İzmir’de yaşayan Haşmet Hun Bozkır, halasından kalan sandıktan çıkan ailesine ait gazi ve şehit madalyalarını gözü gibi koruyor.

A W233734 01

Büyük dedesi Süleyman Bozkır Kafkas Savaşları gazisi, büyük dedesi Süleyman Pala Çanakkale Savaşı gazisi, büyük dayısı Ahmet Pala Çanakkale Savaşı şehidi, dedesi Haşmet Bozkır İstiklal Savaşı gazisi, eniştesi Mehmet Severoğlu Kore Savaşı gazisi ve kuzeni Mehmet Açar Kıbrıs Savaşı gazisi olan iş insanı Haşmet Hun Bozkır, atalarının ve akrabalarının hikayeleri ile gurur duyduğunu söyledi.

A W233734 04

ATATÜRK İLE OMUZ OMUZA

Haşmet ve Süleyman dedesi ile dayısı Ahmet’in, Mustafa Kemal Atatürk'le omuz omuza savaştığını söyleyen Haşmet Hun Bozkır, "Bu hazinelere ne zaman baksam, Türkiye'nin geçmişine doğru bir yolculuk yapıyorum. Bir araziyi çevirip, buraya 'vatan' dediğinizde, oranın kendiliğinden bir vatan haline gelmediğini anlıyorum.

İzmir'de yangın! İzmir'de yangın!

A W233734 02

O yüzden madalyaları, ıslak imzalı beratları, terhis belgelerini, nüfus cüzdanlarını, pasaportları, askeri kimlikleri, savaş notlarının bulunduğu not defterlerini evimin en güzel köşesinde sergileyecek ve gereken manevi değeri vereceğim. Kurtuluş mücadelesi verenlerin bir evladı olarak, atalarımdan kalan kutsal emanetlere gözüm gibi bakacağım. Allah'ın izniyle, bu gururu nesiller boyu taşıyacağız" dedi.

A W233734 03

Kaynak: İHA