Sera OSB’de ilk kazma vuruluyor

Sera OSB’de ilk kazma vuruluyor

Efeler Kadıköy’de kurulacak olan jeotermal kaynaklı Sera OSB için ilk kazmanın en geç bahar aylarına doğru vurulması bekleniyor.

A+A-

MURAT TAN- Aydın’da Kadıköy’de kurulması planlanan jeotermal kaynaklı Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB) kurulmasıyla ilgili Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), Aydın Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ile Efeler Ziraat Odası’nın 28 Kasım 2018’de imzaladıkları protokolle müteşebbis heyet olarak başlattıkları süreçte nihai sona yaklaşıldı. 

MERALAR HAZİNEYE DEVREDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın diğer bakanlık görüşlerinden de olumlu sonuç almasının ardından Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce ÇED Raporu ve zemin etüdü de yaptırılan proje kapsamında meralar da hazineye devredildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından meraların hazineye devriyle ilgili onayın gelmesinin ardından yer seçimi de kesinleşecek olan Sera OSB’de en geç Şubat ayı içinde kesin kuruluş protokolü de imzalanacak. Kesin kuruluş protokolüyle Sera OSB’ye aynı zamanda tüzel kişilik kazandırılarak en geç bahar aylarına doğru ilk kazmanın da vurulmasıyla fiziki çalışmalara da başlanacak. 

“HAZIRLIK ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ”

Devam eden çalışmalar hakkında açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, “Aydın ve Ege Bölgesi'nde büyük bir heyecana neden olan Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda artık sona geliniyor. Tarım kenti Aydın'da nitelikli tarım faaliyetlerine çok büyük katkılar sunacak bir projeden bahsediyoruz. Hazırlık çalışmalarında sona gelindi, inşallah yakın bir zamanda güzel haberler birer birer kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tarım kenti Aydına tarımsal üretimde çok daha fazla katma değer sağlayacak bir projeden bahsediyoruz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum" dedi. 

“KAZANAN AYDIN OLACAK”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında; YIKOB, ATO, EZOB ve ATB Başkanlarının katılımıyla Müteşebbis Heyet oluşturmalarına esas değerlendirme toplantısı yapıldığını ve yapılan çalışma sonrasında başvuru dosyası oluşturulduğunu hatırlatan Savaş, “Yer Seçimi Komisyonu toplantısına katılan kurum ve kuruluşların görüşleri de alınarak bu devasa proje için uygun yer belirlendi. Gözlemsel Jeolojik Etüt Raporunun hazırlanması, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin tamamlanması ve diğer resmi prosedürler sonrasında Bakanlık onayı beklenecek. Bizler de AK Parti Milletvekilleri olarak süreci yakinen takip ediyoruz. Proje hayata geçtikten sonra bu yatırımların büyüklüğü çok daha net bir şekilde görülecektir. Kazanan Aydın, kazanan Aydınlı hemşehrilerimiz ve memleketimiz olacak" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum