayacaklarının da sözünü verdi. Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ortak adayı AK Partili Mustafa Savaş, Proje Tanıtım Toplantısı yaparak başkan seçilmesinin ardından gerçekleştireceği projeleri açıkladı. Maliyeti 16 milyar TL tutan projelerini tek tek anlatan Savaş, “Projeleri tek başımıza yapacağız demek hayalcilik olur. Devletimizin gücünü yanımıza alarak bu projeleri gerçekleştireceğiz. 5 yıl sonunda da 50 bin kişiye istihdam oluşturacağımıza söz veriyorum” dedi.

“AZ ÖZ İHTİYACA CEVAP VEREN PROJE”

Projeleri hazırlarken vatandaşlara ‘Aydın’ın ihtiyaçları nedir?’ diye sorduklarını kaydeden Mustafa Savaş, Aydın’da kayıp yıllar olduğunu ve bu kayıp yılları çok kısa bir sürede telafi edebileceklerini kaydetti. Projelerin ayakları yere basan, Aydın’ın önünü açacak nitelikte olduğunu söyleyen Savaş, “Aydın’ın ihtiyacına cevap verecek, ilimizi cazibe haline getirecek projelerimiz var. Park bahçe ve altyapı gibi hizmetler asıl görevimiz. Bunları zaten yapacağız. Biz üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini nasıl artırabiliriz; belediye başkanı olarak neler yapabiliriz diye kurguladık ve projelerimizin içerisine koyduk. Az öz ve ihtiyaca cevap veren projelerimiz var” diye konuştu. “Belediyecilik denince akla AK Parti gelir, yaparsa AK Parti yapar” ifadelerini kullanan AK Partili Mustafa Savaş, “Aydın’ı birlikte yöneteceğiz. Sorunun çözümü için herkesi ortak edeceğiz. Şeffaflık ve hesap verebilirlik çok önemlidir. Bütün ihaleler internet üzerinden kamuoyuyla paylaşılacak. Bütçemizi etkin bir şekilde yöneteceğiz. En önemli projemiz, bütçemizi etkin ve yetkin yönetmektir. Geleceğin güçlü, kendi kendine yeten Aydın'ın nasıl yaratacağız, bunun için çalışacağız” dedi.

KUŞADASI VE NAZİLLİ’YE ÜNİVERSİTE

Mustafa Savaş, Efe A.Ş (Büyükşehir Belediyesi Kuruluşu) ile lojistik filosu, soğuk hava depoları, et ve mezbaha tesisleri, mandıralar, üreticiyi destek birimi, paketleme işleme tesislerini kuracaklarını çiftçinin üreticinin ürünlerini satın alacaklarını, kimseye muhtaç etmeyeceklerini kaydetti. Tek üniversitenin Aydın’a yetmediğini belirten Savaş, Söke ve Kuşadası’nda Tarım ve Bilim Üniversitesini, Nazilli de ise Sümer Üniversitesini kuracaklarını söyledi. Organize Sera Bölgesi kurulacağını dile getiren Savaş, Buharkent’ten Germencik’e kadar jeotermalle toprağı buluşturacaklarını söyledi. Çok konuşulan jeotermal tartışmalarına araştırma birimi ile son vereceklerini de söyleyen Savaş, Çine’de de Organik Hayvancılık Bölgesi ve modern mezbaha kurulacağının hayvansal atıklardan enerji üretileceğinin sözünü verdi.

“HEYBEMİZ DOLU GELİYORUZ”

“Temel ve sağlık turizmini getireceğiz” diyen Savaş, Modern bölge halleri, ulaşım master planı, Aydın Denizli Otoyolu, Aydın İzmir Hızlı Tren, Aydın Çine Demiryolu, Didim, Söke ve Kuşadası’nda modern otogarlar, Sarıçay ve Beşparmak Barajlarının yapımı, katı atık yönetimi planlaması, Ilıcabaşı’nda vatandaşların isteğine yönelik kentsel dönüşüm, Roman Köyü kurulumu, şehir merkezinde millet bahçesi, İkizdere Doğal Yaşam Parkı, Zafer Meydanı düzenlemesi, Sağlık Tırı, Adnan Menderes Stadyumu, İncirliova Umurlu arası Bisiklet Yolu, iş garantili Efe-Mek Meslek Edindirme Kursu, Yaşlı Yaşam Merkezleri projelerini peş peşe sıralayıp, “Heybemiz dolu geliyoruz” şeklinde konuştu. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun reklam bütçesine dikkat çeken ve billboardlardaki fotoğraflarını eleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Kul hakkına girer” ifadelerini kullandı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Burak Pehlivan, AK Parti ve MHP’nin iki partinin tek yürek olarak yola çıktıklarını, 31 Mart gecesi rakiplerine Osmanlı tokadı atacaklarını söyledi. AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ise, “17 artı 1 tane bile adayımızı geride bırakmadan Rabbim hepsini başkanlığa taşımayı nasip etsin” dedi.

Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK