Savaş: Ürünlere katma değer kazandırılmalı

Savaş: Ürünlere katma değer kazandırılmalı

AK Parti Aydın Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, “Tarlada yetiştirdiğimiz ürünleri işleyebilirsek çok daha fazla katma değer kazınır ve şehrimiz zenginleşir. Yoksa sadece karnımız doyar” dedi. 

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- AK Parti Aydın Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, ulusal bir televizyon kanalının “Marka Şehir” programına konuk oldu.
Aydın’ın ekonomik dinamikleri ve devlet tarafından yapılan yatırımları anlatan Milletvekili Savaş, kentin daha da zenginleşmesi için bütün yerel yönetimlerin güç birliği yapması gerektiğini kaydetti.
Gökyüzü altındaki en güzel yeryüzünün Aydın olduğunu belirten Savaş, “Aydın bereketli topraklara sahip. Aydın tarım, turizm ve termal bir kent. Aydın’da her şey var. Büyük potansiyeli var ama işleme noktasında sıkıntılar var. Bizler de bu işleme noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aydın’ın potansiyelini işlediğimiz taktirde önümüzdeki dönem çok daha öne çıkıp gelişen, büyüyen Türkiye ekonomisinden daha fazla pay alacak” dedi. 

ÜRÜNLER MARKALAŞIRSA KENTİMİZ ZENGİNLEŞİR
Aydın’ın inciriyle, kestanesiyle, zeytiniyle, zeytinyağıyla ve pamuğuyla Türkiye geneli üretiminde adından söz ettiren bir kent olduğunu ifade eden Savaş, “Biz bu ürünleri şimdi sadece tarlada üretiyoruz ama çok fazla işlemeden bunları satıyoruz. Biz burada bu ürünleri katma değer yaratarak, işleyerek, paketleyerek markalı ürün haline getirdiğimiz zaman biz zenginleşiriz. İlimiz zenginleşir. Tarlada üretmekle sınırlı kalırsak sadece karnımız doyururuz. Eğer biz tarlada ürettiğimizi fabrikaya taşıyabilir ve marka oluşturursak istihdam, üretim kapasitesi ve ihracat rakamımız artar” diye konuştu. 
YEREL YÖNETİCİLER YATIRIMCI DOSTU OLMALI
Kalkınmanın yerelden başladığını vurgulayan Milletvekili Savaş, “Aydın’ın yerel yöneticileri, Aydın Valiliği, STK’lar, üniversite, odalar hep birlikte harekete geçip bu ilin dinamiklerini harekete geçirilmesi ile birlikte bu ilin potansiyeli de harekete geçecek. Kalkınma yerelden başlar diyoruz. Biz 2002’den bu yana ilimize çok önemli yatırımlar yaptık. 24 milyarlık yatırım yaptık. Barajlar, göletler, çevre yolları, hastaneler, okullar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Ancak yerelin ihtiyaçlarını da burada yaşayanlar biliyor. Bunun da harekete geçirilmesi noktasında Aydın’ın yerel yöneticileri, Aydın Valiliği, belediye başkanları, STK’lar, üniversite ve odaların yatırımcı dostu olması lazım. Yatırımcıyı buraya çekmemiz lazım” dedi. 

ŞEHRİN EKONOMİSİ ADINA OSB’LERİN HAREKETE GEÇMESİ LAZIM
Aydın’da 7 Organize Sanayi Bölgesi’nin olduğunu belirten Savaş, “OSB’lerin harekete geçmesi lazım. O zaman ilimizin ihracatı, üretim kapasitesi, istihdamı artar. Biz buraya bir yatırımcı getirdiğimiz zaman yatırım yapıldığında bu ilin vergi gelirleri artacaktır. Bu da devletten belediyelere verilen kişi başı katkı payının arması demektir. Bu da yerel anlamda şehrin çok daha fazla kalkınmasını sağlayacaktır. Aydın’ın milletvekilleri, Valisiyle birlikte bunun mücadelesini veriyoruz. Bu bereketli topraklarda elde ettiğimiz ürünlerin işleneceği fabrika sayısını da arttırmamız lazım. Soğuk hava deposu, lisanslı depoculuk yapmamız lazım. Yani refahın artması, çiftçinin gelirinin artması ve ticaretin canlanması noktasında yapılacak çok şey var. Aydın’ın termal suyunu toprakla buluşturmak adına bugüne kadar çok fazla bir şey yapamadık. Bu su seracılık anlamında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Çabalarımızla kuracağımız Seracılık bölgesinin de sonuna geldik. Aydın’ı bir sera üssü yapabiliriz. Türkiye’nin gıda ambarı olmaya namzet bir il burası. Didim, Kuşadası turizm anlamında çok büyük potansiyele sahip. 23 tane Antik kentimiz var. Termali biz burada kullanamıyoruz. Sadece elektrik üretiminde kullanıyoruz. Ama turizmde, tarımda, kent ısıtmasında bugüne kadar maalesef bunu kullanmamışız. Ben inanıyorum Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, Valimiz, diğer Milletvekillerimizin güç ve el birliğiyle önümüzdeki dönem güzel işlere imza atacağız.” ifadelerini kullandı.
Geçmişte yaşanan sıkıntılar nedeniyle kooperatifçiliğe karşı bir olumsuz düşünce oluşsa da artık kooperatiflerin daha kurumsal hale geldiğini kaydeden Savaş, ÖR-KOOP’un Aydın’da profesyonel olarak çalıştığı için hem üreticinin hem de kooperatifin kazandığını kaydetti. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.