Savaş ve Yavuz, Sarıçay'daki çalışmaları yerinde inceledi 

Savaş ve Yavuz, Sarıçay'daki çalışmaları yerinde inceledi 

AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş ile Metin Yavuz, şantiye kurulumunun ardından yapımına başlanacak olan Sarıçay Barajı inşaat sahasına teknik gezi düzenlediler.

A+A-

MURAT TAN- Söke, Kuşadası ile Davutlar ve Güzelçamlı Mahallesi’nin içme su ihtiyacına cevap verecek olan Sarıçay Barajı'nın şantiyesine inceleme gezisi düzenleyen AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş ile Metin Yavuz, DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta ile diğer DSİ yetkililerinden projeye ilişkin bilgi almalarının ardından açıklama yaptılar. Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ile Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri’nin de eşlik ettiği ziyaretin ardından açıklama yapan Savaş, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin DSİ’nin projelendirip yapacağı Sarıçay Barajı ile ilgili algı yönetimi yapmaya çalıştığını söylerken, projeyi devletin yaptığını belirten Yavuz, 2014 yerel seçimlerinde Özlem Çerçioğlu’nun Sarıçay Barajı’nı yapma vaadinde bulunduğunu da hatırlattı.

“MEMBA KALİTESİNDE İÇME SUYU SAĞLANACAK”

Savaş ile Yavuz’un açıklamalarından önce basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan DSİ 21. Bölge Müdürü Balta, 66 milyon metreküp su depolanacak olan Sarıçay Barajı sayesinde 9 kilometrelik içme su isale hattına su getirileceğini söyleyerek, “Söke sınırlarında arıtma terfi merkezi de yaparak, mevcut depolara ve yeni yapılacak içme suyu depolarına su vereceğiz. Bu bütçe tamamen DSİ’den karşılanacaktır. Farklı bir kurumun herhangi bir maddi ve finansal yardımı söz konusu değildir. Barajımızın Ağustos ayında ihalesi yapıldı. Şu anda firmanın şantiye kurulum çalışmaları devam ediyor. Barajın yapılış amacı Söke ve Kuşadası’nın içme suyu ihtiyacını karşılamaktır. Bu baraj yılık 303 bin kişiye 20 milyon metreküp olarak memba kalitesinde içme suyu sağlayacak. Barajımızın temelden yüksekliği 125 metre olup, tamamında 1.5 milyon metreküp kullanacağız. 510 milyon lira bedelli barajı en fazla 2-3 yıl içinde tamamlayacağız. Bölgemize hayırlı olsun” dedi.

“ALGI YÖNETİMİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Sarıçay Barajı’nın DSİ Bölge Müdürlüğü’nün projelendirmesi ve ihaleye çıkmasıyla gerçekleştiğini söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Savaş, “Projenin maliyeti 511 milyon liradır. Daha önce İkizdere Barajı’nda olduğu gibi DSİ barajı yapıyor, projelendiriyor, Büyükşehir de bunu 30 yıl boyunca eşit şartlarda ödüyor. Aynı protokol Sarıçay Barajı için geçerli. Bu geri ödemeden dolayı Büyükşehir bunu ben ödüyorum diye bir algı yönetimi yapmaya çalışıyor ama işi devletimiz yapıyor. 511 milyon büyük bir tutara karşılık geliyor, bugün Büyükşehir Belediye bu rakamı bulmayı kalksa 50 milyon yıllık faiz ödemek zorunda kalacaktır. Bu proje için kaynak bulacaksınız ve bu proje için bilgiye sahip olmanız gerekecek, buna sahip eleman gerekecek. Burada DSİ’nin proje bilgisine sahip ekibi var ve hem de kaynak da devletten. Proje bittikten sonra DSİ, Büyükşehir Belediyesine devir edecek. Büyükşehir Belediyesi topladığı fatura bedellerinden 30 yıl boyunca eşit taksitlerle ödeyecekler. Burada önemli olan hizmetin gerçekleştirilmesidir. Hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi

“2060’A KADAR SU PROBLEMİNİ ÇÖZECEK”

2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Sarıçay Barajı’nı yapma vaadinde bulunduğunu hatırlatan AK Parti Aydın Milletvekili Yavuz, “O dönemki Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroloğlu, o gün için 'Böyle bir isteğiniz varsa yapabilirsiniz' demişti. Halkımızdan özür diliyoruz! Keşke o zaman bırakmayıp biz yapsaydık. Bu zamana kadar neticelendirmiş olurduk. Devletimizin yapacağız bu tesis 2060 yılına kadar buradaki su problemini çözüyor. 125 metre ve 50 katlı bir bina büyüklüğünde olacak ve çalışmalar hızlı bir şekilde bitecek. Burayı vatandaştan aldıkları içme suyu parasıyla ödemeleri gerekiyor, kanun bunu emrediyor ama daha önceki yatırımlara baktığımızda da şu ana kadar ciddi bir ödemesi yok. Hep bir bahane bulmuşlar. Bölgemizde Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığının yaptığı ciddi sayıda göletler var, 13-14 tanesi halen devreye sokamıyoruz. Büyükşehir aradaki bağlantılar yapmıyor ve uzatıyor. Vatandaşı mağdur ediyorlar, algı yönetiyorlar ama işin aslında buradadır. Sarıçay Barajı’nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

TAŞKIN SORUNU TARİHE KARIŞACAK

Öte yandan DSİ yetkililerin verdiği bilgilere göre, 300 bin vatandaşın faydalanacağı Sarıçay Barajı' sayesinde Söke’de zaman zaman taşkınlarla gündeme gelen ve yüzlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığı,  Kisir, Pamukçular, Nalbantlar, Sayrakçı Mahallesi’ni kapsayan 5 bin dekar arazinin taşkın sorunu da tarihe karışacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.