Seçimler bitti gündem ekonomi

Seçimler bitti gündem ekonomi

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Aydın’daki STK başkanları, yeni dönemde göreve seçilen belediye başkanlarına tebriklerini iletirken birlikte geliştirecekleri projelere ilişkin de işbirliği çağrısında bulundular. 

A+A-

(MURAT TAN) 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları resmi olmayan sonuçlara göre açıklandı. Aydın’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yüzde 53 oyla güven tazelerken 17 ilçedeki belediye başkanlarının da kimler olduğu netlik kazandı. Aydın’da seçimlerde ipi zaferle göğüsleyen başkanlara tebriklerini ileten STK başkanları, seçim sürecindeki taleplerine dönük birlikte geliştirebilecekleri projelere ilişkin işbirliği çağrısı yaparken, artık ana gündemin ekonomi olması yönünde de taleplerini sıraladılar. 

“TÜM ENERJİMİZİ EKONOMİYE VERMELİYİZ”

Yerel seçimlerin bitmesiyle birlikte tek gündemlerinin artık ekonomi olduğunu söyleyen Aydın’daki STK başkanları, ilin kalkınma hamlelerinde öncelikli olan konulara ilişkin yerel yönetimlerle paydaş olmaya hazır olduklarını kaydettiler. Yerel seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, “Seçimlerin öncelikle kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan sonraki gündemin tamamen ekonomiye yoğunlaştığı bir dönem olmasını istiyoruz. Yapısal reformların ön planda olduğu, Türk özel sektörünün beklenti ve taleplerinin ekonomi alanında da gerçekleştiği bir dönemi arzuluyoruz. Önümüzdeki süreçte, tüm gündemimizi ve tüm enerjimizi artık ekonomiye vermeliyiz. AYTO olarak biz bu anlamda da hazırlıklarımızı seçim sonrası için yapmıştık. Aydın’da ekonomiyi tüm yönleriyle çok kapsamlı bir şekilde masaya yatıracağız. Aydın’daki tüm erkler bizim paydaşımızdır. Yerel yönetimler dahil tüm erkler olarak ekonomiye ağırlık vermemiz şart” dedi. 

“BÜYÜKŞEHİR BİZE HER ZAMAN YARDIMCI OLDU”

Aydın Sanayi Odası olarak yeni dönemde yerel yönetimlerden beklentileri kapsayan bazı konulara ve seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Bizim beklentimiz işimize aşımıza bir an önce dönüp ülkemizin ekonomisini ileriye taşımak için tedbirler almaktır. Yine devletimizin bizleri üretime, ihracata, yatırıma yönlendirmeleri ve bu noktada da hat safhadaki işsizliğe bir çare bulunmasıdır. Aydın’da işsizlik yüzde 6-7 civarında çok fazla değil ama yine de can yakıyor. Gerekli yatırımların hayata geçmesiyle işsizliğe de çözüm bulup gençlerimize de iş bulmak gerekiyor. Yine şu da var ki Aydın Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz dönem Aydın Sanayi Odası olarak bize çok yardımcı oldu. Biz bunu kamuoyuna doğrudan duyurmadık ama yapılanı söylemek lazım. ASTİM ve Umurlu OSB’ye doğal gaz götürülmesinde Aydın Büyükşehir Belediyesi büyük rol oynadı. Özlem Çerçioğlu’nun ciddi ve çok büyük yardımları oldu. ASTİM OSB’de bataklık haline gelen göletler vardı. Oralara binlerce metreküp dolgu verdi ve OSB’ye bu sayede de arsa kazandırıldı. Bu arsalara da tesisler yapıldı. ASTİM OSB’ye de yatırım yaparak gelir elde edilmesini sağladı” diye konuştu. 

“ÇERÇİOĞLU’NUN BİZE AÇIK ÇEKİ VAR” 

Projeleri onaylanan Aydın Tekstil Alanı’nda Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan fuar alanı hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen AYSO Başkanı Şahin, “Ben de geçtiğimiz günlerde tesisleri gezdim. Yaklaşık 170 dönümlük burada güzel bir kompleks düşünüyorlar. Bizi fuar alanı ilgilendiriyor. Özlem Başkanımızın eşi Ercan Çerçioğlu aynı zamanda AYSO’nun eski meclis başkanlığı ve yönetim kurulu başkanlığını yapmış bir isimdir. Bu açıdan ne zaman bir araya gelsek Özlem Başkanımız gereken her türlü desteği veriyor. Seçim sürecinde de kendisini davet ettiğimiz yemeğe icabet etti. Kendisi bize yine seçileceğini söyledi ve ‘Hangi projeniz varsa bana getirin, ben yardımcı olayım’ dedi. Yani bize bu anlamda da açık çeki var. Kendisine yeni dönemde de başarılar diliyoruz. Yerel seçimler, ilimiz, ilçelerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olsun” dedi. 

“FUAR ALANINA KAVUŞMAK İSTİYORUZ”

Yerel seçimlerin Aydın için hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Condur, “Katılım oranının yüksek olması demokrasiye herkesin sahip çıktığını gösteriyor. Bu anlamda sevinçliyiz. Adaylar aylardır kendilerini anlatıp tanıttılar ve dün sonuçlar belli oldu. Seçilen tüm başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyoruz. Umarım seçim döneminde vaat ettikleri projelerde de muvaffak olurlar. Aydın için bizim kurumsal anlamda öncelikli olarak bazı taleplerimiz vardı. Gerek büyükşehir gerekse de ilçe belediye başkanlarımız da umarız bize verdikleri sözleri de gerçekleştirirler. Bizim borsa olarak büyükşehirden kısa sürede yapabileceğini öngördüğümüz için fuar talebimiz vardı. Özlem Çerçioğlu’na daha önce kendisi borsamıza geldiğinde de bu talebimizi yöneltmiştik. Aydın Tekstil’de fuar alanının temelini atıldığını ve kısa sürede yapacaklarının sözünü vermişti. İnşallah bu fuar alanı kısa sürede hayata geçer ve bize de Aydın Tarım Fuarı için tahsis ederler” diye konuştu.  

“ESNAFIMIZIN BÜTÇESİNİ RAHATLAMALIYIZ”
 
Türkiye’nin bir süredir 31 Mart’taki sonuçlara endekslendiğini söyleyerek seçimlerin ülkedeki birkaç il dışında demokratik bir şekilde geçtiğini söyleyen Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, “Seçimler bitti, artık esnafımızın, küçük sanatkarımızın bütçesini rahatlatmak için ne yapılması lazım gerektiğiyle ilgili bu konularda çözümler ortaya konulması gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta bizler il ve ilçelerimizi yönetecek belediye başkanlarını seçtik. İnşallah ilimizde de güzel şeyler olacaktır. Yeni döneme de bu anlamda pozitif bakmak istiyorum. Biz odalar birliği olarak hiçbir kurumla kavgalı olmayacağız, kapımız kendilerine açık olacak. Yasalar çerçevesinde esnaf ve küçük sanatkarlarımızın bazı taleplerini kendilerine ileteceğiz. Bu kapsamda taleplerimiz olur olmaz bilemeyiz ama bizim kendilerinden beklentimiz, odalar birliğimizle bir ve beraber olmalarıdır” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.