Sera OSB’de sona gelindi

Sera OSB’de sona gelindi

Aydın’da Kadıköy’de kurulması planlanan Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) projesinin yer seçimiyle ilgili teklif dosyasına ilişkin bakanlık görüşleri toparlandı.

A+A-

MURAT TAN -  Jeotermal enerjiyle ısıtılması ve soğutulması hedeflenen, Kadıköy Mahallesi'ndeki yaklaşık 697 dönümlük arazide kurulacak Aydın Kadıköy Sera OSB için Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla ilgili tüm bakanlıklardan görüş alınmasıyla ilgili süreç tamamlandı. Edinilen bilgilere göre bakanlıklar, Aydın Sera OSB’nin yer seçimiyle ilgili olarak herhangi bir olumsuz görüşte bulunmadı.

YER HAZİNEYE DEVREDİLECEK 

Bakanlık görüşlerinin alınmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığında Aydın Kadıköy Sera OSB ile ilgili ayrı değerlendirme yapıldığı da öğrenilirken, gözler bakanlıktan Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne gönderilecek olan onay yazısına çevrildi. Kurum yetkililerinden edinilen bilgilere göre, en geç Ekim ayının son haftası itibariyle yer seçimi onayının ardından 697 dönümlük arazinin hazineye devredilmesiyle ilgili de adım atılacak. Ardından Sera OSB ile ilgili tüzel kişilik kazandırılarak planlamalar da yapılacak. Jeotermal kaynakların toprakla buluşmasının güzel örneği olacak olan Aydın Sera OSB’nin hayata geçtiğinde, il dışından ciddi yatırımcılar tarafından da rağbet görmesi beklenirken, ilerleyen süreçte Aydın’ın adeta ‘Sera Üssü’ olmasının da önünü açacak.

“SÜREÇ ARTIK TAMAMLANDI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Daha önce vasıf değişikliğiyle ilgili çalışmaların yapılmasının ardından prosedür işlemlere geçildi. Bu son aşama bizim tahminimizden biraz daha fazla uzadı. Biz bu sürecin 6 ayda tamamlanacağını öngörüyorduk ancak 1 yılı buldu. Süreç artık tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Sera OSB’nin çalışmaları başlayacak. Aydın Ziraat Odası, Aydın Ticaret Odası ve Aydın Ticaret Borsası’nın Sera OSB’de yüzde 6’şar hissesi mevcut. Bu toplamda yüzde 18 hisseye karşılık geliyor. Geriye kalan yüzde 82’lik hisse Aydın Valiliği’ne aittir. Biz de oda olarak burayla ilgili bir değerlendirme çalışması içerisindeyiz. Üzerimize düşen payla ilgili oda olarak biz de çalışma yapabiliriz ya da kiralama yöntemine de gidebiliriz ancak bir hayli talep var. İlk başlarda talep görüp görmeyeceğiyle ilgili endişe yaşıyorduk ama diğer illerden de yatırımcı iş insanlarının bakışı da gayet olumlu” dedi. 

“AYDIN TARIMI İÇİN BAŞLANGIÇ”

Aydın Sera OSB’nin alternatif ürün yetiştiriciliği anlamında Aydın tarımı için son derece olumlu bir gelişme sağlayacağını söyleyen Kendirlioğlu, “Aydın’da daha önce buna benzer bir yatırım henüz hayata geçmedi. Alternatif ürünler anlamında bu yatırım, son derece olumlu bir gelişme olacak. Sera OSB, çiftçilerimizin diğer ürünlerdeki gelirinden en az 3-4 katı kadar bir artışa vesile olabilir ve aynı zamanda örnek de teşkil eder. Bizim amacımız örnek olmasıdır. Diğer çiftçilerimiz de seranın kazancını ve burada elde edilecek mahsulü görmesiyle de örnek kabul edecektir. Antalya ve yöresindeki bu tür yatırımlar, oradaki hava şartlarının değişkenliği de göz önüne alındığında Aydın sera anlamında alternatif il anlamında önümüzdeki yıllar içinde önemini daha da artıracaktır. Yatırımcılarının taleplerine göre önümüzdeki süreçte biz de değerlendirme yapacağız. Önümüzdeki süreçte buranın idari yapısı ve yönetimiyle ilgili de çalışmalar yapacak ve oluşacak yönetim gelen taleplere göre karar verecek. Sonuç itibariyle Sera OSB örnek bir kuruluş olarak Aydın tarımı için de bir başlangıç olacaktır” diye konuştu. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.