Seçilirlerse Türkiye’de ilk olacak

Seçilirlerse Türkiye’de ilk olacak

Aydın'ın Didim İlçesinde Saadet Köse Noyan, muhtar adayı oldu ve 1’i ev hanımı 8’i emekli kadını da bir ayara getirerek aza yaptı.

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Erkeklerden karşı çıkan olsa da çoğunluğun destek verdiğini belirten Noyan, farkındalık yaratmak için 9 kadının el ele vererek çalışmaya başladığını söyledi.
Akbük Mahallesinde yaklaşık 3 bin 600 seçmen oy kullanarak muhtar adayını belirleyecek. İzmir’de uzun yıllar Birleşmiş Milletler Kalkınma Programında çalıştıktan sonra emekli olarak 2005'te Didim’e yerleşen muhtar adayı Saadet Köse Noyan (53), Zeliha Kaya ((53), Necla Altaş (44), Saliha Altaş (35), Zerrin Alpaslan (58), Sakine Alp (60), Ayla Yılmaz (71), Nilgün Yumuşak (64) ve Zöhre Çelik (55) bir araya gelerek muhtarlığa talip oldu. Seçim çalışmalarını da hep birlikte yapan kadınlar seçimi kazanacaklarından da oldukça emin olduklarını söyledi. Mahallenin çok sorunu olduğunu ifade eden  Saadet Köse Noyan, “26 Ocak’ta kadınlar olarak toplandığımızda hangi muhtar adayını desteklememiz gerektiğini konuştuk. Öncelikle bir aday varsa oylarımızı ona verelim diye konuşurken, kadın muhtar adayı olup olmadığını sorguladık. Kadın muhtar adayı olmadığını öğrenince biz çıkalım dedik. Ben muhtar adayı oldum diğer kadınlar da aza oldu. Böylelikle yola çıktık. O günden sonra farkındalık yaratabilmek için muhtar adayı kadın ve kadın 8 aza ile çalışmaya başladık. Biz daha öncede bir birimizi tanıyorduk. Bu bizim birlikte aldığımız bir karardı. Biz ilk zamanlarda da bir erkek azamız da olsun diye konuşmuştuk ama farkındalık yaratmak için hep kadın aza ile yola çıktık.”
“ERKEKLERİNDE ÇOĞU DESTEKLİYOR”
Erkeklerin çoğunluğunun desteklediğine değinen Noyan, “Topluma bizde kadınlar olarak varız diyebilmek için 9 kadın birleştik. İçimize erkek aza almadığımız için yüzde 5 bir tepki oluyor. Yüzde 95’i ise çok iyi olmuş diyerek destekleyenler var. 2 hafta önce bir kadın aday daha çıktı. Bunun dışında 5 erkek muhtar adayı ile yarışacağız. Türkiye’de bizim gibi muhtar adayı ve azalarının kadınlardan oluştuğunu hiç duymadım ilk olabilir diye düşünüyorum. Ülkemizde 50 binin üzerinde muhtar adayı varmış bunların 464 tanesi kadın muhtar adayı olduğunu haberlerde öğrendim. Sayı çok az. Kadınların gerçekten yerel yönetimlere el atması lazım. Demokratik katılımcı ve şeffaf bir yönetim şeklinde kadınlar olarak hakla birlikte çalışmak istiyoruz. Birlikte çalışıp birlikte başaracağız. Nüfusun yüzde 50’sini kadınların oluşturduğu Türkiye’de kadınlar yerel yönetimde görev alsın. Daha yaşanabilir bir Akbük için el birliği ile çalışacağız. Bunu da mahalle meclisi oluşturmadan yapmamız mümkün değil. Mahalle meclisinde kadın, erkek, yaşlı ve genç hep birlikte çalışacak. Akbük hepimizin hepimiz için bir şeyler yapmak adına buradayız” dedi.
TEK EV HANIMI
Azalardan Saliha Altaş, “Saadet hanımın muhtar adayı olduğunu duydum çok sevindim. Bende ev hanımı olarak farkındalığın yaratılması ve Akbük Mahallesine bir kadın eli değmesi için bende varım ve bende onun yanındayım. Azalar içinde tek ev hanımı benim.” diye konuştu. 
ERKEK OLSA İYİYDİ
Tamamen kadın değil de içlerinde erkek azada olsa daha iyi olurdu diyen Talat Aydoğdu, “Tamamen bayan oldu mu bay gözünden ne olur. Bayanların gözünden bayların egemenliği söz konusu ise bizimde gözümüzden bayanların egemenliği değerlendiriyor. Bende bu şekilde düşünüyorum” dedi.

secilirlerse-turkiyede-ilk-olacak-94949-18d9823e58757ba59d8aef19ce185350.jpegsecilirlerse-turkiyede-ilk-olacak-94949-6030c07d86624de55d4d6abb65e8e087.jpegsecilirlerse-turkiyede-ilk-olacak-94949-e1ef7948dcab129a2210ed2504afa00f.jpegsecilirlerse-turkiyede-ilk-olacak-94949-e1f15aa23148704e6bc72f34ea738d73.jpeg 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.