Yasin Demir

Yasin Demir

SAVAŞTA SON DURUM 

SAVAŞTA SON DURUM 

Savaşın başından beri iki taraf için neler değişti? Ne yaptırımlar uygulandı? Genel son durum nedir? Bir göz atalım.

Gelişinin adım seslerini gümbür gümbür duyduğumuz savaşın başlangıcının üstünden bir ay geçti bile. Başlarda ağır taarruz ile başarılı ilerleme kaydeden Rus birlikleri bazı bölgelerde üstünlüğünü kaybetmiş durumda. Özellikle Sumy bölgesini geri kazanan Ukrayna, Rusya’nın direncini kırmaya devam ediyor. Rahatlıkla söyleyebiliyoruz ki Rusya’nın başlangıçtan beri personel çoğunluğuna güvenerek takındığı “piyon” taktiği ordusunun ağır kayıplar vermesine neden oldu. Rusya’nın savaşın ön cephelerine eğitimsiz ya da az eğitimli asker yığması ve bu birlikleri kaybetmesi bir nevi Ukrayna hattında zayıflıklar yakalama taktiğiydi. Fakat bu denli büyük kayıplar Rus ordusunda çatlaklara ve güvensizliklere sebebiyet verdi. Ordu içine öyle bir karışıklık hâkim ki gizli servis içinde örgütlenen savaş karşıtı Rus ajanları savaşı önlemeye yarayabilecek bilgileri Ukrayna tarafına kasıtlı bir şekilde iletiyor. Yine bu izlenen strateji yüzünden çokça esir veren Rus ordusu askerlerinin sorgulanmaları yüzünden bilgi ve taktik kaybına uğruyor. Ukrayna ise devamlı olarak özgür sınırlarını genişletmeye devam ediyor.

Neredeyse tüm sosyal medyadan yaptırım yiyen Rusya’ya en büyük darbe şüphesiz ki SWIFT sisteminin dışına çıkarılması oldu. SWIFT sisteminden bir ülkenin çıkması ülkeler arasında yapılan ticarette paranın uzaktan aktarılmasını olanaksız kılıyor. Yani artık Rusya ile yapılacak büyük çaplı bir ticarette paranın Rusya’ya ulaşabilmesinin artık tek yolu bu paranın nakit olarak Rusya’ya ulaştırılması. Bu da daha riskli lojistik anlamına denk geliyor ve ülkeleri ticarette Rusya’dan başka seçenekler bulmaya itiyor. Sosyal medyadan gelen yaptırımlar sonucunda da artık ünlü Rus fenomenler yurtdışından herhangi bir kazanç sağlayamıyor. Bu da ünlü, genç, fenomen kesmin yurt dışına göç etmesi ve Rusya’nın döviz kaybetmesi demek. Putin’in bu yaptırıma karşılığı ise artık gerçekleştirilecek ticaretlerin ruble üzerinden yapılması kararını vermesi oldu. Böylelikle ticaret için yapılacak para devirlerinde ülkeler bu miktarı ilk Rusya üzerinde Ruble’ye çevirmek zorunda. Bu da Ruble’nin düşüş hızını yavaşlatmaya yarıyor.

Ukrayna hattında ise hala savunma ilk günkünden farksız bir şekilde devam ediyor diyebiliriz. Ukrayna’nın bu savunma gücünün en büyük sebebi ise halkının ülke sevgisi. Tüm dünyaya örnek bir şekilde ülkesini son gücüyle savunan halkın yanında ülkeye sağlanan askeri ve insani yardımlar Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov’un da sözü ile “Demokratik bir dünyada diktatöre yer olmadığı”nı bizlere gösteriyor.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yasin Demir Arşivi
SON YAZILAR