AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim bitti geçim zamanı

A+A-

Geçtiğimiz hafta içinde Aydın Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdik Murat Tan ile birlikte. Bu görüşmede kooperatif başkanımızın dudakları arasından dökülen ilk cümleler yazımızın da başlığını oluşturan ‘Seçim bitti, geçim zamanı” sözleri oldu.
Nerede ise altı aya yakın bir süre bizleri meşgul eden seçimler nihayet bitmişti. Artık önümüze bakmalı ve ekonomiyi daha iyi hale nasıl getirebiliriz düşüncesine yoğunlaşmalıydık.
Esnafın, vatandaşın istekleri nelerdir, esnaf ne gibi taleplerde bulunmaktadır ve bunları nasıl yaşama geçirebiliriz sorusunun yanıtını bulmalı ve biran önce harekete geçmeli. Esnafın açıkça dillendirilmese de yaşanmakta olan ekonomik krizden en az etkiyle nasıl kurtarılabilir bunun yanıtını bulmalıydık.
Elbette kooperatif başkanının yerel yönetimlerden talepleri vardı. Bu talepleri dile getirmeden önce Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ve Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ı hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunduklarını ve her iki başkanın da “Esnafımız için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dediklerini de sözlerine ekliyordu sevgili başkan.
Şehir içi ulaşımın bir parçası oldukları için yerel yönetimden en önemli talepleri bozuk yolların bir an önce düzgün hale getirilmesi, mümkün ise asfalt yapılması taleplerini dile getiriyor ve başkanlara olan güvenlerini ifade ediyordu.
İkinci olarak da Başkan Okan Yalçın’ın devletten, merkezi hükümetten istekleri vardı. 65 yaş üzeri ücretsiz taşımalar için verilen devlet desteğinin yetersiz olduğunu söylüyor ve “Biz bir günde 70-75 yolcu taşıyoruz. Bu sadece bir araçta taşıdığımız 65 yaş üzeri yolcu miktarımız. Bunu aya vurduğumuzda yaklaşık 5 bin lira diyor. Devletimizin bize yaptığı destek ise araç başına bin lira. Biz araç başına 5 bin liralık yolcu taşıyoruz, ancak bin lira devlet desteği alıyoruz. Hiç değilse yarısını karşılanmasını talep diyoruz. Yani yarısı bizden, yarısı da devletten” diye konuşuyor.
Yalçın’ın bir isteği de 65 yaş üzeri vatandaşlarımızdan. Diyor ki; “Bizim otobüslerimizin n yoğun olduğu; işçi ve memurlar ile öğrencilerimizin işe ve okul gidiş dönüş saatlerinde, yani sabah 07.30 ila 09.30 akşamüzeri 16.00 ile 18.00 saatleri arasında mümkün olduğunca otobüslerimizi kullanmazlar ise bizler için çok daha iyi olacaktır” diyor ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın bu saatlerde otobüsleri mümkün olduğunca kullanmamaları ricasında bulunuyor.
Ne diyelim, hem Efeler Belediye Başkanı, hem de Büyükşehir Belediye Başkanı şehir içi kooperatifinin sesine en kısa sürede kulak verecektir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar